Előtérben ! : "Komolyan aggódunk": országos tűzoltósztrájk a láthatáron |
"Komolyan aggódunk": országos tűzoltósztrájk a láthatáron
2011.05.23. 04:50

Hiába mentek az utcára a tűzoltók, a kormány nem enged az őket érintő megszorításokból, szakszervezeti vezetőik ráadásul úgy tudják: szervezett lejárató akció készül ellenük. Bár az 1996-ban elfogadott szolgálati törvény tiltja a tűzoltósztrájkot, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének vezetői szerint végső esetben ez következhet. Árok Kornél, a HTFSZ elnöke és Nagy Gábor gazdasági alelnök szerint kérdéses, hogy meddig sikerül törvényes keretek között tartani a tiltakozást. Interjúnk.
Oszsza meg másokkal is
A kormány közeli média leggyakoribb kérdése az Önök szakszervezete felé, hogy hol voltak a szocialista kormányzás alatt. Hol voltak?
Árok Kornél: Hol lettünk volna? Ugyanúgy képviseltük annak a négyezer-nyolcszáz tűzoltónak az érdekeit, akik a tagjai a HTFSZ-nek. Nem a semmiből bukkantunk elő, a mi szakszervezetünk a legnagyobb az országban működő négy tűzoltó-szakszervezetből, a "vonulós" tűzoltók többségét mi képviseljük az országban.
Már 2005-ben demonstráltunk Brüsszelben, hogy jelezzük, hogy a negyvennyolc órás uniós normával ellentétben a magyar tűzoltók ötvennégy órát dolgoznak egy héten. Elértük, hogy 2008-ra ez a szám lemenjen az uniós szintre, 2007-ben pedig tömeges pereket kezdtünk, körülbelül ötezer tűzoltót képviselve, hogy kifizessék a túlszolgálati pénzeket. 2009-ben a Legfelsőbb Bíróság a kereseteket elfogadta, de az óta sem történt semmilyen kifizetés, holott 2010-ben kormányrendelet született a kifizetés rendjéről.
Ez év áprilisában pedig Pintér Sándor belügyminiszter, valamint Felkai László közigazgatási államtitkár azt ígérte, hogy idén minden tűzoltó meg fogja kapni a pénzét. Semmi sem történt, azon kívül, hogy önkormányzati szerepvállalást emlegettek. Az összeg lassan 7,5 miliárd forintra rúg, a rárakódó kamat több mint egymillió forint naponta. További probléma, hogy 2006 óta nem volt bérfejlesztés, eltörölték a 13. havi illetményt, ami nem plusz havi fizetés volt, idén 31 ezerrel csökkent a cafeteria, az ágazati átlaghoz képest 51 ezerrel, és elvették a kétszer 49 ezer forintos bérkiegészítésünket is azzal az indokkal, hogy választási pénz volt. Nincs meg az erkölcsi és az anyagi megbecsülésünk.
Ezért mentek az utcára?
Nagy Gábor: Ez volt az egyik oka, mondjuk a legrégibb. Amiért kivittük az embereket, a kormány elképesztő dezinformációs és negatív kampánya volt, melyet a szolgálati törvény módosításának tervezete köré kerített.
Gátlás nélkül hazudott Lázár János frakcióvezető, Kósa Lajos ügyvezető Fidesz-alelnök, Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője és Nagy Anna kormányszóvivő, amikor negyvenéves nyugdíjasokat vizionáltak, több százezres nyugdíjjal. Ez nemcsak a teljes tűzoltóság, de gyakorlatilag az összes rendvédelmi dolgozó arcul köpése volt.

Rendvédelmi dolgozók tüntetése.
