Orbán nem ment el saját vacsorájára
2011.07.05. 05:34

Orbán Viktor a képernyőn jelent meg
Fotó: STOP/Leéb Ádám
Csak egy volt külügyminiszter jelent meg a Szépművészeti Múzeumban, a transzatlanti hét alkalmából rendezett Szabadság-vacsorán, a jelenlegi amerikai külügyminiszter átutazóban ugrik be Budapestre. Egyelőre hiába tolják Washington felé a miniszterelnököt.
Oszsza meg másokkal is
Díszvacsorát adott a transzatlanti hét résztevőinek és szervezőinek, a magyar-amerikai kapcsolatok előmozdítóinak Orbán Viktor. A Szépművészeti Múzeum aulájában szerda este rendezett protokolleseményen megjelent a magyar elit java, Erdő Pétertől Demján Sándoron át Hernádi Zsoltig.
Bár a vacsorát a Miniszterelnökség szervezte, maga a kormányfő nem vett részt rajta, noha korábban Németh Zsolt külügyi államtitkár bejelentette, a miniszterelnök a Freedom Dinnernek nevezett, évente ismétlődőnek szánt rendezvényen alapítja meg, és adja át a Magyar Szabadság díjat.
Orbán helyett Schmitt Pál köztársasági elnök mondott köszöntőt, valamint Condoleezza Rice, az ifjabb George Bush elnök volt külügyminisztere és nemzetbiztonsági tanácsadója szólalt föl.

250 meghívott vett részt a Szépművészeti Múzeumban rendezett vacsorán
Fotó: STOP/Leéb Ádám
A miniszterelnök számára akkor vált érdektelenné a rendezvény, amikor kiderült, hogy Hillary Clinton, a korábbi elnökfeleség, az Obama-adminisztráció külügyminisztere csak csütörtökön jön Budapestre, hogy részt vegyen a Tom Lantos Intézet alapításán, tehát a szerdai Reagan-szobor avatásról és a díszvacsoráról egyaránt lemarad.
Clinton egy Vilniust és Madridot is érintő európai körútjának első állomásaként ugrik be a magyar fővárosba. Az amerikai State Department mellékesen említi meg, hogy találkozik Orbánnal, Martonyi János külügyminiszterrel és a civil társadalom meg nem nevezett képviselőivel. A fő célja a három éve meghalt, magyar származású amerikai kongresszusi képviselőről, Tom Lantosról elnevezett intézet megnyitása, amelynek alapítását még a Bajnai-kormány kezdeményezte.
Reagan elnök második budapesti szobrának avatását (az első öt éve áll a Városligetben) és az intézet megnyitását épp azért tették ugyanazon hétre, hogy Magyarországra csábítsák az amerikai külpolitika irányítóját, akivel még nem sikerült találkoznia a magyar kormányfőnek. Üzenetértékű azonban, hogy Clinton csak néhány órát tartózkodik Budapesten.
A transzatlanti diplomáciai hetet azért szervezték, mert a Fidesz atlantista irányvonala, amelyben Németh visz vezető szerepet, az Egyesült Államok felé tolná a magyar külpolitika prioritásait az Orbán által favorizált "keleti szél" helyett, amelynek keretében Magyarország Moszkával és Pekinggel üzletel.
forrás és szerző : stop / bes
|