Nyugdíj: saját ügyfeleit sem bíztatja maradásra az OTP
2011.02.02. 05:37

Mióta a kormány egyértelművé tette, hogy a magánnyugdíjpénztáraknál lévő 3000 milliárd forintnyi megtakarításért a hárommillió pénztártag zsarolásától és fenyegetésétől sem riad vissza, a pénztárak különféle eszközökkel próbáltak támpontokat adni tagjaiknak a maradni vagy visszalépni dilemmájának eldöntéséhez. A legtöbb taggal rendelkező OTP Magánnyugdíjpénztár viszont kilóg a pénztárak sorából, ugyanis a többiekkel ellentétben meg sem próbálta maradásra biztatni tagjait, így közvetetten segíti az Orbán-kormányt célja elérésében, csaknem a teljes pénztári vagyon megszerzésében.
Oszsza meg másokkal is
Január elején a legtöbb pénztártag megkapta kasszájától számlája egyszerűsített egyenlegét. A pénztárak tájékoztató levelében az évek alatt felhalmozott összeg mellett a tagokkal ismertették a pénztári megtakarítások államosítását eredményező közelmúltban megszületett törvényt és felhívják a tagok figyelmét a megfontolt döntés fontosságára.
A maradás mellett több érvet is felhoztak a kasszák: egyrészt azoknak ajánlják a pénztári tagságot, akik nem bíznak az állami nyugdíjrendszer fenntarthatóságában, és reális esélye van annak, hogy a jövedelmük alapján nagy összegű megtakarítás gyűlik össze. Másrészt azokat próbálnak rávenni a maradásra, akik bíznak a hazai és nemzetközi fórumokon beadott jogorvoslati kérelemben. A legtöbb taggal rendelkező OTP Magánnyugdíjpénztár viszont kilóg a pénztárak sorából, ugyanis a többiekkel ellentétben meg sem próbálta maradásra biztatni tagjait.
Csányi besegít Orbánnak?
A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó pénztár közvetlenül a nyilatkozattételi időszak lezárása előtt, január 20-án kezdte kipostázni éves egyenlegértesítőjét tagjainak, vagyis valószínűleg volt olyan tag, amelyik csak ezen a héten kapta kézhez az OTP levelét. Megkeresésünkre az OTP Magánnyugdíjpénztár közölte, hogy a tagoknak az évente megküldendő éves számlaegyenleg értesítőn kívül bármikor lehetőségük van egyéni számlaegyenlegük lekérdezésére az OTP Nyugdíjvonalon a pénztártag 9 jegyű azonosítójának megadását követően tájékoztat a tag aktuális számlaegyenlegéről, valamint a gépi hangú egyenleglekérdezés mellett a Nyugdíjvonalon és a Pénztár Call Centerében ügyintézővel is egyeztethetők a kérdések.
A pénztár szerint az egyenleglekérdezésen túl aktuális információ kapható a pénztár telefonos és személyes ügyfélszolgálatán is. Azonban januárban több olvasónk is jelezte, hogy az említett elérhetőségeken több alkalommal sem sikerült eljutniuk egyenlegük lekérdezéséhez, ügyintézőt pedig soha nem kapcsoltak, a vonal egy idő elteltével egyszerűen szétkapcsolt. Az OTP pénztár kérdésünkre közölte: a megnövekedett telefonos hívások miatt előfordulhat, hogy a telefonos ügyfélszolgálat nem azonnal elérhető, ezért inkább az írásos érdeklődést javasolják. Előfordulhat ugyan, hogy csak 2-3 napon belül, de minden pénztártag megkapja kérdéseire a választ - tették hozzá.
Az OTP kilóg a sorból a kiküldött értesítő szövege alapján is. A többi pénztárral ellentétben ugyanis az OTP levele egyetlen érvet sem hoz fel a maradás mellett, csupán annyit tesz, hogy közli a pénztártaggal,
Sokakat nem győzött meg a kormány
|
Sokakat nem győzött meg a kormány az állami nyugdíjrendszer biztonságáról szóló kampányával, és nem hatottak minden esetben a maradóknak ígért büntetések sem. Legalábbis ezt mutatja, hogy közel 400 ezer alkalommal használták kedd délig a magánpénztárak által kifejlesztett kalkulátort. A maradásról azonban mindössze 41.233 pénztártag nyilatkozott az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) keddi adatai szerint, ami a pénztárak hárommilliós taglétszámának alig több mint 1 százaléka.
A www.tajekozodjon.com honlapon elérhető program nemcsak azt mutatja meg, hogy hány forint nyugdíjra számíthatunk az új nyugdíjszabályok alapján az állami rendszerben, de azt is, hogy a korábbi vegyes rendszerben mekkora lett volna a nyugdíj összege. A kalkulátor használatáról itt olvashat bővebben.
A tájékoztató kampány az AXA, az AEGON, az Allianz és az ING támogatásával indult, ugyanis egyik állami intézmény weboldalán sem található hasonló számításokat végző program, vagyis a pénztártagoknak nem adnak támpontontokat a döntéshez.
|
nyilatkozhat, ha pénztártag akar maradni.
Az egyébként már hónapokkal ezelőtt nyilvánvalóvá vált, hogy az OTP Magánnyugdíjpénztár a többi pénztártól eltérő stratégiát követ a pénztári vagyon államosításával kapcsolatban. Tavaly novemberben ugyanis az államosítás körüli vita elmérgesedésével Nagy Csaba, az OTP pénztár vezetője elfoglaltságára hivatkozva lemondott a Stabilitás Pénztárszövetség elnöki posztjáról, helyét Bába Julianna, az AXA Nyugdíjpénztár vezetője vette át. Piaci információk szerint a lemondás hátterében Csányi Sándor állt, aki nem akarta, hogy a szektort érintő elmérgesedő kampányban a bank neve gyakran elhangozzon.
Eddig teljes mellszélességgel
Az OTP Magánnyugdíjpénztár passzív, a kormány államosító törekvését közvetetten támogató fellépése abból a szempontból sem meglepő, hogy nem ez az első alkalom, amikor Csányi Sándor beáll a kormány vagy annak egy intézkedése mögé. Nyáron az OTP-vezér nemcsak elfogadta a bankadót, amely legnagyobb mértékben az OTP-t sarcolta meg, hanem akkori értesülésünk szerint Csányi Sándor és Orbán Viktor megállapodásával sikerült lenyomni az elenkező bankok torkán a súlyos elvonást.
A megállapodást követően sajtótájékoztatón Csányi Sándor abban is megfelelt a kormány elvárásainak, hogy hangsúlyozta azt is, hogy az OTP biztosan nem fogja az ügyfelekre hárítani a bankadó terheit. Az alku után pedig a Wall Street Journalnak adott interjújában azt mondta, rendkívül fontos számára, hogy Magyarország kockázati értékelése és a kockázati felárak miképpen alakulnak, ehhez pedig szükség van a különadóra, így támogatja az Orbán-kabinet intézkedését.
Az OTP már ezt megelőzően is tett olyan lépéseket, amelyek értelmezhetőek az Orbán-kormányt támogató intézkedésekként is. A bank júniusban és júliusban például jelentős mértékben csökkentette a hitelkamatokat, bevallottan azért, hogy „legyen végre valami pozitív a devizahitelezésben, ez egy üzletpolitikai döntés volt” – mint azt Illés Zoltán, az OTP Bank Lakossági Igazgatóságának ügyvezető igazgatója megfogalamazta egy akkori háttérbeszélgetésen Budapesten.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|