közérdekű ! ? : Szó nélkül átadhatják az egyházaknak az iskolákat? |
Szó nélkül átadhatják az egyházaknak az iskolákat?
2011.02.12. 09:05

A Pedagógusok Szakszervezete az Alkotmánybírósághoz fordult, mert alkotmányellenesnek tartják, hogy mindenfajta átmenet nélkül átadhatják az önkormányzatok egyházaknak az iskolák fenntartásának jogát a közoktatási törvény módosításának koncepciója szerint. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ez a pedagógusok foglalkoztatását is befolyásolhatja, ugyanis az egyház elvárja a hitéletben való részvételt.
Oszsza meg másokkal is
A közoktatási törvény módosításának koncepciója ellen már jó néhány alkalommal szólaltak fel az oktatás szereplői. Bár Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint még koránt sincs kész a végleges verzió , úgy tűnik, most újabb elemmel gyűlhet meg a jogalkotók baja.
A Pedagógusok Szakszervezete ugyanis még nyáron fordult az Alkotmánybírósághoz, azt sérelmezik ugyanis, hogy a közoktatási törvény módosításában egy olyan tétel szerepel, miszerint a tulajdonos önkormányzat átadhatja a közoktatási intézmények működtetését egyháznak. Ez ugyan eddig is működhetett, ám korábban volt egy „ ötéves moratórium”: hiába adta át az intézményt, öt évig még az önkormányzatnak kellett fizetnie az úgynevezett egyházi kiegészítő támogatást az átvevő részére.
Most ezt az ötéves moratóriumot szüntetnék meg, ami Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke szerint alkotmányellenes. "Az ötéves moratóriumnak éppen az volt az értelme, hogy ne pusztán anyagi megfontolásból adja át intézményét az adott önkormányzat"- mondja az elnök. Mint mondja, innentől kezdve az átadott intézményeket az állami költségvetésből finanszírozzák majd, amihez a szükséges fedezetet nem látja biztosítottnak.
Változik a szellemiség
"Az átadás különösen ott okozhat gondot, ahol egy iskola van, mivel az egyházi iskoláknak saját tanterve van, saját szellemisége. A finanszírozás az állam feladata lesz, de a szellemiséget az adott egyház adja, ami több szempontból kérdéses. Az a szülő, aki nem az adott egyházi iskolába íratja a gyerekét, nem véletlenül teszi ezt, ám ha az egyház átveszi az intézményt nem lesz választási lehetősége." Galló Istvánné azt mondja: augusztusban fordultak az Alkotmánybírósághoz, ám mindeddig választ még nem kaptak.
Galló Istvánné egyébként az mondja, nem értik, miért van egyáltalán szükség egy új közoktatási törvényre. “A kormányzat ugyanis szakmai anyagokban sem tette közzé, hogy mit tart hibának a jelenlegi közoktatási rendszerben, illetve az azt szabályozó törvényben.” Szerinte most már nem tudja titkolni a Fidesz és a KDNP, hogy a közoktatással kapcsolatban komoly nézetkülönbségük van, szerinte ez mentette meg őket egyelőre attól, hogy az új közoktatási törvényt bevezessék.

Közoktatás: a pedagógusokért aggódnak
Fotó: Fazekas István
Az elnök szerint a tavaszi kormányülések egyikére sincs kitűzve napirendi pontként az új közoktatási törvény koncepciójának vitája. “Ezzel szemben Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár állítja, hogy még nyáron szavaz a parlament a törvényről, sőt, annak egyes elemeit már idén szeptember 1-jével bevezetik.”
Az alkotmányossági aggályokkal ért egyet a Pedagógusok Demokratikus Szervezete is. Mendrey László szerint fontos, hogy az iskolák, óvodák fenntartása továbbra is önkormányazti feladat legyen, ez alól nem lehet kibújni. “A szabad választás lehetőségét meg kell tartani. Ez már csak azért is fontos, mert az alkotmányossági aggályokat is felvet, ha egy településen csak egy iskola működik, és az is egyházi tulajdonú. Ráadásul ez a pedagógusok alkalmazásában is okozhat problémát, az egyház ugyanis elvárja a tanítóktól a hitéletben való részvételt”- mondja Mendrey László. Az elnök szerint tanév közben amúgy sem lehetne ezt a lépést megtenni, de mint mondja “a közoktatásban számos nem normális dolgog történik”, ő ezen sem csodálkozna.
Hétfő reggel megkerestük a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának oktatási államtitkárságát, hogy megtudjuk, milyen feltételekkel vehetne át egyház iskolát, milyen kötelezettséget róna ez a diákokra és a pedagógusokra. Megkeresésünkre mindeddig nem kaptunk választ.
Miskolc már szabadulna?
|
A tervek szerint újabb oktatási intézményeket kíván egyházi fenntartásba adni a miskolci önkormányzat: egy középiskolát, két általános iskolát és egy óvodát - írta szombaton az Észak-Magyarország. A fenntartóváltás szándékáról Mokrai Mihály szocialista önkormányzati képviselő beszélt a csütörtöki közgyűlési ülésen, ahol Kriza Ákos (Fidesz) polgármester érdemben nem cáfolta a képviselő értesüléseit. A napilap Molnár Pétertől (KDNP), az oktatási bizottság elnökétől megtudta: az egyházak részéről valóban történt megkeresés az oktatási intézmények átvételével kapcsolatban, szándéknyilatkozatukat benyújtották az önkormányzathoz. (MTI)
|
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Dreissiger Ágnes
Az eredeti írás itt olvasható
|