Autó-Motor : Titokban tartják: fillérekből megúszható a tilosban parkolás |
Titokban tartják: fillérekből megúszható a tilosban parkolás
2011.01.28. 05:43

2300 forintért megúszható
Fotó: STOP/Pi-Zsi
Belvárosi járdán keresztben álló terepjáró? Buszmegállóban parkoló luxus limuzin? Külső sávban villogó olasz sportautó? Életképek, melyek egytől egyig megúszhatók egy január 1-jén hatályba lépett jogszabály-módosításnak köszönhetően. Akik eddig is kihúzták magukat a KRESZ alól, örülhetnek, a többiek pedig tovább szívnak. Utánajártunk, mi történt a háttérben!
Oszsza meg másokkal is
Január 1-jén új jogszabály-módosítás lépett hatályba Magyarországon, amely részben mentesíti a tilosban parkoló autók tulajdonosait a büntetés alól, ugyanakkor hozzájárulhat, hogy ezután még többen nézzenek keresztül a parkolást és várakozást tiltó táblákon. De mint tudjuk, az éremnek mindig két oldala van. A javaslat az Emberibb Parkolásért Mozgalom aktivistáitól származik, eredeti célja pedig, hogy ne landoljon tízezres kerékbilincs a családi járgányon, miközben apu csak egy kenyérért ugrik be az egyirányú belvárosi utcában található kisboltba, a járdaszigetre parkolva a nagyvassal.
Legin István, az Emberibb Parkolásért Mozgalom alelnöke a STOP-nak részletesen elmesélte a jogszabály-módosítás lényegét. Eszerint minden autó tulajdonosának lehetősége van besétálni bármelyik okmányirodába, és egyszeri 2300 forintos díj ellenében kérni, hogy elérhetőségét regisztrálják egy országos nyilvántartó rendszerbe. Ez lehet telefonszám, mobilszám és elektronikus levélcím egyaránt, vagy egyszerre mindhárom. Az egyik fővárosi okmányiroda munkatársának felvilágosítása szerint vannak, akiknek effajta elérhetősége már régebb óta szerepel a rendszerben, így az új jogszabály-módosítással életbe léptetett kedvezmény nekik automatikusan jár. De miről is van szó?
Január 1-jétől a Fővárosi Közterület-felügyelet munkatársainak kötelessége telefonon, SMS-ben és e-mailben is értesíteni minden autó tulajdonosát (ha elérhetősége szerepel a nyilvántartásban), ha kerékbilincs vagy elszállítás fenyegeti a járművet. Az előre megadott és nyilvántartásban szereplő elérhetőségek mindegyikén legalább egyszer próbálkozniuk kell, majd 15 perc türelmi időt adni a tilosban parkoló autó tulajdonosának, hogy visszaérjen a helyszínre.
"A jogszabály úgy szól, hogy akinek a gépjármű nyilvántartásban rögzítve van az elérhetősége, azt kötelesek vagyunk értesíteni az elérhetőségén. Ez lehet e-mail, SMS, telefonszám. Amit megadott, azon vagyunk kötelesek értesíteni. Ha mindhármat megadta, akkor mindhárom elérhetőségen. De kizárólag abban az esetben, ha kerékbilincset vagy gépjármű-elszállítást tervezünk megtenni. Csak ebben a két esetben" - nyilatkozta nekünk Miklós István, a Fővárosi Közterület-felügyelet szolgálati igazgató-helyettese. Kérdésünkre, hogy honnantól számítják a 15 percet, elmondta: onnantól, hogy elérték az autó tulajdonosát.
Megeshet, hogy a tilosban parkoló autó tulajdonosát nem érik el telefonon, ez esetben a jogszabály szerint nincs mit tenni: előkerül a kerékbilincs, rosszabb esetben az emelő. Ezek szerint amíg nem csörög a telefon, addig az autó a helyén van, kerékbilincs nélkül? És ha mégis elszállítják anélkül, hogy hívást vagy üzenetet kaptunk volna erről? Legin István szerint ez a jogszabály-módosítás mindössze egy lehetőség, ami kötelezi a közterület-felügyelet munkatársait az értesítésre. Ha nem érik el a tulajdonost, a büntetést kiszabják. Ez van.
"Be kell látnunk, hogy ez így működik: ha a közterület-felügyelet munkatársai nem érik el az embert, akkor nem lehet mit tenni." Egyszeri 2300 forintos díj ellenében tehát megvásároljuk a lehetőséget, hogy értesítsenek minket, ha autónk tilosban, rossz helyen parkol. Kapunk 15 percet, hogy odaérjünk érte. De ha az autót elszállították anélkül, hogy megcsörrent volna a mobil, sajnos így jártunk.
Miklós István ugyanakkor hozzátette: a kerékbilincselésnek mindig szabálysértés az alapja. Tehát történik egy szabálysértés, amelyet valamilyen formában le kell zárni. Jelen pillanatban a közterület-felügyelőnek jogában áll mérlegelés folytán alkalmazni figyelmeztetést, helyszíni bírságot, vagy feljelentést tenni.
A kerékbilincs alkalmazási díja jelen jogszabály szerint 11 500 forint, Budapesten a gépjármű elszállításáért pedig 20 000 forintos büntetést kell fizetnünk. Ezzel szemben a 2300 forintért igénybe vett "szolgáltatásnak" köszönhetően, ha 15 percen belül a helyszínre érünk, rosszabb esetben is egy helyszíni bírsággal megússzuk a tilosban parkolást, amelynek alsó határa jelenleg 3000 forint. Nyerhetünk tehát vele, ha minden passzol. Ha tényleg felhívnak, és ha el is érnek telefonon. De ha nem, akkor nincs mit tenni.
"Egyelőre csak a kerékbilincsre és az elszállításra terjed ki a jogszabály, mert ezt a közterület-felügyelet működteti" - mondta Legin István. "Vannak még ötleteink, és ha minden jól megy, a Parking Kft-nél is lesznek hasonló dolgok, hiszen nekik is tettünk javaslatot. Ez egy internetes portálról szól, amelyen az ember meg tudná nézni a büntetéseket, vagy megúszni a mikuláscsomagot, de ezzel kapcsolatban egyelőre még folynak a tárgyalások" - válaszolta az Emberibb Parkolásért Mozgalom alelnöke arra a kérdésünkre, hogy a mikuláscsomagot "érő" szabálysértésekre is kiterjed-e a jogszabály.
Az elképzelés tehát jó, csak nehogy az legyen a vége, hogy a 15 perces türelmi idő ténye mögé bújva elszaporodnak a tilosban parkoló, forgalmat akadályozó sportautók és terepjárók.
forrás és szerző : stop / Pi-Zsi
Az eredeti írás itt olvasható
|