Előtérben ! : Jönnek az elfeledett plecsnik: már csak a Sztahanovista Érdemérem hiányzik |
Jönnek az elfeledett plecsnik: már csak a Sztahanovista Érdemérem hiányzik
2011.04.09. 06:22

Az államfő viselné a Magyar Érdemrend láncát
Fotó: STOP
Schmitt Pál nyakában Magyar Érdemkereszt, Gubcsi Lajoson Katonai Mária Terézia Rend, Lázár Jánoson a Sztahanovista kitüntetés. A Corvin-lánc ismét újjáéled, de milyen további kitüntetéseket lenne érdemes újra hadrendbe állítani?
Oszsza meg másokkal is
Másodszor is újraéleszti az Orbán kormány a Horthy rendszer legnagyobb kitüntetésének számító Corvin-láncot, írta a héten a Népszabadság. A Magyar Közlöny legfrissebb számában már szerepel is, hogy Orbán Viktor április elsejével Granasztói György történészt nevezte ki a Magyar Corvin-lánc iroda vezetőjévé.
Az 1930. október 11-én alapított kitüntetést az első Orbán-kormány által hozott rendelet szerint nem viselhetik egyszerre tizenkettőnél többen. Ezt a rendeletet második Orbán kormány most módosítja Granasztói kedvéért, hiszen eddig a kitüntetett halála esetén az államra visszaszálló kitüntetés kiosztásáról a miniszterelnök határozott, mostantól azonban a többi díjazott dönt majd. A Corvin-lánc kapcsán megnéztük, a hagyományok nevében milyen más, huszadik századi kitüntetést, vagy érdemrendet lenne érdemes újraéleszteni.
Az intézményi nómenklatúrában elszaporodó "magyar" jelzőt figyelembe véve a legtalálóbb a Magyar Érdemrend és Magyar Érdemkereszt újraélesztése volna. A kitüntetést 1922. június 14-én alapította Horthy Miklós, feltehetően a monarchia kitüntetéseinek mintájára. Érdekessége, hogy a Magyar Érdemrend alapszabályának 24. pontja értelmében, "Az Államfő életfogytiglan tulajdonosa a Magyar Érdemrend Szent Koronával ékesített nagykeresztjének és a láncnak." Eszerint Schmitt Pál köztársasági elnökként mostantól bátran viselhetné a láncot és a keresztet formális öltözékein.
A Horthy-korszak érdemrendjei közül legelőször alapított, kiemelkedő jelentőségű Katonai Mária Terézia Rend is megfontolásra érdemes volna. A királynő az 1757. június 18-án, a Csehországi Kolin mellett, Nagy Frigyes porosz király csapatai felett aratott győzelem után döntött a kitüntetés alapításáról, amit 1764-től három fokozatban, bátor, gyakran túlerővel szembeni katonai tettek esetén osztották ki.
A kitüntetést 1931-ig osztották ki, ám a jogfolytonosság nevében 1938-ban, azzal a módosítással, hogy a Rend nagymesteri teendőit a kormányzó, Horthy Miklós látja el, újraélesztették. Tekintve a kitüntetés katonai jellegét, a kiosztás megfontolásakor érdemes lenne figyelembe venni Gubcsi Lajos, a HM Zrínyi Média Kft. vezetőjének tevékenységét, amennyiben szinte mindenben a közvélemény túlerejével szemben, vitézen a saját érdekei szerint cselekszik.
Az Orbán-kormány gazdasági programjában nagy figyelmet kap a munka szerepe. Ennek elismeréseként érdemes volna a Horthy-korszak érdemrendjeinél némileg fiatalabb Sztahanovista mozgalomig visszanyúlni, hogy az egyre inkább államkapitalistává váló magyar piacgazdaságban felélessze a munkaversenyt. A magyar sztahanovizmus ikonikus alakjának, Pióker Ignácnak a mintájára Lázár János lehetne a Sztahanovista Érdemérem első birtokosa, figyelembe véve, hogy sikereit és vagyonát kockáról-kockára, lépésről-lépésre építette fel, ahogy ezt saját maga is bevallja hírhedt beszédében a versenyről.
forrás és szerző : stop / KZs
|