Kihagyták a fogyatékosokat a Nemzeti Együttműködésből 
Csalódott a kormányban a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége. A MEOSZ az európai esélyegyenlőségi nap alkalmából írt kritikus nyílt levelet Orbán Viktornak. Pár napja három másik fogyatékos szervezet is kritizálta a kormányt: szerintük az ígéreteikkel ellentétben nem megoldották, hanem továbbra is fenntartják a fogyatékosok problémáit. A kormány egyáltalán nem kommunikál a fogyatékosok érdekvédelmi szervezeteivel – állítják mindkét levél szerzői.
Oszsza meg másokkal is
"Csalódottságuknak adtak hangot azzal kapcsolatosan, amit a kormány tevékenysége során tapasztaltak a fogyatékos emberek életét befolyásoló kérdéseket illetően" - közölte a MEOSZ szerdán az MTI-vel arról a nyílt levélről, melyet Orbán Viktor miniszterelnöknek írtak az európai esélyegyenlőségi nap alkalmából.
A fogyatékos emberek sokáig küzdöttek azért, hogy méltó kifejezéssel illessék őket. Az új alkotmányban most mégis úgy szerepelnek, mint "elesettek" – írja a közlemény. Ennél nagyobb probléma, hogy ilyen kategóriát ráadásul a magyar jogrend sem ismer. A MEOSZ szeretné tudni, hogy a kormány garantálja-e a szociális biztonságukat, vagy csak törekszik erre, ahogy az alkotmányban is szerepel.
"Az érdekegyeztetési folyamat a fogyatékos emberek érdekképviseleti szervezeteivel – korábban soha nem látott – mélypontra süllyedt" – írja az érdekvédelmi szervezet. A kormány nem alkalmazza a világban általánosan elfogadott és a hatályos magyar törvényben is megerősített "Semmit rólunk nélkülünk" elvet. Az elmúlt évben egyetlen alkalommal sem hívták össze a kormány tanácsadó testületeként megjelölt Országos Fogyatékosügyi Tanácsot.
Communication breakdown
A MEOSZ szerint a kormány semmilyen őket érintő kérdésben nem kérte ki a véleményüket. Nem konzultált a fogyatékos emberek érdekképviseleti szervezeteivel az új alkotmány fogyatékos embereket érintő rendelkezéseiről, a szociális, valamint az oktatási koncepcióról, a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására vonatkozó koncepcióról, illetve a rokkantsági nyugdíjrendszer átalakításáról sem.
A MEOSZ tiltakozik az ellen, hogy – egyfajta kollektív bűnösséget sugallva – a jogosan rokkantsági nyugdíjas fogyatékos embereket a kormányzati kommunikációban negatív módon tüntessék fel, és így a társadalom ne kapjon reális képet róluk, illetve e problémáról, annak a szervezet szerint is jogos célnak az okán, mely véget vetne a rokkantnyugdíjakkal való visszaéléseknek.
Az április közepén bejelentett konvergenciaprogram tervei szerint egyébként az aktív korú rokkantnyugdíjasok körülbelül 350 ezer fős számát 100-150 ezer fővel csökkentenék. A rokkantnyugdíj-ellátás alól kikerülőket többek közt közmunkaprogramokkal foglalkoztatnák. A MEOSZ a levélben ismételten felajánlja segítségét a kormánynak. Az Európai Fogyatékosügyi Fórum Magyarországon tartja közgyűlését május 28-án. A 600 ezer fogyatékos ember és családjaik bíznak abban, hogy kérdéseikre addigra érdemi választ kapnak Orbán Viktortól - írták.
A MEOSZ-éhoz erősen hasonlító kritikát fogalmazott meg a kormányal szemben három fogyatékos érdekvédelmi szervezet április végén. A fogyatékossággal élő emberek évértékelője című nyílt levelet Berta László és Czikora Róbert (Látássérült Állampolgárok Jogaiért Mozgalom), Kemény Péter (Halmozottan Sérültek Országos Érdekvédelmi Szövetsége) és Láta Anna (Ápolási Díjon Lévő Szülők Mikroközössége) jegyezte. A Látássérült Állampolgárok Jogaiért Mozgalom korábban már lemondásra szólította fel Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás-minisztert .

Mozgássérült a metróban: kimaradtak a nemzeti együttműködésből
Fotó: Stiller Ákos
A levelet jegyző három fogyatékos szervezet is a kommunikáció teljes hiányát vetette a kormány szemére. Az aláírók szerint a Fidesz-KDNP a fogyatékosok méltatlan helyzetével kampányolt, de azóta nem kommunikál a fogyatékos érdekképviseletekkel: egy éve nem működtetik az Országos Fogyatékosügyi Tanácsot. Az elmúlt egy évben érdekegyeztetés nélkül fogadtak el számos fogyatékos embereket érintő jogszebélyt. Az aláírók utaltak az új alkotmányra, amelynek egyik pontja a "társadalmilag hasznos tevékenység kritériumává teszi a szociális támogatásokhoz hozzáférés jogát".Ez - szerintük - több százezer fogyatékos ember életétnek ellehetetlenülését vetíti előre.
Fenntartották a problémákat
A levél szerint a kormányprogram több megoldandó problémát jelölt meg a fogyatékosok szempontjából, melyeket viszont nem hogy nem kezelt, de fenntartotta a korábbi, kárhoztatott gyakorlatot is.
„Forráskivonások a fogyatékosságügyi területéről" - ez volt az egyik megoldandó probléma, ehhez képest a kormány a fogyatékosügyi kiadásokat 10 milliárd forinttal csökkentette. Az "Érdekvédelmi szervezetek kiszolgáltatott helyzetbe taszítása" - ezt szintén hibának tartotta a kormányprogram. Ennek ellenére 2011-ben az öt nagy érdekvédelmi szervezet nem kapta vissza a korábbi támogatási összegeket, de - mint írták - a támogatási rendszer átláthatatlanná tételével, és a megpályázható források csökkentésével ellehetetlenítették a kisebb költségvetésű civil szervezeteket is.
A "fogyatékossági támogatás összegének befagyasztása" a levél szerint 2011-ben sem változott, sőt, a megszűnő rehabilitációs szolgáltatok miatt sokak élete lett újra kilátástalanul nehéz. A kormányprogram szerint korábban "drasztikusan csökkentették a megváltozott munkaképességűek támogatását". Ehhez képest 2011-ben megszűnt a fogyatékos munkavállalók aktív munkaerő-piaci programjait finanszírozó Rehabilitációs Alaprész, és a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásához nyújtott bértámogatás, költségkompenzáció keretforrása 9 milliárddal csökkent.
"Kitolták az akadálymentesítés határidejét": a közintézmények akadálymentesítésének határideje 2010-ben lejárt, ám az Orbán-kormány a határidő be nem tartását semmilyen szankcióval nem sújtja a levélírók szerint.
A levél szerint a kormány társadalmi integráció helyett a szociálpolitika mellékes kérdésévé degradálta a kérdést. "A fogyatékos emberek ügye a 15 évvel korábbi, elavult szemlélet színvonalára zuhant vissza, miközben a FIDESZ-KDNP kormányprogramban lévő ígéretei sorra az ellenkező irányban valósultak meg" - írták a levél végén, mely Orbán Viktort a kormányprogram ígérteinek betartására kérte.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|