KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Üzletiszféra, Gazdaság
Üzletiszféra, Gazdaság : Nehéz helyzetükre hivatkoznak a korai nyugdíjt választó expolitikusok

Nehéz helyzetükre hivatkoznak a korai nyugdíjt választó expolitikusok

  2011.02.17. 05:24

 

Az exképviselők szerint "nehéz élethelyzet" várja őket a parlament után
Többek között a kedvezményes nyugdíjazás szigorításával akar takarékoskodni a kormány, de jelenleg épp a politikusok számára is nyitva áll a korai nyugdíjba vonulás lehetősége. Ezzel a lehetőséggel élt több egykori SZDSZ-es és szocialista képviselő, de kollégái szerint így vonult nyugdíjba Dávid Ibolya korábbi MDF-elnök is. Az 50-es éveikben nyugdíjazott egykori politikusok szerint "bonyolult" élethelyzetük miatt érhető a kedvezmény, de volt, aki elismerte, hogy nem jó, ha egyes szakmákra kiváltságos nyugdíjszabályok vonatkoznak.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Orbán Viktor miniszterelnök a januári, Wall Street Journalnek adott interjújában arról beszélt, hogy a tervezett nyugdíjreform részeként a kormány megszüntetné az általános nyugdíjkorhatár előtti visszavonulás lehetőségét. "Világossá kell tennünk, hogy a korhatár előtt senki nem mehet nyugdíjba"- jelentette ki a kormányfő, aki szerint többek között ezzel lehetne elérni, hogy az állami nyugdíjkassza bevételei, és a kifizetett nyugdíjak végre egyensúlyba kerüljenek.

Jelenleg azonban - ahogy arról az [origo] korábban beszámolt - egy sor olyan kedvezmény létezik a nyugdíjtörvényekben, amelyek eredményeként egyesek a nyugdíjkorhatárnál hamarabb abbahagyhatják a munkát. Az egyik ilyen korkedvezmény épp a képviselőknek jár: a távozó országgyűlési és önkormányzati képviselők, polgármesterek a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárnál akár öt évvel korábban visszavonulhatnak, mégpedig úgy, hogy ennek ellenére teljes összegű nyugdíjban részesülnek. A kedvezményes képviselői nyugdíjat még 2009 tavaszán, nem sokkal a Gyurcsány-kormány távozása előtt a 2010-es költségvetést előkészítő egyik törvény vezette be, majd a kiváltságról szóló szakaszt beépítették a nyugdíjtörvénybe.

Egy törvényben a kedvezmény és a korhatár-emelés

A politikusok korábbi nyugdíjba vonulását rögzítő paragrafus jelenleg is része a hatályos jogszabálynak. "Ugyanennek a nyugdíjtörvénynek a módosításával vezették be 2010. január 1-től azt is, hogy a 62 éves nyugdíjkorhatár lépcsőzetesen, a nyugdíjba vonuló munkavállaló életkora alapján fokozatosan 65 évre emelkedik az elkövetkező években" - mondta az [origo]-nak Csúcs Áron nyugdíjszakértő. A hatályba léptetési szabályokat azonban direkt úgy alakították, hogy a korábbi ciklus képviselői - a 2010-es országgyűlési és önkormányzati választások lezajlása után - tavaly év végéig élhessenek azzal a lehetőséggel, hogy a 62 éves nyugdíjkorhatár vonatkozzon rájuk, és ne az időközben már fokozatosan emelkedő nyugdíjkorhatár. Így az a volt képviselő, polgármester, alpolgármester, aki a jogszabályi feltételeknek megfelelt, 2010. december 31-ig kérhette, hogy a 62 éves korhoz képest hamarabb mehessen nyugdíjba.

Csúcs szerint a nyugdíjtörvény 2009. évi módosításával a korhatárhoz képest kedvezményes képviselői nyugdíjakat a politikusok akár 57 éves koruktól is választhatták, ebből még lejöhetett további idő, például ha rendelkeztek korábbi munkaviszonyuk alapján valamilyen más korkedvezménnyel is. A jelenleg hatályos nyugdíjtörvény alapján ilyen mértékű korkedvezmény az összes többi foglalkozásnál csak két esetben járna: ha valaki az egészségre fokozott terhelést jelentő munkakörökben - bányában, kohóban vagy buszsofőrként, illetve a vasútnál - dolgozik, vagy ha a munkáltatója vállalja, hogy kipótolja az idő előtti visszavonulásának költségeit. Előbbi esetben, a korkedvezményes nyugdíjnál a férfiak minden öt, nők esetében pedig minden négy év munka után jár egy év kedvezményt. A második esetben, a korengedményes nyugdíjnál van lehetőség arra, hogy valaki - a képviselőkhöz hasonlóan - a nyugdíjkorhatár betöltése előtti öt évben nyugdíjba vonuljon, de ilyen esetben tulajdonképpen a cége fizeti a nyugdíját, amíg csak el nem éri a nyugdíjkorhatárt.

"Mert nem kapkodnak utánunk" - válaszolta tömören a korábbi SZDSZ-es országgyűlési képviselő, Horn Gábor arra a kérdésre, miért választotta a kedvezményes képviselői nyugdíjat. Horn elmondta, hogy a kedvezményes visszavonulás lehetőségéről őt kérdező újságok hívták fel a figyelmét erre a lehetőségre, amellyel tavaly - a parlamenti honlapon megtalálható önéletrajza alapján 55 évesen - élt is. Hozzátette, nem szeretne magyarázkodni emiatt, mert ez egy "bonyolult, nehéz élethelyzet". A nyugdíj mellett Horn társadalmi munkában azért továbbra is tevékenykedik, bár azt nem árulta el, hogy milyen területen. Hozzátette, ha találna megfelelő álláslehetőséget, akkor elhelyezkedne.

"Törvényes lehetőség"

A Fidesz sajtóosztályán kérdésünkre egyetlen olyan képviselőt sem tudtak mondani, aki a tavaly lezárult ciklus után élt volna a korkedvezményes képviselői nyugdíj lehetőségével, igaz, a párt a tavalyi választások eredményeként jelentősen bővítette országgyűlési létszámát. A parlamentből kikerült MDF-ből Dávid Ibolya vonult nyugdíjba - mondta az [origo]-nak a korábbi pártelnök egyik korábbi közvetlen, névtelenséget kérő munkatársa. Dávid Ibolyát nem sikerült elérnünk.

Csizmár Gábor korábbi szocialista országgyűlési képviselő az [origo]-nak azt mondta, "nem jó", hogy léteznek a nyugdíjrendszerben olyan kedvezmények, mint a képviselőkre, polgármesterekre, de akár a fegyveres erőknél szolgálókra vonatkozó speciális engedmények. Mint mondta, korábbi szociális szakminiszterként, illetve foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterként is tisztában van azzal, hogy az elmúlt években nemcsak ezek a foglalkozásuk alapján kedvezményben részesülő csoportok, hanem a nyugdíjba vonulók közel 90 százaléka kapott valamilyen időbeli engedményt. "Történelmileg így alakult, és nehéz lesz kivezetni a rendszerből ezeket a kedvezményeket" - mondta Csizmár, amikor a korengedmények Orbán Viktor által tervezett korlátozásáról kérdeztük.

"Törvényes lehetőséggel nem bűn élni" - mondta Csizmár, aki szerint ugyanakkor "ésszerű határokat kell szabni". A négy cikluson keresztül parlamenti munkát vállaló korábbi képviselő hozzátette: arra is tekintettel kell lenni arra, hogy ha valaki hosszú időt eltölt a politikában, akkor kevés esélye van arra, hogy visszakerüljön a munkaerőpiacra". "Aki azt hiszi, hogy a képviselők ebből a szempontból könnyű helyzetben vannak, az próbálja ki" - jegyezte meg.

"Hihetetlenül nehéz más területen folytatni"

Hasonlóképpen festette le a helyzetet a korábbi MSZP-s képviselő, Jánosi György is. "Ha egy politikus lehúzott főállásban 20 évet, mint én, akkor hihetetlenül nehéz utána más területen folytatni a pályafutását, mert teljesen kiesik az eredeti munkájából" - mondta Jánosi, aki szerint azok a képviselőtársai könnyebb helyzetben vannak, akik a politikai posztjuk mellett valamilyen szinten meg tudják tartani állásukat, üzleti érdekeltségeiket, vállalkozásukat. "Csak a képviselői pályát önként feladva szembesültem azzal, milyen nehéz utána elhelyezkedni, pedig munkát keresek" - tette hozzá. Mikor a korkedvezményes nyugdíjak Orbán által meglebegtetett eltörléséről kérdeztük, ő csak annyit mondott: mindenféle korengedményt el lehetne törölni, ha ezek helyett lenne elegendő és megfelelő munkalehetőség.