Fotó: Stiller Ákos
Az 1996-os szolgálati törvény óta ugyanis a nyugdíj korhatára mindig is 5 évvel kevesebb volt, mint az öregségi nyugdíj korhatára, arról nem is beszélve, hogy törvény mondja ki, hogy egy nyugdíjazott tűzoltónak a nyugdíja nem lehet több az utolsó havi illetményénél. Ma Magyarországon egy átlagos tűzoltó nyolcvanhétezer forintot visz haza havonta. Mindennel együtt, a nyugdíja nem lépi túl a százezer forintot annak a vonulósnak, aki a 96-os törvény alapján mehet nyugállományba.
A kormány mellébeszél akkor is, amikor az adósságcsökkentésre hivatkozva kívánják a korkedvezményt megvonni, hiszen ez által csak 1,5 milliárd forint takarítható meg 2012-ben, amit a Széll Kálmán-tervben be is ismernek.
A magyar vagy az uniós változatban
? Á.K.: Ezt mindkettőben. A két változat között a különbség annyi, hogy a hazai kommunikációban az dominált, hogy a kormány 2012-ben emeli a közszféra béreit, ami április 20-án hangzott el a kormányülésen, mikor a konvergenciaprogramról volt szó. Ezzel szemben a konvergenciaprogram 2015-ig befagyasztja a béreket. Azt állítják, hogy a bértömeg csökken, vagyis tömeges elbocsátásokra lehet készülni, valamint a nyugdíjasok visszahívására, ha hatvanöt évre emelik a nyugdíjkorhatárt. El tud képzelni hatvanöt éves embereket, ahogyan másznak be a nyolcadik emeleti égő házak ablakán? Nonszensz az egész.
Ami még dühítőbb, hogy a jelek szerint egyedül a tűzoltókra nincs pénz. Ebben az évben 4 milliárdért szereznek be nyomtatókat, 7 milliárdért autókat, 1 milliárdért telefont, több milliárdért kérdőíveket postáznak, az Orbán-család fogorvosa pedig egymilliárdot kap költségvetési tartalékból a fogturizmus fejlesztésre. Tanácsadóként havi 500 ezer és egymillió forint közötti összegért visszafoglalkoztatnak több tucat nyugdíjast. Ha ez a nemzeti együttműködés, akkor azok a fiúk nem kérnek belőle, akik az életüket kockáztatják minden nap. Úgy tűnik, a jelenlegi kormány csak az erőből ért.
Ezért május 6-án kivonultak a Kossuth térre. Volt minden. Füstgyertyák, Dávid-csillag égetés, együtt érző Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, Új Magyar Gárda és Véderő.
N.G.: Igen, ezek kerültek bele a hírekbe. A Dávid-csillagos lepedőégetéstől azonnal elhatárolódtunk, nem volt hozzá semmi közünk, hiszen a jogainkért demonstráltunk. Egyébként mi mindenkit meghívtunk és minden abszolút törvényes volt. Az áprilisi demonstrációnkra a kérdésben említett szervezetek hoztak ki ennivalót, de az MSZP-s Dr. Harangozó Tamás is rendelt pizzákat a fiúknak, az LMP is ott volt. Nem vagyunk egyetlen párt ökle sem, nem is szeretnénk azok lenni. A demonstrációink pártsemlegesek, mert a tűzoltók a politika felett állnak, akik a tűzoltókkal szimpatizálnak, azok mind kijöhettek. Annyit kértünk csak, hogy ne legyen balhé. Ez meg is valósult.

Rendvédelmi dolgozók tüntetése.
Fotó: Stiller Ákos
Mégis jobbikos belépővel mennek be a parlamentbe.
Á.K.: De nem jobbikos színekben! Három éve könyörgök egy parlamenti belépőért, nagy nehezen sikerült egyet szereznem a Jobbik-frakciótól, így jelenleg egy jobbikos képviselő szakértője vagyok. Bárkitől nagyon szívesen elfogadtam volna, de sem az LMP, sem az MSZP, sem a FIDESZ nem adott. Onnan kaptam, hát most mit csináljak? Mi apolitikusok vagyunk, mindaddig a pontig, amíg nem akarják megölni a szakmát.
Mit szólnak a Lázár-Balsai-féle alkotmánymódosító javaslathoz, melynek értelmében az általános nyugdíjkorhatár előtt leszereltek nyugdíja szociális támogatássá alakítható, ha pedig fizikailag munkaképes az illető, visszakényszeríthető a munkapiacra?
Á.K.: Erről már kiadtunk egy közleményt, amelyben nyílt provokációnak neveztük. Hatvanéves embereket akarnak az állományba, hogy másszanak a kosárban? Hol helyezkedik el az, aki tíz éve nyugdíjba vonult? Ki fogunk menni megint az utcára.
Komolyan aggódunk, hogy meddig tudjuk a törvényes kereteken belül tartani a fiúkat. A vonulós tűzoltóknak nincs semmi veszítenivalója, ráadásul az egész életüket életveszélyben élik, lemondva az alkotmányos jogaikról. Már az április 16-i tüntetésen is voltak olyan hangok a tűzoltók között, hogy be kellene mennünk az Országházba. Akkor is, ha zárva van az ajtó. Félre ne értse: nem ez a célunk. Szeretnénk, ha a kormány meghallgatna minket és nem nélkülünk döntene a sorsunkról.
A magyar rendszerváltás óta ez az első komolyabb szakszervezeti megmozdulás. Mik a reakciók?
N.G.: A tűzoltók részéről alapvetően jó, tárgyalunk a többi szakszervezettel is. Azt gondolom, hogy mi végre elkezdtük nyugat-európai értelemben képviselni a tagjaink jogait, hiszen az elmúlt két évtizedben a szakszervezetek gyakorlatilag nem tudták betölteni a funkciójukat, a szocializmusban pedig végképp nem. A kormány pedig elkezdett küzdeni ellenünk. Birtokában vagyunk olyan információknak, hogy a rendvédelmi szervek utasítást kaptak, hogy gyűjtsenek a HTFSZ vezetőiről akár a magánéletüket is érintő információkat, hogy ezzel diszkreditálják, hiteltelenné tegyék a szakszervezetet.
Kitől kapták ezt az információt?
Á.K.: Ugye nem gondolja, hogy ez a cipő egyedül minket szorít? Amiért kint vagyunk az utcán az ugyanúgy problémája a rendőröknek, a bv-seknek (Büntetés-végrehajtás) is. Azt hiszi, nem szólnak ránk telefonon?

"Voltak olyan hangok, hogy be kell menni az Országházba akkor is, ha zárva van."
Fotó: Stiller Ákos
Mint említették, megint ki fognak vonulni az utcára. Tegyük fel, hogy ez a demonstráció is eredménytelen lesz. Akkor hogyan tovább? Sztrájkolni fognak?
N.G.: Abban az esetben összehívunk egy küldöttgyűlést, és az országos választmány fog dönteni. A '96-os szolgálati törvény értelmében tűzoltó nem sztrájkolhat. Ez egyébként alkotmányellenes.
Mindemellett szeretném jelezni, hogy márciusban a küldöttgyűlésen megkérdeztem, hogy kik azok, akik sztrájkolnának, ha minden kötél szakad. Az ország 96 Hivatásos Önkormányzati Tűzoltósága közül (ebben nincs benne a 18 Fővárosi Tűzőrség) 86-an jelezték, hogy készek a sztrájkra, mert nincs mit veszteniük. Magyarországon is bekövetkezhet hasonló, mint az angliai tűzoltósztrájk.
Mi történt Angliában?
N.G.: A tűzoltók nem vették fel a munkát, nem mentek ki a tüzekhez, balesetekhez. A brit kormány megpróbálta a katonai tűzoltóság bevetésével ellátni a tűzoltók feladatát, de a több napig tartó sztrájk alatt így is volt halálos kimenetelű tűz és baleset, ahová nem mentek ki a tűzoltók a sztrájk miatt. Mit mondjak? Nálunk nincs katonai tűzoltóság.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Jászberényi Sándor
Az eredeti írás itt olvasható
|