WikiLeaks: Keménykezűnek, de ingadozónak látják Orbánt fideszes vezetők
Politikai ellenfelei szerint Orbán annyira ragaszkodik a hatalmához, hogy még a sikert is kockáztatja, hogy ne kelljen kiadnia semmit a kezéből, de szövetségesei között is akadt olyan, aki szerint a hatalommegosztás a Fidesz-elnök legnagyobb problémája. A WikiLeaks által kiszivárogatott diplomáciai táviratok szerint Varga Mihály például úgy érezte, pártbeli sikere zavarta Orbánt, Pokorni Zoltán pedig nem akart miniszterelnök lenni, mert nem érezte magát elég felkészültnek.
WikiLeaks: Mit akart a Fidesz az SZDSZ-től?
A 2006–2008-as MSZP–SZDSZ-koalíció utolsó, alighanem legizgalmasabb időszakának politikai mozgásait, a pártok taktikázását tárják fel a WikiLeaks kiszivárogtató portál által megszellőztetett bizalmas diplomáciai táviratok.
WL: így készült Magyarország a Nabucco-csúcsra
Nagy reményekkel várta a budapesti amerikai nagykövetség a 2009 januárjára hazánkba tervezett Nabucco-csúcsot. Az April Foley nagykövet vezette misszió abban bízott, hogy végül sikerül a közös európai gázvezeték terve mellé állítaniuk Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, aki azonban időről-időre olyan utalásokat tett, amelyek komoly aggodalmat keltettek a hazánkban dolgozó amerikai diplomatákban.
WikiLeaks: Bizalmatlanság és egy katasztrófa akasztotta meg Orbán tervét
Új, a mostaninál szorosabb közép-európai együttműködést akart összehozni Orbán Viktor még a választások előtt, és ennek érdekében hajlandó lett volna arra is, hogy beálljon a szövetséget tervei szerint vezető lengyelek mögé - derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai táviratokból. Orbán tervének megvalósulását több dolog is ellehetetlenítette. A korábbi lengyel vezetés nem bízott a kisebb közép-európai országokban, az oroszok kegyét kereső Gyurcsány-kormány rontotta az együttműködés esélyeit, a szmolenszki repülőszerencsétlenségben elhunyt, az ötlettel szimpatizáló lengyel politikusokat váltó új lengyel elit pedig arrogánsan fogadta a magyar gesztusokat.
A Mol-sztori amerikai szemmel: II. rész
Komolyan érdekelte a budapesti amerikai nagykövetséget a Mol sorsa – ezt a Wikileaks által nyilvánosságra hozott táviratokból is tudhatjuk. A diplomaták figyelemmel követték a 2007-es osztrák felvásárlási kísérletet, majd azt a 2009-es ügyletet is, melynek során egyetlen éjszaka alatt, Gyurcsány Ferenc távozásának zűrzavarában orosz kézre játszották át a Mol 21 százaléknyi részvénypakettjét, melyet végül 2011-ben vásárolt vissza az Orbán-kormány mintegy 500 milliárd forintért.
|