Még több embert küldene rács mögé az Orbán-kormány 
Vizsgálják az elzárással sújtható szabálysértések körének kibővítését - erről Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára beszélt csütörtökön a közbiztonság javítását célzó, tavaly augusztusban elfogadott törvény társadalmi hatását vizsgáló parlamenti albizottság ülésén.
Oszsza meg másokkal is
Kontrát Károly példaként említette, hogy múlt év őszén járt Miskolcon és ott azt a javaslatot kapta, hogy módosítsák a jogszabályt a társadalmat irritáló szabálysértésekre kiterjesztve, mivel többek között az Avas lakótelepen tartott, úgynevezett "szabaduló bulik" zavarják az ott élők nyugalmát. A tavaly augusztusban hatályba lépett jogszabály-módosítással lehetővé vált, hogy elzárással sújtják azokat, akik kis értékű, tehát 20 ezer forint értékhatár alatti lopást, csalást, rongálást követnek el. A szabályozás a fiatalkorúakra is kiterjed, akik akár 45 napra is börtönbe kerülhetnek. Mint ismert, szeptemberben három gimnazista lányt vittek be a Gyorskocsi utcába bolti lopásért.
Kontrát Károly felidézte: a törvénymódosítást megelőzően az emberekben elemi erővel tört elő az az igény, hogy változtatás szükséges és a jogsértéseknek igenis legyen következménye. A fiatalkorúakkal összefüggésben azt mondta: ma Magyarországon nincs más eszköz az elzáráson kívül, amivel a tulajdon elleni szabálysértéseknél szankcionálni lehetne. Az augusztusban hatályba lépett törvényről azt mondta: a visszajelzések alapján a jogszabályváltozás hozzájárult a közbiztonság javulásához és ahhoz, hogy az emberek biztonságérzete növekedjen a jogsértők felelősségre vonásával. Véget ért a totális felelőtlenség időszaka Magyarországon - szögezte le az államtitkár, aki hozzátette: a kormány a tisztességes, jogkövető emberek érdekeit képviseli.
Nem teremtette meg a kormány a feltételeket
Az ítélkezéssel kapcsolatban megnövekedett kiadásokra fedezet nem áll rendelkezésre - reagált Baka András, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke, aki más, fontos hivatali kötelezettsége miatt nem tudott eleget tenni az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottság ellenőrző albizottságának ülésén, levelét Harangozó Tamás, a testület szocialista elnöke ismertette.
"Azt kell megállapítanom, hogy a 2011. évben várhatóan növekvő munkateher feldolgozására a bíróságok elegendő költségvetési forrással nem rendelkeznek" - szögezte le Baka András. A Legfelsőbb Bíróság elnöke azt írta: "álláspontom szerint a szabálysértési ügyek időszerű intézéséhez a személyi és tárgyi feltételek maradéktalan biztosítása szükséges. Várhatólag 2011. évben az ügyek száma nagyobb mértékben fog növekedni, mint a hatálybalépés óta eltelt időszakban, és - a meglévő ügyhátralékkal együtt - azok feldolgozása tovább növeli a bírósági szervezet munkaterhét. Az is problémát jelent, hogy a bíróságok jelzése szerint gyakran a meghallgatást, a szabálysértési tárgyalást bírói dolgozószobában voltak kénytelenek megtartani, mivel a kitűzött tárgyalások miatt szabad tárgyalótermi kapacitással nem rendelkeznek. Ezek a lehetőségek a bíróságok minden erőfeszítése ellenére kimerültek."
Romolhat az ítélkezés minősége
A levélben Baka András rögzítette azt is: a törvénymódosítást követően, 2010. szeptember 1. és december 31. között 36 563 szabálysértési peres ügy érkezett a bíróságokra, ezek közül 17 964 volt elzárással sújtható. Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azt mondta: csak tucatnyi panaszból tud tendenciát megállapítani, mert egyelőre még nem érkezetek tömegesen állampolgári panaszok. Mint mondta: egy ilyen törvényhozási lépés hatása csak egy-másfél évvel később jelentkezik náluk.

Még több embert küldene rács mögé a kormány, de a feltételeket nem teremti meg hozzá
Fotó: Túry Gergely
A biztos is megállapította, hogy az igazságszolgáltatásra, a büntetés-végrehajtásra nagy ügyszám és jelentős mértékű szabadságelvonás büntetés nehezedik. Ezt a tehertételt nem követte személyi, tárgyi és infrastrukturális támogatás, ez pedig az intézmények működőképességének határait feszegeti, ami nem fog pozitívan hatni az ítélkezés minőségére. Szabó Máté azt is elmondta: nem ért egyet a belügyminiszterrel a szabálysértést elkövető fiatalkorúak elzárásával kapcsolatban. Szerinte a gyerekbarát igazságszolgáltatás alapelvei sérülnek azáltal, hogy a rendőrség mérlegelése alapján fiatalkorúakat elzárhatnak.
Drága és hatástalan?
Dorosz Dávid LMP-s országgyűlési képviselő szerint az intézkedések drágák és hatástalanok maradtak. Jelentős változás nem történt, a lakosság félelme nem csökkent, a falvak közbiztonsága nem javult. Szerinte nem igazolt, hogy az elzárás visszatartó erővel hat a fiatalkorúakra, nyugaton már más módszereket alkalmaznak, amelyek olcsóbbak és hatásosabbak is. Az intézkedés másrészt a nemzetközi egyezményeknek is ellentmond, emiatt már az Alkotmánybírósághoz is fordult.
Harangozó Tamás, az albizottság MSZP-s elnöke, az ülés után tartott sajtótájékoztatón azt mondta: reméli, hogy a törvény nem a kormány társadalompolitikáját hivatott képviselni, azaz nem arról van szó, hogy a gazdagoknak minden kedvezményt megadnak, a szegényeknek pedig "kuss a neve", és ha bármit elkövetnek, akkor a börtönben a helyük. Úgy vélte, ha a törvény ennek az eszköze, akkor teljesen elfogadhatatlan. Ha pedig az eredeti cél a közbiztonság megerősítése, akkor javításra szorul. A képviselő fontosnak tartja, hogy ilyen ügyekben is normális, higgadt, szakmai megbeszéléseket tudjanak folytatni.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|