KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : Rabolt a török, rajzolt a magyar

Rabolt a török, rajzolt a magyar

  2011.04.17. 14:53

 

Hiába védte szerződés a magyar falvakat a török dúlástól, a pogány békeidőben is rabolt, fosztogatott és zsarolta a falusiakat. Ilyenkor nem volt más lehetőség, minthogy a megyék jegyzői összeírták a károkat, a hódoltatott falvakról listát készítettek. A 17. század elején egy ilyen listát kézzel rajzolt térképekkel egészítették ki, ami kimondottan ritkaság a korszakbólból. 400 éves ritkaságok az fn.hu-n.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Az 1642-es második szőnyi béke előtt a magyar kárösszeírók két térképet rajzoltak, amelyen azokat a magyar falvakat tüntették fel, amelyeket a törökök meghódítottak az 1620-as 1630-as években az érvényben lévő béke ellenére. Bár a 17. században már voltak nyomtatott térképek, sőt néha az urbariumokhoz (egy-egy uradalom, birtok összeírása) lerajzoltak néhány falvat, de az alábbi két kézzel rajzolt térkép mégis több szempontból is egyedülálló.

A zsitvatoroki békét (1606) először 1615–1616-ban Bécsben erősítették meg. Ebben az oszmánok elismerték a tizenöt éves háború (1591–1606) során, az 1593–1594-ben felszabadult Nógrád környéki várak, majd az 1595-ben visszaszerzett Esztergom környéki falvak visszatérését a királyi Magyarországhoz. A törökök mégis ennek a 158 magyar településnek az oszmán részre való visszahódolását követelték oly erőszakosan, hogy a magyar király megbízottjai kénytelenek voltak 60, név szerint meghatározott helységet újra átengedni.

A jogi alkudozások során Bars megyében 1615-ben három faluösszeírás is készült. Ezekben lejegyezték azokat a Bars megyei falvakat, amelyek a 16. században meghódoltak a törököknek, de a tizenöt éves háború magyar sikereikor, 1593–1595 között megtagadták az adófizetést, viszont a törökök újra behódoltatták őket 1613-ban, tehát hivatalos békeidőszakban.

Hogy mi volt a török módszer, amellyel elérték a visszahódolást? „Az mely falvakat, várasakat, fenyegetésekkel, égetéssel, dúlással, fegyverrel, tűzzel, faluk és várasok égetésével az töröknek való behódolásra, szolgálatra Esztergom várából és Párkánból az zsitvatoroki való tractátus [béke] után behódoltattanak az törökök in anno 1613–1614.” (Részlet az összeírásból.)

Összeírták azokat a falvakat is, amelyek megtagadták a hódolást, és az összeírás időpontjáig (1615) nem is hódoltak. Továbbá rögzítették a hódolt falvak régiójának határát. 36 falut jegyeztek fel, amelyek „vonala alatt” már hódolt falvak találhatók.

A tanulság: rajzolni kell!

A Bars megyei zűrzavaros helyzet a hódolt falvak ügyében az 1630-as évekre sem rendeződött. Így szinte biztos, hogy a szomszédban, Zólyom megyében a magyar kárfelmérők már okultak a pár évvel korábbi Bars megyei „balhéból” ezért nem elégedtek meg a falvak neveinek puszta leírásával, hanem le is rajzolták a területet és jelölték rajta a hódolt falvakat, nagyobb nyomatékot adva a felmérés eredményének és tanulságának: a törökök lassan de biztosan a békeidőben is magyar falvakat hódítanak.

A „mi két térképünk” különleges: módszeres, a konkrét terepről készült, aki rajzolta, ott járt a helyszínen, illetve rajzolója szinte biztosan magyar volt. Mindezt valamikor 1642 előtt. A két térképet a kártételi jegyzékekhez mellékelték, és küldték el Magyarország nádorának, Esterházy Miklósnak (1625–1645).
 

kép=
 

Az egyes számú térkép alsó részén látható az Ipoly folyó, illetve három tájékozódási pontként szolgáló vár: (balról jobbra) Gyarmat, Szécsény, és Filek (Fülek). A térképen fölül, a középpontban áll Turopolya falu. Tőle kicsit jobbra a Comitatus Soliom, azaz Zólyom megye felirat. A feltüntetett területek egy része ugyan nem ott, hanem Nyitra megyében van. Turopolya szintén ez utóbbi megyébe esik, és a 19. századi leírások szerint „népes tót falu, 1205 evangélikus lakossal”. A térkép jelöli a nagyobb várakat is. Ezeket, illetve a főbb tájékozódási pontokat cikkünk szerzője piros négyzet jelöli, Turopolyát vonalakkal köti össze a három tájékozódási pontként szolgáló várral.
 

kép=
 

A térkép alsó feliratának első sora meghatározza készítése célját: „Turopollya nevű falun alol az mely falukat kivánnak beholdul[tat]ni [a törökök], jegyezve találja Nagyságod…” A felső felirat meghatározza Turopollya helyét: „Ez Turopolya Dobrovariai, Veglessel, Pleticz nevű faluval határos, az kik hodulni kívánnak. [Nem kívántak, de a kényszer nagy úr!]” A szövegben említett helységek a 19. századi nyilvántartások szerint: Dobróváralja, Zólyom megyei kis tót falu, Végles, valószínűleg Végleshuta, Zólyom és Nógrád megye határán lévő kis tót falu, valamint az mára azonosíthatatlan Pleticz.

Ez a térkép tulajdonképpen az egyes számú rajz magyarázata, ugyanis azokat a hódolt falvakat tünteti fel, amelyek a Turopolyát a három irányjelző várat összekötő vonal környékén találhatóak.

Magyar térképek a 16-17. században

Bár földmérési tevékenységről korábbi emlékek is vannak, a legrégibb ismert Magyarország térképet, a Tabula Hungarie-t 1528-ban nyomtatták ki Ingolstadtban. A térkép felirata szerint Bakócz Tamás titkárának, Lazarusnak a munkája volt. A török hódoltság alatt számos haditérképet készítettek a magyarországi végvárakról és a határvidékekről a főként külföldi várépítészek és katonák. A 17. század végén jelentek meg helyszíni adatgyűjtésen és mérésen alapuló térképek.

A térképek forrása: Fényes palotákban, ékes kőfalokban- Tanulmányok az Esterházy család történetéről. Szigetmonostor, WZ Könyvek, 2009.

forrás és szerző : fn.hu / Illik Péter


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal