KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : Egy tábornok, aki valóban magyar volt

Egy tábornok, aki valóban magyar volt

  2011.09.16. 05:07

 

A németeknek gazdaságilag adjunk mindent, politikailag keveset, katonailag semmit! - Így vélte a felejtésre ítélt katonai vezető
Lengyel Béla altábornagy a Királyi Magyar Honvédség egyik kevésbé ismert katonai vezetője. Érdekes életútja, emberi tartása és katonai hozzáértése pedig érdemessé tenné arra, hogy ne csak ismertté váljon, de példaként is szolgáljon az utókor számára.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

 

Önmagában véve az is óriási bravúr volt, hogy Lengyel Béla, a Királyi Magyar Honvédség altábornagya egyáltalán papírra tudta vetni az emlékeit. Mindez az 1980-as években történt, s amikor a tábornok írni kezdett, már 85 éves volt. Három évig tartott a nagy munka, amihez semmilyen jegyzet, korábban készült skicc vagy vázlat, sem hiteles, a második világháború idején keletkezett dokumentum nem állt rendelkezésére. Fejből írt mindent.
 

kép=

Lengyel Béla (napszemüvegben) tábornokok között, az 1940-es erdélyi bevonulás előtt
(Forrás: Európa Forgószélben)

 

Mindez azért érdekes, mert jól jellemzi azt a testi és szellemi állapotot, amely Lengyel fegyelmezett életének és életvitelének egyenes következménye. No de honnan is eredt ez a fegyelmezettség? A tábornok 1897-ben született Szarvason, édesapja ügyvéd és földbirtokos volt, édesanyja pedig a szarvasi társasági és kulturális élet központjává tette a családi kúriát. A táborok gyermekkora magától értetődő szigorúságban telt, nyilván a nyelv- és zeneórák, valamint az úri etikett szabta keretek között. De sokat játszadozott a birtok tanyasi gyerekeivel is. Ezek a pajtáskodások később értékes reflexeket alakítottak ki benne, hiszen a már magasabb tiszti rendfokozatokat viselő Lengyel Bélát nyitott, a legénység sorsával is sokat törődő katonai elöljárónak ismerték. Ráadásul ezekben a játékokban és csínytevésekben megtanult szlovákul is.

Varsói szolgálat

A tábornok Európa forgószelében című életrajzi írása precíz munkának tűnik, kellő részletességgel tárgyalja egy katonai pályafutás fontosabb állomásait, az első világháború harcai¬tól egészen Magyarország második világháborús vereségéig. Sőt tovább! Hiszen ír azokról az időkről is, amikor megjárta a hírhedt Katonapolitikai Osztály pincéjét, a pestvidéki fogházat, ír a Népbíróságon lezajlott tárgyalásáról, de ír 1956-ról is, amikor egy segélyszervezet, a First Aid for Hungary szolgálatában az osztrák határon segítette a levert forradalom menekülőit. E hosszú pályafutás kétségtelenül legérdekesebb része az, amikor Lengyel Béla 1934-től 1939-ig magyar katonai attasé volt Varsóban. „Egy Lengyel lesz legjobb Lengyelországba!” – tréfálkoztak felettesei, ez a szolgálat azonban nagyon komolyra és tartalmasra sikeredett. A könyvből ugyanis kitűnik, hogy a tábornok a lengyel politika és gazdasági-társadalmi élet nagy ismerőjévé vált szolgálata alatt. Egyik legérdekesebb okfejtése abban áll, hogy a korábban háromfelé szakított Lengyelország mennyire nem volt egységes: hiszen más és más kulturális szokásokat vettek fel, más és más reflexek alakultak ki azokban a lengyelekben, akik a német, az osztrák vagy az orosz korona uralma alatt éltek.
 

 

Hiába következett be az 1918-as lengyel egyesítés, az erős kezű politikusra, Pilsudski marsallra és az ő erejére, bátorságára volt szükség ahhoz, hogy Lengyelország szerteszakított részei ne csak fizikailag, hanem lelkileg is újra egymáshoz illeszkedjenek. A tábornok mélyrehatóan elemzi Varsó külpolitikáját is, benne azt a megnemtámadási szerződést, amelyet 1934-ben kötött Pilsudski Hitlerrel, s amelyet egy másik egyezmény követett nem sokkal ezután – Sztálinnal.

Lengyel Béla katonaember, sokat ír hát visszaemlékezéseiben a lengyel hadseregről s annak gyors fejlesztéséről is. De kiderül, hogy a nagy tempó ellenére is sikerült nagyjából motorizálni a lengyel hadsereget, amely tekintélyes létszámú volt ugyan, de technikai értelemben messze elmaradt a német haderőtől. A tábornok visszaemlékezéseiből egyértelműen kiderül, hogy a lengyel–magyar kapcsolatok sokkal bonyolultabbak voltak, mint ahogy azt a magyar kiadású történelemkönyvek írják. Egyrészt Lengyel Béla naprakész információkkal rendelkezett Varsóban a legfontosabb világpolitikai kérdésekkel kapcsolatosan. Kiderült, hogy a lengyel vezérkar, vagyis a Stab Glówny, valamint a lengyel felderítés és elhárítás nagyon sok információt osztott meg a magyarokkal, és ez fordítva is igaz volt. Másrészt közös katonai akciók is szóba kerültek, például 1938-ban, Kárpátalja „pacifikálásakor”. A lengyel politikai és katonai vezetés felajánlotta baráti beavatkozását a sok gondot okozó Szics-gárda megfékezéséhez. Lengyel Béla leírja, hogy a kárpátaljai harcokba egyébként a szlovák légierő is beavatkozott, természetesen nem a magyarok oldalán. Furcsa és különös, de a lengyel vezérkar arról értesítette a magyar politikai és katonai vezetést, hogy titokban Németország is támogatja a Szics-gárda tevékenységét. A budapesti vezetés ezt azonban nem hitte el, Lengyel Béla viszont bízott a lengyelekben, s ahogy írja, később bebizonyosodott, hogy nagyon is pontos információt adtak.

A németekről csak annyit e helyütt, hogy a tábornok mindig is úgy gondolta, „ne menjünk túlságosan mélyre a németbarátságunkkal, használjuk ki a nekünk kedvező szeleket, és ne égessük fel magunk mögött a hidakat! Vagyis gazdaságilag adjunk nekik mindent, politikailag keveset, katonailag semmit!” Érzékelte tehát a németek és a lengyelek közötti feszültséget, s maga is úgy vélte, Hitler támadni fog. 1939 nyarán javasolta Horthy Miklósnak, hogy alakítani kellene egy önkéntesekből álló légiót, amely Bem József nevét viselné, s a német támadás esetén beavatkozna a harcokba a lengyelek oldalán. A kormányzó nem zárkózott el az ötlettől.

Az ötödik hadoszlop

Visszaemlékezéseiben a tábornok nem csinál titkot abból, hogy ellenezte Magyarország hadba lépését a Szovjetunió ellen. Úgy tűnik, ő mindenekelőtt Bárdossy László miniszterelnököt hibáztatta ezért, akit véleménye szerint 1941 nyarán fel kellett volna menteni. Egyébként azt írja Bárdossyról, hogy briliáns észjárású diplomata és politikus volt, de a hirtelen döntések embereként nem tűrte az ellenvéleményeket, s a szakértőket mindig leintette.

Roppant érdekes esetet ír le ezekből az időkből, ő maga a Honvédelmi Minisztérium 10. osztályát vezette ekkor, és nagyon sok úgynevezett népi német kereste meg, kérve őt, hogy beszélje le fiaikat az SS-be való jelentkezésről. Legyenek katonák, de akárcsak apjuk és nagyapjuk az első világháborúban, szolgáljanak ők is magyar alakulatokban.

Függetlenül attól, hogy milyen magasabb parancsnoki beosztásokat töltött be Lengyel, a csapatok közelében szeretett lenni. Harc közben is. Jól ismerte a magyar tisztikart s természetesen a tábornokokat is. Úgy látta, jelentős részük kifejezetten németbarát. Már csak azért is, mert közülük számosan német származá¬súak voltak, legtöbbjük csak az 1930-as években magyarosította a nevét. Ezzel azt érzékelteti, hogy ez a katonai kör afféle ötödik hadoszlopként működött a magyar felső vezetésben, néha nyíltan ellenállva s elszabotálva bizonyos intézkedéseket, gyakrabban viszont titokban hiúsítva meg azokat a katonai és politikai lépéseket, amelyek kifejezetten magyar érdekeket és csakis azokat szolgáltak volna.

Horthyt könyvében kifejezetten magyar érzelmű vezetőként ábrázolja, de mindig szem előtt tartja annak a német orientációjú politikai és katonai körnek a tevékenységét, amely igyekezett körülvenni és befolyásolni a kormányzót. Ebben a megközelítésben tárgyalja a meghiúsult magyar kiugrási kísérletet is. Nem véletlenül adta a könyv egyik fejezetének a címet: Náci német világ Magyarországon.

