KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
IT, Mobil
IT, Mobil : Világkáosz és zűrzavar - avagy mi lesz, ha elfogynak az IP-címek?

Világkáosz és zűrzavar - avagy mi lesz, ha elfogynak az IP-címek?

  2011.02.09. 06:54

 

Létezésünkre régóta ketyegő világvége-gépezetként tör rá alattomos lassúsággal egy keveset emlegetett jelenség. Lassan kifogyunk az IPv4-es IP-címekből, melyeket idáig használtunk az internet felé kommunikáló szervereink azonosítására.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Hogy mennyire komoly a helyzet? Annyira nagyon nem, ugyanis van még körülbelül egy év, amíg a sokat emlegetett matéria végleg belekerül a palacsintába, ám amikor ez bekövetkezik, akkor bármi bekövetkezhet: zombi-apokalipszis, tévéostrom, de az sem elképzelhetetlen, hogy a továbbiakban minden gyerek nyúlszájjal jön a világra. Az azonban biztos, hogy lassan, óvatosan mindenki elkezd áttérni az IPv6-os rendszerre.

Ja, csak ennyi?

Na jó, gondolhatja a kedves Olvasó, azért ennyire nem lehet rossz a helyzet, ha egy utcában elfogynak a házszámok, attól még Chtulhu sem tör elő tengermélyi börtönéből, vagy mégis? a kérdést talán úgy lenne egyszerű megközelíteni, hogy feltételezzük: a számok igenis elfogyhatnak. Továbbra is az egyszerűség mentén haladva tegyük fel, hogy összesen 4 294 967 296 szám létezik, ezután pedig minden vonalzó, számológép vagy éttermi számla véget ér: ennyi címet lehetséges ugyanis kiosztani a 32 bites IPv4 cím segítségével.

Ez a 2 harminckettedik hatványa, és ugyan soknak látszik, de az Ázsia-Óceánia Hálózati Információs Központ (APNIC), a regionális internet-regisztráló szervezet ünnepélyes ceremónia keretében kedden kapta meg az utolsó két blokkot, amit a szabványos, IANA (Internetes Kiszabott Számok Hatósága) által is használt metódus szerint fognak kiosztani. Ma, azaz csütörtök reggel osztották ki az utolsó 5 IPv4-es blokkot az IANA szabad címei közül - ez egy globális politika alapján fog történni, mind az öt RIR, azaz regionális internet-regiszter kap egy-egy blokkot.

Ez csak az első fázisa az IPv4-es címek kifogyásának: a következő stádium akkor veszi kezdetét, amikor a regionális internet-regisztereknek meg kell tagadniuk a kéréseket, mivel nem marad elég hely azok teljesítésére. Ez a jelenlegi állapotok szerint 6-9 hónap alatt következhet be, azonban ez egy sokváltozós egyenlet: nem lehet pontos dátumot mondani, mivel a keresleti és a kiosztási ütemek folyamatosan változnak. Egy dolog valószínű: a címek inkább hamarabb fognak majd kifogyni, mint később.
 

kép=
 

Ez tényleg ijesztő, mit tehet az Emberiség?

Hogy mi a megoldás? Egyszerű: az internetet gyakorlatilag át kell állítani egy újabb Internet Protokoll használatához, az IPv6-hoz. Ennek persze több módja is van, elmehetünk például az internet központjához, de megkérhetjük rá az Internet Öregeit is.

Tréfát félretéve, az IPv4-es protokoll egy 32 bitből álló címet használ, amit egy pont-tizedes megjelölésben írhatunk le. Ez négy, tízes számrendszerbeli számból áll, ponttal elválasztva, a számok pedig 0 és 255 közé esnek. Mindegyik szám a cím egy 8 bitnyi csoportját határozza meg, ebből következik, hogy ezzel a szabvánnyal kb. 4,2 milliárd egyedi cím osztható ki globálisan.

Az emberiség jövőjének egyik megmentőjeként aposztrofálható IPv6 azonban 32 bit helyett már 128 bitben állapítja meg az egyes címeket, azaz 16 8 bitnyi darabban írja le őket. Matematikailag tehát ez a protokoll 2 a 128. hatványon mennyiségű cím kiosztását teszi lehetővé, azaz kb. 3,403x10 38 egyedi címet. Ezt le lehet írni, csak eléggé nehéz, de azért fussunk neki: 340 028 236 692 093 870 000 000 000 000 000 000 000-nál is több IP-cím osztható ki a protokoll segítségével tehát, ez pedig a tudomány jelenlegi állása szerint minden bizonnyal elég.

