Ebben az esetben elegendő a beszerző szervezetnek legalább három vállalkozást felkérni ajánlattételre, amelyek közül kiválasztja a nyertes kivitelezőt. A kiíró döntésétől függ, hogy kit kér fel ajánlattételre, kit juttat munkához.
Az erről szóló módosító indítványt a fideszes Hörcsik Richárd nyújtotta be a parlamentnek, a javaslat általános vitáját hétfőn kezdhetik el a képviselők - derül ki az országgyűlés honlapjáról.
Az úgynevezett háromajánlatos, egyszerű eljárásra vonatkozó szabályokat az építési beruházások esetén még "csak" 80 millió forintig már idén januártól bevezette a Fidesz-kormány, és azt a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) közbeszerzéseken való részvételének támogatására hivatkozva átemelte a teljesen új, 2012. január 1-jén hatályba lépő közbeszerzési törvénybe is, azonban már 150 millió forintos értékhatárig lehetővé téve az enyhébb szabályok alkalmazásának lehetőségét. (Az áru- és szolgáltatásvásárlásra vonatkozó beszerzéseknél ugyanakkor jövőre is változatlanul 25 millió forint marad az értékhatár a háromajánlatos eljárásoknál.)
Verseny nélküli látszateljárás a háromajánlatos eljárás?
A háromajánlatos eljárások bevezetését már korábban bírálta a Transparency International Magyarország (TI) korrupcióellenes szervezet, valamint az Alapítvány a Korszerű Közbeszerzésért szervezet is. Véleményük szerint a háromajánlatos eljárás látszateljárás, amely nem jelent valódi - közbeszerzési hirdetmény közzétételével induló - versenyt az ajánlattevők között, ennek lehetőségét inkább meg kellett volna szüntetnie a jogalkotónak.
Hörcsik Richárd Fidesz-képviselő szerint azonban a háromajánlatos (nem nyilvános) eljárások eddigi tapasztalatai azt mutatják, hogy az kedvez a kkv-k közbeszerzésekben való részvételének. Azt, hogy jövő január helyett már októbertől alkalmazhassák ezeket a 150 millió forint értékhatár alatti építési beruházásokra vonatkozóan, a képviselő az észak-magyarországi 2010-es árvizek utáni helyreállítási munkálatok mielőbbi elvégzésével és az esetleges későbbi árvizek elleni védekezési munkák elkezdésével indokolja.
A módosítással szerinte biztosíthatóvá válik a kkv-k megrendeléshez jutása és a közfoglalkoztatás elősegítése, továbbá "az elősegíti mintegy 3,5 milliárd forintnyi uniós támogatás kis- és középvállalkozások részére történő mielőbbi kihelyezését" - áll a törvénymódosítás indokolásában.