Előtérben ! : A hét, amikor cukormázzal öntötték le a megszorító csomagot |
A hét, amikor cukormázzal öntötték le a megszorító csomagot
2011.05.05. 17:04

A kormány szerint munkahelyeket védenek meg és újakat teremtenek a bürökráciacsökkentő csomaggal, a munkavállalók szerint viszont a sarc őket érinti leginkább. A gyógyszerkassza 120 milliárdos megszorításáról még nem döntött a kormány, de egyre biztosabbnak tűnik, hogy nagyon fog fájni mindenkinek. A Hírszerző gazdasági eseményeinek összefoglalója.
Oszsza meg másokkal is
Ugyan a bürokráciacsökkentő csomagot múlt szerdán jelentette be Matolcsy György, ám most is az új csomag volt a hét fő témája. A bürokráciacsökkentő csomag a program a kormány becslései szerint 500 milliárd forintos "terhet" vesz le a vállalkozások válláról három lépésben.
Az első, 105,2 milliárdos intézkedés öt területet érintenek: egyszerűsödik az adófizetések és bevallások módja, megszűnik a kisebb vállalkozásoknál a könyvvizsgálói kötelezettség, megtörténik az adatszolgáltatások és nyilvántartások összehangolása, kidolgozzák a hatósági bírságolás vállalkozások számára követhető gyakorlatot, és csökken a foglalkoztatás adminisztrációja is.
Ugyan a céllal mindenki egyetért, ám míg a munkáltatók érdekképviseletei elégedettek, addig a munkavállalói szakszervezetek teljesen kiakadtak. A tervezet ugyanis a munkaadóknak kedvez, ugyanakkor a munkavállalóktól számos korábban kiharcolt vívmányból visszavesz. A csomagban szerepel többek között a hétvégi és túlórapótlékok csökkentése, hogy a folyamatos üzemű vállalkozásoknál a jövőben 5,5 munkanapot is felölelhet a munkahét. Könnyebben menne a jövőben a munkavállalók felvétele és az elbocsátás is.
A gazdasági tárca államtitkára szerint ezekre azért van szükség, mert a mai foglalkoztatásra vonatkozó szabályok csak nagyipari környezetbe képzelhetők el, de a kisvállalkozásoknál egészen másra van szükség. Mint Cséfalvay Zoltán mondta, életszerű, rugalmas foglalkoztatást akarnak, hogy megőrizzék a munkahelyeket, és hogy újak létesüljenek. példaként hozta fel, hogy sok vállalkozás azért nem vesz fel új munkaerőt, mert nem tudja kirúgni akkor, ha a megrendelése csökken.
A kormány a csomagtól egyébként azt várja, hogy a vállalkozások versenyképesek legyenek, ahogy Cséfalvay Zoltán államtitkár fogalmazott, a cél, hogy Magyarországon a közép-kelet-európai régió legvonzóbb üzleti környezete jöjjön létre. Bejelentette azt is, hogy a kormány megfontolja, hogy ne csak közvetlen támogatásokkal, hanem adókedvezményekkel is segítsék a vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenységét.
Nőtt a munkanélküliek száma
Eközben az elemzők arra számítanak, hogy csak lassan lábal ki a válságból a munkaerőpiac. A munkanélküliségi ráta javulása a következő hónapokban megindulhat, de a mutató továbbra is kétszámjegyű marad és legkorábban 2012 második felétől csökkenhet 10 százalék alá – vélik. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint, ugyan tavalyhoz képest 8 ezer fővel csökkent a munkanélküliek száma, ám november óta mégis folyamatosan nő az álláskeresők száma.
Adósságcunami
Nem meglepő módon a települések fuldokolnak az adósságban, és a helyzet idén még súlyosabbá válhat. Míg tavaly 1462 milliárd forint volt az összes tartozásuk, idén várhatóan meghaladja az 1800 milliárd forintot a PwC legújabb elemzése szerint. A kormány nyilatkozatai alapján nem egyértelmű, hogy pontosan mit is akar kezdeni a hatalmas és egyre növekvő önkormányzati adóssággal. Orbán Viktor egy hónapja a Hír TV-nek azt mondta adósságrendezésre van szükség, "nem érdemes magunkkal vinni így, ahogy van, azt a koloncot, amit az eladósodottság jelent, hanem kell húzni egy vonalat, és azt kell mondani: most pedig az önkormányzatok adósságát rendezzük".
Ehhez legutóbb Lázár János a Magyar Nemzetnek adott interjújában hozzátette, hogy határozottan ellenzi a feltétel nélküli teljes konszolidációt. A frakcióvezető válasza tehát valamilyen részleges állami segítséget sejtet, míg a miniszterelnök nyilatkozata inkább egy radikálisabb megoldást, melyben az állam valahogyan átvállalná az önkormányzatok adósságát.
Mindenkit érint a gyógyszersarc
Ugyan a kormány még nem adta áldását, és legközelebb csak néhány hét múlva tárgyalják a gyógyszerkassza megszorításáról szóló tervezetet, az biztos, hogy az ágazat minden szereplőjét megsarcolja a kormány.
A Hírszerző birtokába került előterjesztés szerint csak azoknak nem drágul a gyógyszere, akik követik a kormány utasításait, a patikák harmada bezárhat, és ha mégsem jönne össze a 18 pontból álló csomag, akkor a gyártóknak kell befizetniük majd a közös kasszába.
A patikusok egy részének csak a hab a tortán az, hogy a szakmai befektetőket arra kötelezte a kormány, hogy 2017-ig adják el tulajdonuk 51 százalékát az ott dolgozó gyógyszerészeknek. A gyógyszerláncok képviselői emiatt az Alkotmánybírósághoz fordultak, így a taláros testület kezében van több száz patika sorsa.
Tarlós, az utcanevek és az adók
Tarlós István nemcsak az utcák átnevezésével volt elfoglalva, hanem új adónemek kitalálásával is. A Fővárosi Közgyűlésen megszavazták Budapest 2011 és 2014 közötti gazdasági tervét, amelyben öt új adónem bevezetéséről is szó esik. Az előterjesztés szerint vizsgálják a dugódíj, a vigalmi adó, a tűzoltási járulék és az ingatlan-értéknövekedési adó bevezetésének lehetőségét, illetve területfejlesztési alapot is létrehoznának. A főpolgármester azt mondta, az öt új adónem bevezetése egy új adórendszer részét képezi, nem a meglévők mellé kerülnének, hanem felváltanának egyes adófajtákat.
Csúszhat egyébként a zöldek miatt a győri Audi gyár bővítése, mivel az engedélyének kiadásáról szóló határozatot megtámadta a debreceni székhelyű Tiszántúli Természetvédők Társulata.
Matolcsy György a hét zárásaként pedig megvált egyik helyettes államtitkárától.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|