Előtérben ! : Sárkányos lovag, fideszes konferanszié és Hír Tv-s riporterek a közmédiumok új vezetői |
Sárkányos lovag, fideszes konferanszié és Hír Tv-s riporterek a közmédiumok új vezetői
2011.01.08. 06:01

Tavaszig új szerepet és arculatot kapnak a közmédiumok adói és csatornái. A m1, m2, a Kossuth és a Petőfi Rádió, a Duna és az Autonómia átalakítását a novemberben kinevezett vezérigazgatók olyan szakemberekre bízták, akik korábban szoros kapcsolatban álltak a Fidesszel, esetleg a Hír Tv-ben tanulták a szakmát. Az új főszerkesztők között akad egy fideszes ceremóniamester és egy gój motoros is.
Oszsza meg másokkal is
Az év első napján hatályba lépett az új médiatörvény, amely teljesen új alapokra helyezi a közszolgálati média működését is. A két tévé, a rádió és a nemzeti hírügynökség átszervezése, az új keretek kialakítása már november-decemberben megkezdődött, a tartalmi változások pedig javában zajlanak.
November közepén kinevezték a részvénytársaságok új vezérigazgatóit, akik a tartalomért lesznek felelősek, ugyanis a vagyongazdálkodás, a teljes műsorgyártás, az állami támogatás kezelése átkerült a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alaphoz, amely az alkalmazottak foglalkoztatója is lett egyben, miután a közmédiumok 49 fős társaságokká zsugorodnak.
Az alap vezérigazgatója, Fazekas Csaba december 23-i sajtótájékoztatóján azt mondta, az általa vezetett intézmény lesz az alkalmazottak foglalkoztatója, szervezi a közmédiumok marketingjét és a reklámidő értékesítést. Bár az alap igen kiterjed jogosítványokat kapott, Fazekas szerint a műsorstruktúrába nem lesz beleszólásuk, azt a vezérigazgatók, illetve az egyes adók, csatornák élére kinevezett intendánsok - lényegében főszerkesztők - fogják egy évre előre megtervezni és ehhez a vagyonkezelő biztosítani fogja a megfelelő anyagi támogatást.
A közszolgálati közalapítvány novemberben az MTV élére az intézmény korábbi alelnökét, Medveczky Balázst, az MTI vezetésére a korábbi stratégiai alelnököt, Belénessy Csabát választotta meg. A Duna Tv igazgatója Ókovács Szilveszter - a Hír Tv egyik műsorvezetője -, a Magyar Rádió vezérigazgatója Jónás István - a Lánchíd Rádió leköszönő főszerkesztője lett.
Hivatásos drukker
A december 23-án nyilvánosságra hozott tervek szerint az új vezetők az idei év folyamán alakítják ki a négy tévécsatorna (m1, m2, Duna Tv, Duna Autonómia) és három főbb rádióadó (Kossuth, Petőfi, Bartók) új profilját. A célkitűzések szerint az m1 főleg információs (híreket, közéleti háttér- és vitaműsorok) csatorna lesz, az m2 pedig a " magyar gyerektévé " lesz, ahol rajzfilmeket, ifjúsági műsorokat, filmeket sugároznak majd.
Január elsején Medveczky megnevezte a két csatorna intendánsát: a főadót Rákay Philip, a Hír Tv korábbi műsorvezetője, a kisebbik csatornát az MTV reggeli műsorából ismert Süveges Gergő fogja vezetni.
Rákay Kálmán - akinek Philip a művészneve -, az elmúlt nyolc évet lényegében a nagyobbik kormánypárt, a Fidesz környezetében töltötte, ő volt a nagyobb pártrendezvények ceremóniamestere. A televíziós műsorvezető a 2002-es kampány idején vállalta fel pártpolitikai preferenciáit, akkor tűnt fel először a Fidesz rendezvényein.

Rákay Philip konferál egy fideszes rendezvényen
Fotó: Túry Gergely
A nyolc évvel ezelőtti választások után részt vett a nyíltan jobboldali Hír Tv létrehozásában és elindításában, ahol kezdetben kulturális műsorokat vezetett, majd Bayer Zsolt távozása után átvette a Péntek 8 nevű - a szocialista kormányokat élesen bíráló - politikai műsor vezetését. A tavaly tavaszi választások első fordulóját követően Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt volt a vendége, akitől így búcsúzott: "drukkolunk vasárnap, és aztán jövő pénteken találkozunk".
Az MTV új intendánsát korábban sok bírálat érte, amiért cége, a Contact Media Kft. 2008-ban havi több mint 700 ezer forintért tanácsokat adott a fideszes vezetésű Fejér megyei önkormányzatnak.
Irritáló személyiség
A tavaly májusi kormányváltás után a Népszabadság meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról írt, hogy Rákay az új kormányzati kommunikációs csapat "külsős munkatársa" lesz. Ezt követően a Hír Tv közös megegyezéssel megvált a műsorvezetőjétől - a televízió vezetőségének akkori közleménye szerint a sajtóból értesültek Rákay terveiről.
Rákay lényegében visszatér az MTV-be. Karrierje ugyanis a közszolgálati televízióban kezdődött: a szekszárdi városi televízióban gyakornokoskodó húszéves fiatal 1992-ben megnyerte a köztévé Műsorvezető kerestetik nevű vetélkedőjét, majd az ifjúsági műsorok szerkesztőségbe került.

Egykori szövetséges
Fotó: Túry Gergely
Pár évvel később már a Juventus rádióban vezetett műsor és részt vett a - médiatestület által trágár szövegű műsorai és klipjei miatt gyakorta megbírságolt - Z+ (későbbi nevén Viva) zenei tévé alapításában. Politikai coming out-ját követően kerültek nyilvánosságra azok a felvételek, melyek még a zene televízió stúdiójában készültek, és melyekből kiderült, hogy adáson kívül a műsorvezető mindennek elmondja a nézőket, pökhendin, lenézően beszél róluk.
A pártos hangütésnek igen kellemetlen következményei voltak: az Index, a Színes Bulvár Lap és a Danubius Rádió közös felmérése alapján 2004-ben Rákay lett Magyarország 39. legirritálóbb személyisége.
A közéletből gyerekcsatornára
Rákayval ellentétben Süvegesnek nincsenek pártkötödései. Kinevezése a gyerekcsatorna élére azért meglepő, mert az m2 új intendánsa eddig az MTV legfőbb közéleti műsorvezetője volt: ő volt a Gyárfás Tamás-féle Napkeltét váltó Ma reggel című műsor arca. Az országgyűlési választások műsorvezetői teljesítményéért 2010-ben megkapta a köztévé nívódíját.

Orbán Viktor és Süveges Gergely az MTV studiójában
Fotó: MTI
Az 1976-ban született Süveges első diplomáját az ELTE-n szerezte, majd elvégezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hittanári szakát. Egy 2009-es interjúban azt mondta, levelezőn végezte a teológiát, soha nem akart pap lenni, csak többet szeretett volna tudni a hitéről.
Süveges 1998-ban a Duna Televíziónál kezdte pályáját, ahol a vallási műsoroknál dolgozott. Még az első Orbán-kormány idején, 2001-ben lett a Magyar Televízió munkatársa, a Híradó vezetése mellett számos köztévés produkcióban is feltűnt.
Sárkányos lovag
A Petőfi élére Koltay Gergely, a Kormorán együttes alapítója, fuvolása került. Rákayhoz hasonlóan Koltay is visszatérő munkatárs: 1988-ban került a rádióhoz, ahol a kilencvenes években a Szórakoztató zenei szerkesztőséget vezette, 2004 és 2007 között - a korábbi elnök, Such György kinevezéséig - a Kossuth zenei vezetője volt.
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap december közepén kiadott tájékoztató anyaga szerint a Petőfi Rádió továbbra is könnyűzenei adó marad, amely magyar és külföldi pop- és rockzenét fog játszani a késő esti sávjában a "célcsoport igényeinek megfelelő kulturális és történelmi műsorokkal" kiegészítve.
A Magyar Rádió honlapján olvasható vázlatos életrajza szerint Koltay a Történelmi Vitézi Rend tagja. A szervezet hitvallása szerint "a Rend tagja az lehet, aki Istenbe vetett hittel kész élete árán hazáját megvédeni, aki síkraszáll olyan konzervatív ötvözetű, szociális és demokratikus eszményekért, mint Isten, haza, család, demokratikus társadalmi rend, független ország, jogegyenlőség, egyben vallja Trianon jogtalanságát és harcol minden szélsőséges parancsuralmi megnyilvánulás ellen".
Orbán Viktor és Koltay Gergely egy 2008-as Kormorán koncerten
Fotó: MTI
Koltay tagja a Keleti Sárkányos Lovagrendnek is, melynek honlapján ez olvasható: a tagok azt vallják, hogy "Magyarország felemelkedése közel van, őseink hite és ereje pedig itt van köröttünk, a földben, a patakokban, az erdőkben s az Égben arra várva, hogy újra a lelkünket nyújtsuk felé. A Sárkány jelképezi ezt az erőt, azt az ősi égi támaszt, amelynek segítségével újra Nemzet lehetünk."
Kinevezését követően az Index arról írt, hogy a Petőfi új vezetője a nemzeti érzelmű Gój Motoros Egyesület alapítója (a héber gój szó jelentése: nem zsidó). A hírportálnak Koltay azt nyilatkozta, hogy már kilépett az egyesületből, ám ezt később Mészáros Imre, a motorosok elnöke cáfolta.
"Senki nem lehet ősmagyar"
Az utóbbi években adott interjúiban többször beszélt arról, hogy Magyarországon tudatos népbutítás folyik, amely "a bulvártermékekből, a kereskedelmi és közszolgálati rádiók, televíziók zöméből ömlik". Több alkalommal is hangsúlyozta, hogy hasonlóképpen gondolkodik a történelemről, mint a Trianon című filmet rendező - az 1980-as években az István, a király rockoperát rendező - testvére, Koltay Gábor. Egy alkalommal arról is beszélt, hogy "valójában senki nem mondhatja magát ősmagyarnak” mert időközben sokan települtek be a Kárpát-medencében: "svábok, franciák, taljánok, tótok, zsidók".
Koltay pályafutása egyébként a táncház-mozgalomban indult a 1970-es években. Az alternatív színházi mozgalomnak helyet adó - Cseh Tamás is tagjai között tudó - 25. Színházban ismerkedett meg Sebő Ferenccel és Halmos Bélával, akikkel a popkultúra részévé tették a népzenei folklórt. Koltay egy idő után elégedetlen volt a hű utánzással, ezért 1976-ban megalapította a Kormoránt, amely a népzenét a rockkal vegyítette. 1975-ben megkapta a "Szocialista kultúráért" kiüntetést.
Új seprű
A Kossuth Rádió élére december elején Gazsó L. Ferenc, a Magyar Hírlap egykori főszerkesztőjét nevezte ki Jónás István. Gazsó már nyáron, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének elnökeként azt nyilatkozta, hogy támogatja a kormány elképzeléseit a közszolgálati médiák összevonásáról.
Gazsó kinevezését követően nem sokkal megszűnt az előző és a mostani kormányt is bíráló Tölgyessy Péter hétfői politikai elemző műsora. Gazsó lapunkhoz eljutatott közleményében azt írta, a politológusnak felajánlották, hogy ezentúl "más elemzőkkel együtt fejtse ki a véleményét" hétfőnként, ám erre Tölgyessy nem vállalkozott, így a rádió már nem tartott a munkájára igényt.
December 21-én újabb botrány robbant ki: a reggeli műsor vezetője, Mong Attila és szerkesztője, Bogár Zsolt úgy döntöttek, hogy a hajnalban elfogadott médiatörvény ellen tiltakozva egy percig elnémítják a Kossuthot. A műsort követően Gazsó magához rendelte őket, majd "a nárcizmus és az exhibicionizmus" megnyilvánulásának minősítette a hallgatást. Később a két rádiós ellen eljárás indult.
Gazsó korábban kétszer is volt a Magyar Hírlap főszerkesztője, először 1996 és 1998 között, majd az Üzleti Hét című lapot is vezette, az első Orbán-kormány alatt pedig a közszolgálati televízióba került. 2006-tól két éven át ismét a Magyar Hírlap főszerkesztője volt, míg 2008 novemberében felmentését kérte a tulajdonos Széles Gábortól.
Iparági híresztelések szerint azért kellett távoznia a Magyar Hírlapból, mert elmérgesedett a viszony közte és Széles Gábor között, mivel állítólag nem volt hajlandó elég kemény címeket adni, és nem képviselte elég erőteljesen a tulajdonos politikai álláspontját a lapban, illetve amikor a Magyar Hírlap vezetőjeként más médiában nyilatkozott.
Kiszorult alapítók
A Hír Tv-nél szocializálódott szerkesztők fogják átformálni a Duna Tv két csatornáját is. A hírtelevíziótól érkező Ókovács Szilveszter a főadó élére Bakonyi Pétert nevezet ki, aki öt éven keresztül a Hír Tv-nél dolgozott. Az Autonómia intendánsa Daru Gábor lett, aki korábban a vállaltan jobboldali hírcsatornánál a televíziózással, az új médiajelenségekkel foglalkozó Negyedik című műsor szerkesztője volt.
A közmédiumok vezérigazgatói - a kép jobb szélen Ókovács Szilveszter
Fotó: Stiller Ákos
A Hírszerző úgy tudja, a Hír Tv azzal a feltétellel engedte el Ókovácsot, hogy azon a pár emberen kívül, akiket magával vitt, a közmédiumok már nem igazolhatnak le több újságírót, szerkesztők tőlük, mert az átvándorlás már így is sok nehézségeket okozott a hírcsatornának. Daru és Bakonyi leigazolása azért is meglepő, mert kinevezésükkel a Duna vezetéséből kiszorultak a televízió alapítói. Korábban a Hírszerző már írt arról, hogy a jobboldali értelmiségi körökben nagy tekintéllyel bíró költő, Csoóri Sándor még a miniszterelnöknél is közbenjárt azért, hogy az 1992-ben alapított Duna Tv megőrizhesse önállóságát és ne olvasszák be az MTV-be.
Csoóri kérése teljesült, ám végül sem az élettársa, a televízió nemzeti örökség igazgatója, Balogh Júlia, sem az Autonómia korábbi vezetője, A. Szabó Magda nem kapott meghatározó szerepet a Duna átfazonírozásában, pedig mindketten alapító munkatársai a televíziónak.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|