KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Nyugdíj: a kasszatagok számláiba is belenézhetne a kormány

Nyugdíj: a kasszatagok számláiba is belenézhetne a kormány

  2011.02.11. 05:47

 

Selmeczi Gabriella ismét nekiment a pénztáraknak: a parlamentnek benyújtott módosító javaslata lehetővé tenné, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal átkutassa a pénztártagok portfólióját, tekintet nélkül arra, hogy azok bank- vagy egyéb titkot tartalmaznak-e.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Két hónap sem telt el a pénztári megtakarítások államosítását lehetővé tevő törvény elfogadása óta, Selmeczi Gabriella máris változtatna azon az Országgyűlésnek hétfőn benyújtott módosító javaslata szerint. A miniszterelnök nyugdíjvédelmi megbízottja közölte, hogy a tervek szerint márciustól a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) átvilágítaná a magánpénztárakat, hogy megvizsgálja, a vagyonkezelés a jó gazda gondosságával történt-e, és ellenőrzi a vagyonátadás, -átvétel folyamatát.

Miután a kormány a 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag 97 százalékát átkényszerítette az állami nyugdíjrendszerbe, és "megvédte" a megtakarításaikat attól, hogy a pénztárak "eltőzsdézzék", az új javaslattal még egyszer és még inkább megvédené a pénztári vagyont. A törvényjavaslat indoklása szerint a cél a nyugdíjasok vagyonának, eddigi magán-nyugdíjpénztári befizetéseinek védelme; az ellenőrzés biztosítja, hogy a pénztárakból átlépő természetes személyek jogai a bonyolult és önmagában is kockázatos átadási folyamat során nem sérülnek. Érdemes megjegyezni, a képviselő asszony vádjait a pénztárakkal szemben eddig egyetlen vizsgálat sem támasztotta alá.

A módosító javaslat a pénztári vagyon újabb védelmét azzal véli elérni, hogy az állami rendszerbe átléptetett pénztártagok portfólióját, és azok átadását a Kehivel ellenőriztetné, és ehhez joga lenne banktitok, fizetési titok, értékpapírtitok, pénztártitok és üzleti titok megismerésére is. A Kehi nem csak az átadott vagyont vizsgálhatná, hanem ellenőrizhetné a pénztárak korábbi működését és gazdálkodását is. A javaslat emellett együttműködésre kötelezné a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) a Kehivel, előbbinek gyakorlatilag minden kért adatot át kell adnia a az ellenzőrzési hivatalnak.

A kormány kommandója

A Selmeczi által benyújtott javaslat tehát komoly ellenőrzési jogkört ad a Kehinek, ami gyakorlatilag a kormányzat belső ellenőrzési szerve, míg például az Állami Számvevőszék a parlament ellenőrző szervének tekinthető (ha figyelmen kívül hagyjuk, hogy az ÁSZ élére Domokos László volt fideszes képviselőt helyezte a parlament tavaly júniusban).

Megalakulása óta a kormány jellemzően elszámoltatási kommandónak tekinti a Kehit, ebből a szempontból nem meglepő, hogy a kötelező pénztárakra ezt a hivatalt akarja rászabadítani, hiszen az elmúlt hetekben Szijjártó Péter egyik közleményében éppen arról igyekezett meggyőzni a nagyközönséget, hogy cáfolhatatlanul világos a kapcsolat az "anyagi és politikai összefonódásokat az emberek nyugdíjbefizetéseit eltőzsdéző magánpénztárak és az MSZP között".

Selmeczi, a pénztárak ostora

Selmeczi Gabriella januárban a Magyar Nemzetnek adott interjújában kétségét fejezte ki a magánnyugdíjpénztárak által közölt egyenlegek valóságtartalmával kapcsolatban. Jelezte: úgy érzékelte, hogy falakba ütköznek, bármilyen kérdést tesznek fel a pénztáraknak. "Ha kell, törvényt fogunk módosítani azért, hogy ellenkezés esetén kötelező legyen beszámolniuk minden egyes elköltött forintról, nemcsak a befektetett pénzzel, hanem a működési költséggel kapcsolatban is" - fogalmazott. A képviselő asszonynak nem ez volt az első kirohanása a pénztárak ellen, a nyugdíjvédelemmel párhuzamosan kezdettől fogva ő vitte ezt a feladatot a kormányban.

 

A megbízott néhány hónappal ezelőtt, a pénztári megtakarítások államosítása körüli vita kipattanásakor azzal támadta a pénztárakat, hogy "eltőzsdézték" a tagok befizetéseit. Ezt követően Selmeczi Gabriella a nyugdíjak biztonságáért aggódva több alkalommal felhívta a pénztártagok figyelmét, hogy a kormánynak egyre több információja van arról, hogy a magán-nyugdíjpénztári befektetések nincsenek jó kezekben, folyamatosan veszteségeket szenvednek el, és a tagoknak a biztonságot nyújtó állami rendszert ajánlotta. A megbízott következő érdekes felvetése az volt, amikor a pénztárakat azzal vádolta meg, hogy 500 milliárd forint hiányzik a tagok vagyonából, és a bűncselekmény gyanúja sem zárható ki a pénztárak gazdálkodásának vizsgálata során. Azonban kiderült, hogy Selmeczi Gabriella félreértette a tanulmányt, amire hivatkozott. A pénztárak egyébként jelezték, hogy állnak a vizsgálat elé.


Eredetileg a Kehi nem arra szolgált, hogy bűnügyi nyomozást folytasson és büntetőjogi felelősséget állapítson meg (erre szolgál például a rendőrség és az ügyészség). Tavaly év végén azonban a parlament kibővítette a Kehi jogkörét az államháztartási törvény módosításával. A módosítás az államháztartási források felhasználásának ellenőrzésére felállított szervezet hatókörét kiterjesztette valamennyi kormányzati döntéssel kapcsolatos tevékenységre. Vagyis azóta a Kehi elvileg olyan cégeket, szervezeteket is vizsgálhat, amelyek nem használtak fel költségvetési pénzeket, csak valamilyen módon kapcsolatba kerültek a kormányzattal.

Ugyanakkor a Kehi pénztárakra uszításának nem biztos, hogy sok értelme van, ugyanis a kötelező magánnyugdíjpénztárak ellenőrzésére joga van az Állami Számvevőszéknek, bizonyos mértékig a Magyar Nemzeti Banknak, és folyamatosan felügyelte őket a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is.

Alkotmányosan aggályos a vizsgálat?

Kolláth György alkotmányjogász a Független Hírügynökségnek azt mondta, szerinte alkotmányosan aggályos lehet a benyújtott javaslat, ugyanis a Kehi a kormánynak alárendelt, ennélfogva általa utasítható szerv. Így tehát a kormány politikáját valósítja meg. Kolláth György szerint "bármilyen olyan törvény, ami nem az ÁSZ-t, hanem a Kehit jogosítja fel ilyen vizsgálódásra, az politikai dolog lesz, következésképpen túl sok szakmai, jogi hitele nem lesz". Az alkotmányjogász felvetette azt is, hogy a magánpénztárakban lévő vagyon nyilvánvalóan a pénztári tagoké. Olyan törvény, ami ezt kvázi állami tulajdonként kezeli, nyilvánvalóan alkotmánysértő lehet - fogalmazott.

Más jogászok viszont úgy vélik, a Kehi hatáskörének kiterjesztése a kötelező magánnyugdíjpénztárakra nem alkotmánysértő, ugyanis a pénztári vagyon, bár a tagok tulajdonát képezi, nem szó szerint magánvagyon, ugyanis a kötelező pénztári rendszer a társadalombiztosítási rendszer része, mert a pénztárakhoz kötelezően befizetett járulékok érkeztek, ugyanúgy, mint a tb-rendszerbe.

forrás és szerző : hirszerzo.hu


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal