Előtérben ! : Fantomok és masszív zsidózás Deutsch kedvenc Facebook-oldalán |
Fantomok és masszív zsidózás Deutsch kedvenc Facebook-oldalán
2011.01.29. 00:02

A múlt héten indult el a magyar kormányt támogató, a médiatörvény körüli világbotrányt a romokban heverő MSZP ármánykodására visszavezetni próbáló Elég! című Facebook-oldal, amelyhez pénteken nem kisebb híresség, mint Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő jelentette be csatlakozását. A hétvégén több bloggernek feltűnt már, hogy az oldal lájkolói között feltűnően sok a fantom-felhasználó, de - mint a következőkből kiderül - a valódiakkal is akadnak gondok. Ráadásul az oldal látogatottsága fantomostól-trollostól sem valószínű, hogy eléri a Deutsch által prognosztizált egymilliót - ehhez most még több mint 985 000 felhasználó hiányzik.
Oszsza meg másokkal is
A szombati Magyar Nemzet "Ellentámadásban a Fidesz" szalagcímmel nyugtázta, hogy a Facebookon létrejött az Elég! nevű oldal, amelyhez nem kisebb celebritás, mint a korábban nőügyeiről és VII. kerületi hányattatásairól, újabban pedig naptárjáról elhíresült Deutsch Tamás is csatlakozott - legalábbis ha lehet hinni a politkus múlt pénteki sajtótájékoztatóján elhangzottaknak.
A politikai hazugság megöli az emberek egyéni és közösségi szabadságát - jelentette ki pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján az európai parlamenti képviselő. Közölte: ő maga is szeretne a magyar polgárok szabadságát megerősíteni szándékozó, annak garanciát adó kezdeményezésekben részt venni, ezért csatlakozik a Facebookon indított Elég a hazugságokból csoporthoz.
Az oldalon az "ELÉG! Elég abból, hogy a szocialisták az ország ellen uszítják a külföldieket. Csatlakozz, ha úgy gondolod, hogy ELÉG a hazugságokból! EL A KEZEKKEL MAGYARORSZÁGTÓL!!!!!" szöveg található. Deutsch Tamás minden magyar demokratát, minden szabadságszerető embert, férfit és nőt arra invitál, hogy csatlakozzon ehhez az oldalhoz. "Legyen ez az oldal a magyar szabadság oldala a Facebookon" - mondta Deutsch, hozzátéve: azt szeretné, ha néhány hónap alatt legalább egymilliónyian csatlakoznának a csoporthoz és ez lenne a magyar nyelvű Facebook világában a legnagyobb közösség.
"Legyen a Facebook magyar oldalai között a legnagyobb ez a kormány mellett kiálló közösség. Egymillió embert várok, akik 'lájkolják' a kezdeményezést, mert nem lehet, hogy MSZP-s politikusok, és volt SZDSZ-esek a szabadságról beszélnek, de közben minden szó, ami elhagyja a szájukat, hazugság" - mondta a fideszes EP-képviselő, akit minden igyekezetünk ellenére azóta sem sikerült fellelnünk a Facebookon, de ez lehet a mi hibánk is.
A szabadságszerető magyarok hazugságellenes közösségének elindulása arra mindenképpen jó volt, hogy megmutassa, milyen is az, amikor a Fidesz találkozik a webkettővel - a találkozás pedig annál inkább esedékes volt, minthogy a miniszterelnök azt állította az Európai Parlamentben (tévesen), hogy pártja a Facebookon nyerte meg a 2010-es országgyűlési választást.
A legtöbb, mégis kevés
Kétségtelen, hogy a politikai pártok vezetői közül Orbán Viktor (stábja) használta a választási időszakban a legtudatosabban a Facebookot - de tegyük gyorsan hozzá, hogy a mérce nem volt túlságosan magas.
Orbán Facebook-oldala kedden 62 700 embernek tetszett, ami a teljes magyar Facebook-közösség méretéhez képest nem tekinthető kiugrónak - még akkor sem, ha a többi parlamenti párt vezetői közül Vona Gábor nem egészen 20 ezer, Mesterházy Attila másfélezer, Schiffer András pedig mindössze 360 rajongóra tett szert mostanáig ( Gyurcsány Ferenc oldala mindössze 2 és félezer embernek tetszik).
A több mint 2 és félmillió magyar Facebook-felhasználó összességéhez képest ugyanakkor a vezető magyar politikusok összes támogatója sem képvisel számottevő tömeget (a százezres létszámtól is messze van); Magyarországon Facebookon választást nyerni tehát 2010-ben még aligha lehetett - még akkor sem, ha Orbán Viktor ezzel akarta volna demonstrálni saját és pártja korszerűségét a médiatörvény felett háborgó Európai Parlament előtt.
Valami történt
Annyit biztosan jól érzékeltek az Orbán-stáb tagjai, hogy a Facebooknak az utóbbi hetekben egyre fontosabb szerepe van a magyar belpolitika alakításában - ám ez a változás nem feltétlenül kedvező a számukra.
A médiatörvény körüli botrány nyomán sorra alakultak a magyar sajtószabadság megvédéséért létrehozott oldalak. Közülük a legnépesebbnek, az Egymillióan a magyar sajtószabadságért közösségnek viszonylag rövid időn belül több tagja lett, mint ahányan a leglátogatottabb jobboldali Facebook-közösség tagjai, azaz Orbán Viktor rajongói vannak.
A frissen elfogadott médiatörvénnyel kapcsolatos fenntartásait a Magyar Rádióban néma tiltakozással jelző Mong Attila által alapított Szól a rádió-csoport pedig (bár limitált a taglétszáma, ezért mennyiségi mutatóiban nem vetekszik a populárisabb oldalakkal) olyan szakembereket gyűjtött maga köré, akik a múlt héten képesek voltak egy, a médiatörvény ismeretében meglepő hiányosságokat felmutató médiahatóság tévedéseit helyretevő közlemény megfogalmazására.