Lengyel Béla mint tábornok a harctéren is alapvetően „magyar katona, magyar parancsnok” maradt, folyamatosan vitázva, perlekedve a magukat felsőbbrendűnek, kiválóbb katonának érző németekkel, valamint a németekhez húzó feljebbvalóival. Talán ezért is igyekeztek oly sokáig elfelejteni őt a magyar történészek – tisztelet a kivételeknek! –, ezért sem kerülhetett az alakja előtérbe. A függetlenség, pontosabban a nemzeti függetlenség ilyen értelmű gondolatának nemcsak akkor volt megdöbbentően kevés barátja a politikai elitben, hanem ma sem. Arról nem is beszélve, hogy napjainkban ugyanúgy léteznek – de nem ugyanazok! – az úgynevezett ötödik hadoszlo¬pok, amelyek ilyen-olyan módon, de erőteljesen befolyásolják a politikai döntéshozókat.

A Katpol pincéjében

Bár majd minden mozzanat fontos Lengyel Béla második világháborús tevékenységében, ide értve az ország trianoni határain vagy éppen a Duna–Tisza közén vívott harcokat is, az egyik legérdekesebb momentum az, amikor a tábornok újra visszakerül lengyel földre. Immár megszállóként s mint a II. magyar tartalékhadtest parancsnoka. Ekkor Varsó mellett összeköttetésbe került a lengyel felkelés vezetésével, például Tadeusz Bor-Komorowski tábornokkal. A kapcsolatot egyfelől jól jellemzi, hogy miután egy utánpótlást szállító magyar szekeret megtámadtak a lengyelek, s két honvéd meghalt, a felkelés vezetése bocsánatot kért. A honvédség eközben lőszert és egyéb felszereléseket, például kötszereket igyekezett átadni titokban a lengyeleknek. A németek gyanút fogtak a segélyezésekkel kapcsolatosan, innentől kezdve tehát Lengyel Béla magas katonai posztja ellenére is az életével játszott. De sohasem csinált titkot abból, hogy a németek melletti végső kitartást értelmetlennek látta.

Lengyel Béla végül is Nyugaton fejezte be a háborút, s az amerikai katonai hatóságok 1946-ban hazaszállították. Megszökhetett volna a Magyarország felé guruló vonatról, ahogy tették ezt oly sokan, kihasználva az amerikai őrség lazaságát, de ő hazajött. A Katonapolitikai Osztály fogdájába került, éppen abba az épületbe, ahol 1940-ben a Gyorshadtest vezérkari főnökeként szolgált. Ezúttal levágták a rendfokozati jelvé¬nyeit, s mint hadtestparancsnokot szinte automatikusan vád alá vonták. Megjárta a pestvidéki fogházat is, amikor pedig feltételesen szabadlábra helyezték, kint, az utcán elénekelte magában a Himnuszt. Két napig tartott a népbírósági főtárgyalás, amelyen őt is meghallgatták, s végül felmentették. Még ott lehetett az utolsó Szent István-napon, 1948. augusztus 20-án. Ugyanebben az évben, október végén Nyugatra távozott feleségével együtt. Utolsó nagy ténykedése az 1956-os forradalom menekültjeinek segítése volt. 1988-ban halt meg Grazban.

________________________________________ A magyarok háborúja

Lengyel Béla tehetséges katonaként tűnt ki. Talán nem lehet véletlen, hogy a Királyi Magyar Honvédség legfiatalabb tábornoka volt annak idején. Könyvének Visszatekintés című fejezetéből kiderül, hogy pontosan és jól látta a világ politikai eseményeit és Magyarország helyzetét. Véleménye szerint a háború 1939-es nyitányához képest későn kezdődött meg a honvédség szervezetének teljes körű kiépítése és felfegyverzése. Legalább öt évre lett volna szükség ahhoz, hogy a korábbi zsoldosrendszert felváltsa a sorozott katonai erő, s hogy ezt kellőképpen ki is tudják képezni. Fenntartotta azt a véleményét is, amely szerint a Királyi Magyar Honvédséget csak a Trianonban elcsatolt területek visszafoglalásáért lehetett volna sikert remélve bevetni, a magyar katonának nem volt keresnivalójuk a távoli Donnál. Mindemellett úgy vélte, Magyarországnak békés tárgyalások útján kell visszaszereznie elvesztetett területeit s az ott rekedt magyarságot. Hogy ez nagyrészt sikerült is, azt elsősorban Horthy Miklós érdemeinek és politikájának tudja be. De megemlíti azt is, hogy 1944-ben a kiugrási kísérlet idejére a kormányzó elveszítette korábbi tekintélyét, főleg a németbarát katonai elit tagjai között, akik ekkor már nem is hajtották végre a parancsait. Lengyel Béla szerint ezen a ponton vesztette el végképp Magyarország a háborút. Mindenekelőtt a maga háborúját. (MH)

forrás és szerző : magyarhirlap.hu / Sinkovics Ferenc


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték