Előtérben ! : Orbán és a tévéostrom: kiszivárgott amerikai távirat a Spiegelben |
Orbán és a tévéostrom: kiszivárgott amerikai távirat a Spiegelben
2011.01.06. 06:00

Egy Fidesz által szervezett demonstrációról, és a párt "erőszakos tüntetőkkel fenntartott kapcsolatáról" szóló amerikai táviratot idéz legfrissebb számában a Spiegel. A német hetilap szerint "Magyarország Orbánizációja" zajlik.
Oszsza meg másokkal is
Az egykor a posztkommunista átalakulás egyik éltanulójának számító Magyarországon a média elhallgattatására tett kísérlet csak az egyike azoknak a zavaró jelenségeknek, melyeket az utóbbi időben a jobboldali kormány részéről tapasztalhatunk - írja legutóbbi számában a Spiegel. Az egyik legbefolyásosabb német hetilap terjedelmes írásban foglalkozik - az utóbbi időben nem először - Magyarországgal, de a korábbi írásokhoz képest egy súlyos vádat is megfogalmaz a vezető kormánypárttal szemben.
Orbán egyszerre kelt csodálatot és aggodalmat Washingtonban - írja a Spiegel. Egy nyilvánosságra került, a budapesti amerikai nagykövetségről küldött távirat (amelynek kiszivárgása illeszkedik az utóbbi hónapok WikiLeaks-es kiszivárogtatásainak sorába, de a hetilap nem nevezi meg forrásként a WikiLeakset) például egy a Fidesz által szervezett demonstrációról, és a párt "erőszakos tüntetőkkel" ápolt kapcsolatáról szól. "Hiába láttuk, ahogy Orbán Viktor a legjobb formáját hozta a legutóbbi nagyköveti találkozón, ha ez a kaland (mármint a demonstráció - a szerk.) azt mutatja, hogy szeret a tűzzel is játszani." A német lap ezek után azt írja az egyszerűen csak "populistának" nevezett magyar kormányfőről, hogy "a szélsőjobb elleni küzdelem bástyájaként szereti magát eladni Washingtonban, mondván: a szélsőjobb ellen a legjobb egy jobbközép kormány".
Egy "jótanuló populista"
A "gyorsan tanuló populistaként" jellemzett Orbán Viktorról a lap megemlíti, hogy szabadgondolkodó volt fiatalon, aki Oxfordban liberalizmust tanult egy ösztöndíjjal, "nem törődött az egyházzal, és kommunistaellenes volt". Parlamenti képviselőként azonban "a hatalmi politika mesterévé vált", és "hamar megtanulta első miniszterelnökségének tanulságait", és elsődleges céljává vált, hogy Silvio Berlusconihoz hasonlóan átvegye a befolyást a média felett, de botrányok nélkül. "Nagyon jól érzi választói antikapitalista, anti-cionista, Amerika-ellenes hangulatát" - írja a Spiegel.

Az MTV székházának ostroma 2006 őszén: a Fidesz kapcsolatban álllt volna erőszakos demonstrálókkal?
Fotó: Túry Gergely
Tavalyi választási győzelme után a magyar kormányfő hamar hozzálátott Magyarország "Orbánizálásához". Mint a lap írja, a helyhatósági választások előtt a választókerületeket úgy rajzolták át, hogy azzal bebiztosítsák a Fidesz "95 százalékos győzelmét", a köztársasági elnöknek egy tipikus "yes-mant", egy volt vívót választottak meg, és minden lényeges posztra Orbánhoz feltétel nélkül hű emberek kerültek hosszú időre, ami "veszélyes".
Mindez azonban egyelőre nem zavarja a belga kormányfőt, aki - mikor az uniós elnökséget átadni járt Budapesten - egy kritikus szót nem volt hajlandó szólni a magyar kormány politikájáról - írja a Spiegel.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|