Olyasmire korábban nem volt példa, hogy egy Facebook-közösség korrepetáljon egy hatóságot az annak ténykedését keretek közé szorító jogszabályról - és a decemberben alakult csoportoknak (lévén hogy valóban civil tiltakozók indították el őket, és nem a nyáron különböző, az önkormányzati választás előtt kampányoldalakká alakult álcivil kalózoldalakkal a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatának kötelező kifüggesztése, majd a szólásszabadság megnyirbálása ellen tiltakozók százait átverő gyurcsányista aktivista , Dániel Péter) sikerült elkerülniük azt a csapdát is, hogy egy-egy politikai szekta szolgálatába álljanak.
A webkettő, ahogy a Szentkirályi utcából látszik
A Fideszben a médiatörvény ügyében előbb itthon, majd világszerte kitört botrányra és a Facebook előretörésére adott reakció egyszerre mutatta a jelenség felismerését és teljes félreértését - ti. a Facebookon használhatatlanok a különböző internetes közösségek szétverésében korábban sűrűn alkalmazott módszerek - egy, a fantom-adatlapokat saját szabályai miatt üldöző, az anonimitást kizáró közösségi oldalon nehéz trollnak lenni, ahogy a Kossuth téri tüntetés kétmilliós létszámát is könnyebb a baráti köztévé kameráival alátámasztatni, mint egymillió, saját néven szereplő rajongót összeszedni a kormány támogatására.
Párhuzamosok a végtelenben
|
Az Elég! csoport indulása után nem sokkal ellen-közösség is alakult a Facebookon Elég a hazugságokból! néven. Az alapítók szerint "Senki sem Magyarországot támadta, hanem Orbán médiatörvényét", Orbán Viktor pedig "nem egyenlő Magyarországgal".
A miniszterelnök múlt heti európai parlamentbeli szereplése nyomán olyan csoport is alakult, amelynek tagjai (ma mindössze 49-en) magyarul és angolul is bocsánatkérésre szólították fel Danuel Cohn-Benditet, amiért a plenáris ülésen "megsértette" volna Orbán Viktort és "a magyar népet".
A mára már helyes angolsággal megfogalmazott csoportnév eredetileg tréfás félreértésekre adhatott okot, mivel az alapítóknak sikerült Orbán Viktort és a magyar népet bocsánatkérésre felszólítaniuk. "We, the people of Hungary, are deeply offended. We demand a public appology from Orbán Viktor, as well as from the Hungarian Nation. Stop your hate speach against Hungary" - szólt a csoport eredeti leírása.
|
Az Elég! oldal nem az első, a kormány számára nem túlságosan kedvező webkettes tendencia megfordítására irányuló kísérlet. Január első napjaiban különböző fantom-mailcímekről újságírók munkahelyi (tehát adott esetben különböző sajtólistákon szereplő címeken elérhető) postafiókjait lepték el a Hajrá magyar kormány! néven létrehozott, azóta nyomtalanul eltűnt Facebook-oldalra invitáló levelek. "Valamit nagyon jól csinál az Orbán-kormány, ha a baloldal a világvégét vizionálja. Az ellenzék reagálása mutatja legjobban, mennyire jó a kormány irányvonala. (…) Mert van sajtószabadság, van biztos nyugdíj és van kilábalás a szinte kilátástalan helyzetünkből. De ezt csak ez a kormány tudja véghez vinni a mi segítségünkkel, együttműködésünkkel. Nekünk tetszik a kormány tevékenysége. Hajrá, hajrá ... csak így tovább! Hajrá Magyarország, Hajrá Magyarok!” - szóltak az azóta eltűnt oldalhoz csatlakozásra invitáló felhívások.
Két héttel később, immár hivatalos fideszes támogatással indult el az újabb, kormányt támogató Facebook-oldal, ám (Deutsch Tamás felhívása ellenére) a "legnagyobb magyar Facebook-közösségnek" szánt oldalhoz csatlakozók száma a tervezettnél lassabban növekszik - igaz, az egymillió lájkolóhoz most már csak alig 985 000 hiányzik, hiszen kedd délben az egyetértők száma meghaladta a 14 ezret.
A csatlakozók között azonban - mint arra a hétvégén számos blogbejegyzés felhívta a figyelmet - kezdettől feltűnő volt a Facebook felhasználói feltételeiben tiltott fantom-júzerek aránya. Róluk a Piroslapok blog és Fedor blogja készített szép összeállítást - de a felhasználók között ma is szép számmal találhatók olyanok, akik ismerősökkel, tevékenységi körökkel és hasonlókkal nem rendelkeznek azt leszámítva, hogy tagjai az "Elég"-csoportnak.
De azokkal a felhasználókkal is akadnak gondok, akiknek valódiságához nem férhet kétség. A kommentek minősége nem feltétlenül lett olyan, amire a Fidesz büszke lehet - talán ennek tudható be, hogy az oldal adminjai határozottan cáfolták, hogy közük lenne a Fideszhez, illetve hogy az oldal elindítását a Szentkirályi utcából kezdeményezték volna.
Ezzel együtt érdemes körülnézni az oldal hozzászólásai között - a szabadságszerető magyarok közösségének máig tagja (Deutsch Tamással együtt, már ha hihetünk az EP-képviselő saját szavainak) az a honfitársunk, aki az alábbi üzenetet megfogalmazta az oldalon:
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Gavra Gábor
Az eredeti írás itt olvasható
|