Átláthatóság kéne feljelentés helyett
2011.01.16. 05:24

Hónapokkal Papcsák Ferenc, elszámoltatási biztos távozását követően levették a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) honlapjáról a korrupciós ügyek bejelentésére kreált letölthető nyomtatványt. A dokumentum furcsa módon akkor vált kámforrá, amikor az Index beszámolt a létezéséről.
Oszsza meg másokkal is
Az új kormánybiztos, Budai Gyula nem vette át elődje megoldását, e-mailen, levélben várja az általa vizsgált ügyekhez a bejelentéseket. Szakértők szerint viszont az átlátható, tiszta viszonyok sokkal hatékonyabb ellenszerei a korrupciónak, mint a kormányzati feljelentési nyomtatványok.
A kormányzati, uniós források mellett önkormányzati és egyéb források felhasználása esetén is várta a korábbi elszámoltatási biztos, Papcsák Ferenc, a korrupciós ügyekről a bejelentéseket. Az Index internetes hírportálon tegnap jelent meg az írás, a nyomtatvánnyal együtt, és nem sokkal ezt követően el is tűnt a NFM honlapjáról. Lapunk a tárcánál azt a tájékoztatást kapta, hogy ők annak idején csak helyet adtak az elszámoltatási kormánybiztos, Papcsák Ferenc dokumentumainak. Így került fel a letölthető bejelentési formanyomtatvány is az oldalukra, de az NFM-nek semmi köze nem volt hozzá, és aki levette a távozó kormánybiztos anyagait a honlapról, ezt a nyomtatványt véletlenül ott felejtette.
Budai Gyula, aki Papcsák Ferenc helyét vette át az elszámoltatási kormánybiztosi poszton, a Népszava kérdésére elmondta, nem vette át elődje nyomtatványát és azon nem is kapott bejelentéseket. Az általa vizsgált ügyekben, e-mailben, levélben érkeznek az információk. A kormánybiztos azt közölte lapunkkal, hogy a bejelentéseket, amelyek nem tartoznak szorosan az általa vizsgált ügyekhez, továbbítja a rendőrségnek, ügyészségnek, egyéb illetékes hatóságokhoz.
A gond inkább az, hogy bűncselekményeket, márpedig a korrupció kétségkívül az, a bűnüldöző szerveknél, a rendőrségen, ügyészségen és nem valamelyik kormányzati szervnél kellene bejelenteni - mondta Hüttl Tivadar, a Társaság a Szabadságjogokért adatvédelem és információszabadság programvezetője. A bűnüldöző szervek, illetve a független ügyészség feladata kellene, hogy legyen a korrupciós ügyek feltárása. A korrupció a magáncégekre, a magánszférára is érthető, márpedig sem Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztosnak, sem bármelyik kormányzati szervnek, minisztériumnak jelenleg nincs joga a magángazdaságban, magánszférában vizsgálódnia, netalán házkutatásokat elrendelni. A nyomozás ma még a nyomozó hatóság feladata és jogköre.
Nem lenne szerencsés, ha ezeket a jogosítványokat kormányzati szervek kapnák meg és gyakorolnák, de még a vizsgálódás sem az ő hatáskörük, - hangsúlyozta Hüttl Tivadar. A közpénzek felhasználását az államigazgatás területén természetesen ellenőrizheti az illetékes minisztérium, vagy egyéb kormányzati szervezet. A programvezető szerint fennáll annak a veszélye, hogy ha valaki a közigazgatásban tapasztal korrupciós ügyet, amelyben esetleg a hivatali, munkahelyi elöljárója is "sáros" az információk visszaszivároghatnak a főnökéhez, aki ma már indoklás nélkül kirúghatja. A korrupció látens, vagyis nagyon rejtett cselekmény, az tehát helyes, ha ennek visszaszorítására ösztönzik az embereket, de ehhez független, nem politikai indíttatású szervezetre lenne szükség.
Tukacs István szocialista országgyűlési képviselő is osztotta Hüttl Tivadar véleményét, hangsúlyozta: a korrupciós bűncselekményekkel az arra hivatott szerveknek kell foglalkoznia. Mindannyiunk érdeke a korrupció visszaszorítása, de ezen nem a feljelentési nyomtatvány, vagy elszámoltatási kormánybiztosság hozhat előrelépést, hanem az átlátható viszonyok. A pályáztatásban, a finanszírozásban, a döntéshozatalban, elsőrendű a nyilvánosság szerepe - hangsúlyozta a szakpolitikus. Az átláthatóságot és a tiszta viszonyokat nem nagyon segíti, hogy jó néhány érdemi döntést a miniszterek hatáskörébe utalt a kormány, például az energia törvény esetében - tette hozzá Tukacs. A korrupció elleni fellépést is jobban segítenék a testületi határozatok.
Egyébként pedig, ha már az Orbán-kormány és a parlamenti többség ennyire elkötelezett a korrupció elleni harcban, akkor egy konszenzusos, tisztességes, átlátható párttörvény, pártfinanszírozás kellene - fűzte hozzá Tukacs István. Azt is tudomásul kell venni, hogy nem csak az államigazgatás, közigazgatás szenvedi meg a korrupció hatásait, de a versenyszféra talán még fertőzöttebb. Ám ott sem az a megoldás, hogy minisztériumoknál jelentgetik fel egymást esetleg a konkurensek. Az adatvédelmi kérdéseket sem lehet a szőnyeg alá söpörni, hiszen ki garantálja a bejelentő névtelenségét? Ahol komolyan veszik a korrupció elleni küzdelmet, ott az átláthatóság mellett szigorú szankciókat alkalmaznak.
forrás és szerző : Bihari Tamás / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|