Luxusautó a nyomorban- a kormány tétlenül nézi?
2011.09.01. 05:22

"Boltocskázás", "csicskáztatás", a szociális támogatásokkal való visszaélés - ezek az uzsorakölcsön legújabb formái. Az érintettek szerint léteznek olyan falvak, ahol mindenki tartozik már az uzsorásoknak. A legtöbb érintett településen azonban már nem csak a szegényekre leselkedik ez a veszély, hanem a viszonylag biztos egzisztenciával rendelkezőkre is.
Oszsza meg másokkal is
Egyszerűen és akár minden kistelepülésen élő lakos áldozata lehet az uzsorásoknak - mutatott rá Setét Tamás újságíró, aki számtalan alkalommal foglalkozott a témával. "Elegendő, ha megbetegszik a gyerek és a szülőknek nincsen pénze kifizetni a gyógyszereket. A faluban pedig mindenki tudja, hogy végszükség esetén kihez lehet fordulni, ha pénz kell. Ez viszont azt jelenti, hogy nem csak a munkanélküliek kerülnek az uzsorások markába, hanem akár az állással, házzal, viszonylag biztos egzisztenciával rendelkezők is" - fogalmazott az újságíró.
A legérintettebb megyék Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád. A kizsigerelés pedig olyan szintre is eljuthat, hogy már nem pénzt adnak a rászorulóknak, hanem hogy életben maradjanak, ételt. Ez az úgynevezett "boltocskázás" jelent meg a Hajdú-Bihar megyei Polgáron is, ahol néhány család - kihasználva a többiek nyomorát - élelmiszerrel kezdett "üzletelni", a rászorulóknak azonban az "ingyen, felírásra" kapott kenyér, tej és más alapvető élelmiszerek árát jelentős felárral kell visszafizetniük a hó végén, ha megjön a nyugdíj, vagy a segély.
A boltocskázás esetén is óriási haszonnal dolgoznak a "kamatosok" - mondta Setét Tamás, aki tud olyan esetről, hogy a 140 forintos terméket 600 forintért árulták az uzsorások. "Arra viszont többnyire figyelnek a hitelezők, hogy a tartozás összege ne haladja meg túlzottan a fizetés vagy a segély összegét. Aki például csak a 28 500 forintos segélyt kapja, annak a tartozását nagyjából 120 ezer forintig engedik emelkedni. Akinek viszont van állása, annak akár milliós nagyságú "hitelt" is felhalmoznak.
A törlesztés pedig inkább a rabláshoz hasonlít. Az uzsorások sokszor zálogot kérnek, például személyi igazolványt, bankkártyát, így a segélyosztáskor az sem ritka, hogy a "kamatos" maga veszi le a kártyáról a szerinte neki járó összeget. Az pedig már a "jóindulatán" múlik, hogy ebből mennyit ad vissza, néha ugyanis pár ezer forintot meghagy az adósnál. Verésre többnyire akkor kerül sor, ha már hosszú ideje nem került sor törlesztésre, vagy ha az adós át akar menni egy másik uzsoráshoz.
A "csicskáztatás" viszont jellemző - mesélte Setét Tamás, aki szerint ezekben az esetekben nem a megalázáson van a hangsúly, hanem a dolgoztatáson. "Nem arról van szó, hogy nem adnak enni az adósnak, hanem ő eteti meg az állatokat, vagy ő végzi el a ház körüli munkákat" - mondta.
A szocpol szabályok megváltozásáig más eszközökhöz is nyúltak az uzsorások. A három gyerek után járó 3,2 millió forint ugyanis gyakran szintén a kamatosokhoz került: a szinte semmit sem érő vidéki ingatlanokat teljesen irreális áron adták-vették egymás között, s a különbözet rendszerint az uzsorásnál végezte.
A legutóbbi botrány Polgáron robbant ki, ahol Ferenczi István, a helyi seriff jelenleg is azért dolgozik, hogy annyi bizonyítékot gyűjtsön, amennyi elegendő lehet az uzsorások lebuktatására. Ferenczi István lapunknak elmondta, hogy a településen három családról tud, akik "kamatosként" használják ki a szegénységet.
Rendőrségi fellépés ugyanakkor még nem történt a településen, miután ehhez az érintettek tanúvallomása kellene. A legtöbb adós viszont annyira fél, hogy ha még bele is egyezik a rendőrséggel való együttműködésre, mire sor kerül a tárgyalásra, visszavonja a vallomását.
"Sajnos csak abban lehet bízni, hogy az adósok elérik a tűrőképességük felső határát, ekkor ugyanis hajlandóak lehetnek a tanúskodásra. Polgáron 8-10 ember jelezte, hogy hajlandó lenne együttműködni" - fogalmazott Ferenczi István, aki azt is megjegyezte, hogy eddig szerencsére még nem került sor, hogy bűncselekményekhez folyamodjanak az adósok, csak azért, hogy törleszteni tudjanak.
A szociális kártya vagy a folyószámlára utalás bevezetése sem jelent orvosságot a problémára, mert a kölcsönadók begyűjtik a bankkártyákat, és ők maguk veszik le a pénzt, vagy sokszor hitel felvételére kényszerítik az adósokat. A szociális kártya esetében pedig a vásárolt ételt veszik el az uzsorások.
A rendőrség sajtóosztályán lapunknak elmondták, hogy jelenleg 98 nyomozás vagy feljelentés-kiegészítés van folyamatban uzsorás tevékenységgel összefüggésben. A legtöbb Borsod-Abaúj-Zemplén (27), Szabolcs-Szatmár-Bereg (20) és Jász-Nagykun-Szolnok megyében (10).
A folyamatban lévő eljárásokban 141 ismert elkövető került a nyomozó hatóságok látókörébe, míg 8 ügyben az elkövetők kiléte ez idáig még ismeretlen. Az ismert elkövetők közül 28 fő előzetes letartóztatás, 2 fő lakhelyelhagyási tilalom, 1 személy pedig őrizetbe vétel hatálya alatt áll.
forrás és szerző : nepszava.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|