"Tévhit, hogy a képviselők több százezres nyugdíjat kapnak, mivel például a korábbi költségtérítés nem számít bele a nyugdíjalapba, egyáltalán nem jár akkora nyugdíj" - mondta Jánosi, aki azért nem kapott teljes összegű nyugdíjat, mert nem felelt meg a kedvezményes korhatárnak, igaz, ehhez csak 21 nap hiányzott. Így nem teljes, hanem csökkentett összegű nyugdíjjal vonult vissza tavaly 56 évesen. A korábbi szocialista politikus hozzátette: nem tartja szerencsésnek, hogy mikor valaki "más zsebében turkál".

Az országgyűlés gazdasági hivatala az [origo] kérdésére nem tudta megmondani, hogy az előző ciklus képviselői közül hányan éltek a korábbi nyugdíjba vonulás lehetőségével. Arra hivatkoztak, hogy ők csak kiállítják a keresetről, képviselői munkáról szóló igazolásokat, de utána már minden képviselő egyénileg intézi a nyugdíját. Így arról sem tudtak információval szolgálni, hogy mekkora a képviselőknek fizetett nyugdíj átlagos, legkisebb, illetve legmagasabb összege. "Mivel az képviselők általában többféle részből összetevődő, magas keresettel rendelkeznek, valószínű, hogy a nyugdíjuk is magas, de ez más tényezőktől, így például az összesen megszerzett szolgálati időtől, vagy az esetleges keresőképtelenség időtartamától is függ" - mondta Csúcs Áron. Szerinte ugyanakkor a nyugdíjtörvényben meghatározott járulékplafon korlátokat szab a magas nyugdíjaknak, hiszen a járulékplafonnal minden évben meghatározzák, hogy legfeljebb mennyi jövedelmet vesznek alapul a nyugdíj kiszámításához. Ezért hiába keres valaki akár ennél többet, mégsem kaphat a felső határnál még magasabb nyugdíjat.

A "csúcson visszavonulni"-elv luxus

Gál Róbert Iván, a Tárki vezető kutatója szerint a politikusokra érvényes nyugdíjszabályokkal két probléma van: az egyik, hogy maguk hoznak döntést saját nyugdíjukról. Ezért a nyugdíjszakértő szerint azzal lehetne tisztább helyzetet teremteni, ha részletes, nyilvános vita folyna a képviselői nyugdíjakról, majd egy független testület alkotná meg annak pontos szabályait. A második probléma szerinte a "csúcson visszavonulni" elvvel van, manapság ugyanis elterjedt az a gyakorlat, hogy az emberek elérik legmagasabb keresetüket, pályájuk legmagasabb beosztásába kerülnek, és innen mennek nyugdíjba. Pedig a nyugdíjszakértő szerint ez luxus, amit kevesen engedhetnének meg maguknak, a mai rendszerben azonban sokak részesülnek belőle, ahelyett, hogy továbbra is munkaképesek lévén elfogadnának rosszabbul fizető vagy alacsonyabb presztízsű munkákat.

Korlátozni kellene a "csúcson visszavonulás" luxusát, mert nem tudjuk megengedni magunknak - mondta Gál, aki szerint ugyanakkor ebből nem következik az, hogy senki se mehessen nyugdíjba karrierje csúcsán, számos nagyvállalat például rendkívül vonzó nyugdíjazási feltételeket teremt felső vezetői számára. Hozzátette: ha nem így tennének, akkor "a vezetők tíz körömmel kapaszkodnának pozíciójukba, akkor is, ha már másnak kéne a helyükre ülnie, és mindent elkövetnének, hogy lehetséges utódaik felemelkedését akadályozzák". Gál szerint hasonló érvek szólhatnak a parlamenti képviselők vagy csak szűkebb körben a kormánytagok különleges elbírálása mellett. Azok körét, akik számára fenntartjuk a "csúcson visszavonulás" lehetőségét, nem könnyű megszabni, de ahogy a nagyvállalatoknál, a politikában is lehetnek ilyen személyek illetve pozíciók - mondta.

forrás és szerző : origo.hu / Gergely Zsófia


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal