közérdekű ! ? : A Fideszig érhetnek a pécsi egyetemi botrány szálai |
A Fideszig érhetnek a pécsi egyetemi botrány szálai
2011.09.09. 05:53

Páva Zsolt ügyvédi irodája is szerződésben állt a Pécsi Tudományegyetemmel, de ezt a kontraktust sem vizsgálják a nyomozók.
Hétfőn megkísérelte a munkába állást Imhof Gábor, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) vesztegetéssel és más bűncselekményekkel – és nem mellékesen bűnszervezet működtetésével – gyanúsított, a múlt hétvégén ugyanakkor még a házi őrizetből is kiengedett volt gazdasági igazgatója. Vezetői megbízását korábban visszavonta ugyan az egyetem, de közalkalmazotti státusa megmaradt, úgy gondolta tehát, bemegy volt munkahelyére, és egyeztet Bódis József rektorral a továbbiakról.
Oszsza meg másokkal is
A Pécsi Stop hírportálnak utóbb csak annyit mondott, hogy „kulturált tárgyaláson” van túl. Maga az ügy egyre inkább a kormányváltás utáni elszámoltatások koreográfiája szerint halad: látványos őrizetbe vételek, maffiáról, milliárdos kárról szóló hírek, majd véget nem érő nyomozás, szabaduló gyanúsítottak, apadó kárérték. Jelenleg 29 gyanúsítottat faggatnak, köztük számos adminisztrátort, kishivatalnokot, de Imhof mellett Sári Csaba informatikai igazgatót, Vas Bálint tanársegédet, Frey Tamást, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Zrt. elnökét és az érintett cégek vezetőit is. A terhükre mintegy 300 millió forint károkozást rónak. A nyomozást a napokban decemberig meghosszabbították, miközben az új büntetőeljárási szabályok szerint a kiemelt ügyekben egy éven belül vádra kellene adni az aktákat. (Imhofot a HVG lapzártája után, pénteken ismét őrizetbe vette a rendőrség.)
Időnként félrenéznek
Szükségtelen, általában tanácsadásról, informatikai beszerzésekről szóló túlárazott szerződések, visszacsorgatott megbízási díjak, kettős foglalkoztatás – ezek a főbb vádpontok (HVG, 2010. június 12.). A pénz forrása a legtöbb esetben a PTE által elnyert költségvetési és uniós forrás, miközben a felhasználást ellenőrző Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) egyelőre senki sem bizonyult gyanúsnak. Tény az is, hogy a kisebb városnyi embert, hatezer főt foglalkoztató, 50 milliárd forint költségvetésű egyetem szakmányban kötött beszállítói, megbízási és egyéb szerződéseket, így voltaképpen érthető, hogy a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) egyszer csak lefékezett, s a már gyanúsnak talált eseteket boncolgatja tovább. Csakhogy némely esetben félrenézésnek tűnik a szelektálás.

Fotó: Tóth László
A rendőrök vizsgálják a Delta Zrt. és az egyetem kapcsolatát: a gyanú szerint ugyanis a PTE-beszállító deltások megkenték Imhofot. Ám míg az informatikai értékesítésért felelős cég vezetője gyanúsított lett, kimaradt a szórásból a történtek idején befolyásos igazgatósági tag Czakó Ferenc, a Fidesz informatikai munkacsoportjának akkori szakértője, Fellegi Tamás fejlesztési miniszter barátja. A budapesti Delta támogatta egyébként a 2010-es önkormányzati választáson Fidesszel szövetséges Összefogás Pécsért Egyesületet (ÖPE), amelynek több képviselője bejutott a közgyűlésbe. A támogatás ötlete alighanem Imhoftól jött – „üzleti múltja” okán őt kereste ugyanis meg az egyesület közgyűlési képviselője, Lengvárszky Attila, hogy segítsen szponzorokat találni. Az ismertség a PTE-ről ered, ahol Lengvárszky oktatási igazgató.
Úgy tudni, Imhof átnézte az egyesület alapszabályát, és azt ígérte, segít, mert szeretné, ha a gyerekei olyan városban nőnének fel, ahol befolyásuk van a neki rokonszenves civileknek. Ezután az ÖPE e-mailt kapott a Deltától, melyben jelezték, hogy a cég 450 ezer forinttal támogatná az egyesületet. „Több pénzt nem kaptunk, és ezért sem várt ellenszolgáltatást a Delta” – cáfolta a HVG-nek Lengvárszky a szorosabb szponzori viszonyról szóló híreket, hozzátéve, bánja már, hogy nem volt gyanakvóbb. Állítja, azelőtt nem hallottak az informatikai cégről.
A városban egyébiránt nem annyira Lengvárszkyt, sokkal inkább az ÖPE ügyvezető elnökét, Kővári Jánost mondják politikai tényezőnek, aki a Fidesz színeiben egyéni képviselőként az Országgyűlésbe is bejutott. A város értelmiségi elitjét felvonultató ÖPE-nek egyébként szerepe volt abban, hogy a hagyományosan baloldali baranyai megyeszékhelyen – vagy ahogyan a politikai szleng nevezte a legutóbbi időkig: a kis Moszkvában – megforduljon a közhangulat, és a szerencsétlen módon egymás után elhunyt két MSZP-s polgármester után az egyesület által is támogatott Páva Zsolt (Fidesz) vehesse át a polgármesterséget a 2009-es időközi választáson.
Páva ügyvédként segítette a PTE-t

Fotó: Túry Gergely
A posztjára tavaly újraválasztott Páva a polgármestersége előtt történetesen szintén beszállítója volt az egyetemnek: irodája korábban jogi tanácsokkal látta el a PTE orvosi karát. Páva a HVG kérdésére adott írásbeli válaszában állítja, hogy felelősségteljes jogi szolgáltatást láttak el, de a részleteket az ügyvédi titoktartás miatt nem közölheti. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy irodája megbízásait, valamint a jövedelmét a megválasztása előtt fizetett hirdetésben tette közzé, hivatalba lépésekor pedig minden megbízását fölmondta, az ügyvédi irodáját megszüntette. A közzétett vagyonnyilatkozat szerint havi nettó 430 ezer forintot keresett ügyvédként (egyetemi források szerint a PTE-megbízás havi 250 ezer forint volt), a megállapodást nem tanulmányozta az NNI.
Az a tény, hogy a rendőrség nem vizsgálódik, éppen a szerződés tisztességes mivoltát igazolja – fejtegette a HVG-nek a CHSH Dezső és Társai Ügyvédi Iroda vezetője, Dezső Attila. A gazdasági joggal foglalkozó nemzetközi irodában, amely alvállalkozóként dolgozott az egyetemnek, hónapokkal ezelőtt volt házkutatás, amivel véget is ért a kutakodás. „Mert mindent rendben találtak az igazságügyi szakértők” – mondja Dezső. Az iroda neve nemrégiben mint az NFÜ kétmilliárd forintos tanácsadói tenderén győztes konzorcium egyik tagja bukkant föl. Az akkori pályázat során fölmerült az egyik NFÜ-alelnök neve is: Homolya Róbert a nyertes konzorcium másik tagjával volt korábban üzleti viszonyban, de kötődik a PTE-hez is. Imhof az egyetem nevében 2010 januárjában az egyetem által megpályázott TIOP-projekt szaktanácsadásával bízta meg nettó 3,5 millió forintért azt a Provital Zrt.-t., amelynek jogelődjében 2008-ig tulajdonos volt Homolya is. Ez is az NNI által nem vizsgált szerződések egyike.
Nagyon úgy fest, a szálak Budapestre vezetnek, ezzel együtt Pécsett tartja magát a nézet, hogy az egész PTE-botrány helyi üzleti potentátok érdek-összeütközéséből eredhet. Imhof környezetében legalábbis többen emlékeztetnek, hogy a nyomozást korábban vezető Váradi Csaba kapcsolatban állt Imhof korábbi főnökével, a felszámolócégekben tulajdonos pécsi milliárdossal, Varga Jenővel. Varga – aki nem csak vagyonának köszönheti a befolyását: felesége, a Legfelsőbb Bíróság büntetőtanácsának elnöke, Mészár Róza az MSZP alkotmánybíró-jelöltje volt – hazugságnak mondta a HVG-nek, hogy bármilyen hatással lett volna a nyomozásra. „Pécsett élek, sok embert ismerek” – utalt a rendőrtiszttel való kapcsolatára, amely elmondása szerint ennyiben ki is merül.
Váradit az év elején szedték le az ügyről, miután a nyomozók meggyanúsították Repa Imre kaposvári kórházigazgatót, hogy tanácsadóként foglalkoztatta a pécsi egészségtudományi kari tanársegéd Vas Bálintot, ám érdemi munkavégzés nem történt. A hírek akkor a fideszes vezetésű Somogy megyei közgyűlés által is támogatott – korábban pedig Gyurcsány Ferenc egészségügyiminiszter-jelöltjei között számon tartott – Repa meggyanúsításával hozták összefüggésbe Váradi eltávolítását. A HVG tudomása szerint ez csak az egyik ok lehetett, felettesei inkább aggódnak a beszerzett operatív bizonyítékok jogszerűségéért. Hogy valóban így van-e, csak 40 év múlva derül ki leghamarabb: a Váradi ellen egyebek mellett hivatali visszaélés és jogosulatlan titkos információgyűjtés miatt indult büntetőügyet ennyi időre titkosította az ügyészség.
forrás és szerző : hvg.hu / RÁDI ANTÓNIA
Az eredeti írás itt olvasható
|