Rengeteg munkát emésztett fel a cím méretének bővítése, amelyet próbáltak úgy megoldani, hogy kompatibilis legyen a régebbi rendszerrel. Az sem volt elkerülhető, hogy minden olyan rendszert, alkalmazást és készüléket fel kelljen frissíteni, melyeknek kezelnie kell majd a hosszabb címeket, valamint hálózati kapcsolatokat kell kezelniük. Ez a munka az elmúlt bő 15 évben folyt, mostanra a legtöbb hoszt képes kezelni az IPv6-ot. A Windows a Vista óta, az OS X a 10.4 óta, egyesek szerint állítólag még a Linux is képes ilyenre.

Akkor még sincs gond?

Azonban az IPv6 bevezetése még mindig több ponton hatalmas réssel rendelkezik: a legtöbb otthoni hálózatkezelő eszköz, az "utolsó kilométer" (ez az internetszolgáltatók rendszereinek azt a része, mely a legutolsó eleme a kapcsolat felhasználókhoz való juttatásának) berendezéseinek nagy része, és a legtöbb fogyasztói elektronikai cikk még mindig nem IPv6-kompatibilis. Sok tartalomszolgáltató szintén nem ejtette meg az IPv6 használatához szükséges módosításokat, de megemlíthető a felhasználói alkalmazások nagy része, vagy az internethez valamilyen módon kapcsolódó "háztartási" gépek is (pl. internet-kompatibilis tévék). Az internetes vagy hálózaton keresztül játszható számítógépes játékok sem tettek még lépéseket a rendszerhez való alkalmazkodás felé.

Vannak olyan társaságok, melyek úgy gondolják: ez bizony a távoli jövő, ezzel még nem is kell foglalkozni - pl. a World of Warcraftért felelős Blizzard is. Ám még az év vége előtt nemhogy megszűnik a növekedés az IPv4-es kapcsolatok számában, de annak érdekében, hogy a címeket elérhetővé tegyék a megosztott címeket használó szolgáltatások számára, a "lakossági" felhasználók túlnyomó része valószínűleg "át lesz költöztetve" az újabb rendszerbe.

Mint az Y2K-aggodalom, vagy a tamagocsik megjelenésének idején, most is felmerülhet a kérdés: vajon hogy fordulhatott ez elő? Amikor az Internet, pontosabban egy ahhoz hasonló dolog először kezdett kibontakozni, a projekt a DARPA, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának a hájtek kütyük előállításáért felelős részlegénél folyt. Akkor az eredményhez, az ARPANET-hez eleinte kb. 60 intézet kapcsolódott. Ahogy elkezdtek többen is érdeklődni, úgy bővítették a címsémát 8 bitesről - ez volt az IP (internet-protokoll) előfutára, az NCP (Hálózat-kezelő protokoll), mely 256 címet volt képes kezelni - 32 bitesre, ami ma ismert IPv4 szabvány. Akkor az egész még csak egy költséges laboratóriumi kísérlet volt, így logikus volt: a 4 milliárd címnek elégnek kell lenni, hiszen akkor még csak pár millió lehetséges felhasználóra számítottak. Akkor még szó sem volt a World Wide Webről, MSN-ről vagy netes pornóról.

 

Amikor az 1990-es évek elején felmerült ez a koncepció, mely - akkor még ugyan csak papíron - lehetővé tette mindenkinek, hogy csatlakozzon a világhálóhoz, szinte azonnal adta magát a probléma: ennyi cím kevés lesz. Így el is kezdték fejleszteni az IPv6-os protokollt, aminek egyes implementációi már 1998-ban megjelentek. Eleinte kemény diónak bizonyult: nehéz dolog támogatást szerezni egy olyan munkához, aminek nincs közvetlen eredménye, azonban roppant sokba kerül.

Az IPv6 DSL-kompatibilis szabványa csak tavaly novemberben jelent meg - és itt tartunk a mostnál, amikor damoklészi kardként fenyeget a használaton kívüli IPv4-címek kimerülése, az IPv6 elterjesztése pedig fogócskát játszik a sztenderd fejlesztőivel és az internetes tartalmak és kapcsolatok szolgáltatóival. Elképzelhető, hogy zombi-apokalipszis, vagy tévéostrom nem fog tehát bekövetkezni, még akkor sem, ha igen lassúak vagyunk a protokollváltással, talán nem is születik több gyerek nyúlszájjal. A legrosszabb esetben a felhasználók egy része le kell, hogy mondjon a szolgáltatásának jelenlegi minőségéről, hogy még több felhasználó juthasson internethez.

forrás : bombahir.hu


Az eredeti írás itt olvasható

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal