"Durva ügyek" és Simicska-szál: keressük Matolcsy titokzatos ellenségét
2010.10.14. 04:15

Úgy tűnik semmit nem ért, hogy Orbán Viktor kedden kiállt Matolcsy György mellett, a Magyar Nemzet továbbra is szünet nélkül támadja a nemzetgazdasági minisztert. Arról, hogy mi áll a jobboldali belharc hátterében, két komolyabb forgatókönyv rajzolódott ki. Az egyik szerint ez egy Matolcsy-Fellegi meccs, a másik szerint Simicska Lajos, Magyarország egyik legmeghatározóbb háttérembere áll a támadások mögött.
Oszsza meg másokkal is
Annak ellenére, hogy Orbán Viktor kedden kiállt nemzetgazdasági minisztere mellett , a Magyar Nemzet és a HírTV azóta is szünet nélkül támadja Matolcsy Györgyöt. A Magyar Nemzet - miután a héten minden nap címlapon hozta a miniszter leváltását előrevetítő cikkeit - pénteki számában arról írt , hogy a kormány kénytelen volt áthelyezni a Magyar Turizmus Zrt. finanszírozását a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatáskörébe, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium csaknem másfél milliárdos tartozást halmozott fel a társasággal szemben.
Egy másik pénteki cikkében pedig a kormányközeli napilap meglebegtette azt is, hogy Matolcsy egy új elővigyázatossági IMF-hitelkeretről is tárgyalhat Wahingtonban a hétvégén (pár hónappal a „gazdasági szabadságharc” kirobbanása után ez valószínűleg nem túl imponáló a napilap rendszeres olvasói szemében).
A szaktárca keddi közleménye szerint arra számít, hogy a Matolcsy elleni támadások a közeljövőben folytatódni fognak, mert a minisztérium bizonyos, a közleményben meg nem nevezett "érdekköröket" sértő döntéseket hozott. Arra, hogy közelebbről melyik érdekkörök sértődtek meg Matolcsyra, eddig két körvonalazottabb ötlet merült fel.
mbr> Fellegiék állnak a háttérben?
A koncepciózus támadássorozat hátterében a pletykák, találgatások egyik verziója szerint Matolcsy és Fellegi, illetve minisztériumaik konfliktusa áll. A Heti Válasz alapvetően a Nemzetgazdasági és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vetélkedését, valamint a Bajnai-kabinettől örökölt, a kormánypárti hetilap által "durvának" minősített ügyeket látja Matolcsy megpróbáltatásainak hátterében.
Az Index értesülései szerint a Fellegi-vonalhoz köthető gazdasági erőcentrum nem ért mindenben egyet Matolcsyval, de ettől eltekintve már amiatt is könnyen kialakulhatott az ádáz küzdelem a két miniszter között, hogy mindkettő minisztériumának egyaránt a kormány gazdaságpolitikájának konkretizálása a feladata. Ez a felállás annak ellenére is feszültségeket generált, hogy az eredeti elgondolás szerint Matolcsy minisztériumának stratégiai, koncepcióalkotó feladatokat kell ellátnia (például ki kell dolgoznia a Nemzeti Eszközkezelő koncepcióját), Fellegi minisztériumának pedig inkább végrehajtó feladatokat kell ellátnia.
Az egyik komoly konfliktus nagy valószínűséggel a vagyontörvény júniusi megalkotásával kezdődött, ugyanis ezzel a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kapta meg az összes állami céget, miközben ezek között több olyan cég is van, amelyek irányítása a Nemzetgazdasági Minisztéium feladata. Mint Becsey Zsolt, az NGM külgazdaságért felelős államtitkára a Hírszerzőnek adott interjúban elmondta , nagyon bonyolulttá teszi helyzetet például az, hogy a befektetésösztönzéssel foglalkozó állami cég, az ITD Hungary irányítása elvileg az ő feladata, ennek ellenére a szervezet munkájába nem teljesen lát bele, ugyanis a tulajdonos a fejlesztési minisztérium. Ezeket a háttérben zajló harcokat sejteti az is, hogy a Magyar Nemzetben, hasonlóan a Turizmus Zrt. visszatartott pénzéről szóló hírhez, az ITD Hungary is bepanaszolta Matolcsyt, mondván, a szervezet már május óta nem kapott pénzt a tárcától.
Orbán kivette Matolcsy kezéből a problémás cégeket
Az állami cégek rosszul kialakított viszonyaira utal a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteki közleménye is. A tárca a sajtóban megjelent vádakra reagálva közölte: a kormány október eleji döntésének megfelelően 2010. október 11-ig kell rendezni az ITD Hungary és a Magyar Turizmus Zrt. finanszírozását. A kormány eszerint csak az elmúlt napokban rendezte a két minisztérium felügyelete alatt álló ITD Hungary és Magyar Turizmus Zrt. helyzetét.
Az október 6-án megjelent kormányhatározat szerint 2010. október 11-ig kell átvezetni a Nemzetgazdasági Minisztériumtól a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz az ITDH és az MT Zrt. finanszírozását is biztosító célelőirányzatokat, vagyis Matolcsy mozgásterét tovább szűkítette Orbán. A Nemzetgazdasági Minisztérium a finanszírozás átadása előtt a szervezetek teljesítéssel igazolt, fennmaradt költségvetési támogatásait a pénteken átutalja - írta a tárca.
Simicska mozgatja a szálakat?
A Népszava ugyanakkor pénteki számában arról ír , hogy a nemzetgazdasági miniszter folyamatos támadása mögött előfordulhat, hogy Simicska Lajos áll, vagyis a kormányzati körök mögött meghúzódó gazdasági érdekcsoportok pengeváltásáról van szó. Simicska Lajost idén tavasz óta Csányi Sándor mellett Magyarország legmeghatározóbb üzletembereként tartják számon. Ebben meghatározó szerepet játszik Orbán Viktorhoz és a Fidesz több vezetőjéhez fűződő bensőséges kapcsolata, amely a kormányfő esetében 35 éves múltra tekint vissza. Simicskának kulcsszerepe volt abban, hogy a ’90-es évek elején a Fidesz önálló lábra állt pénzügyileg a párt MDF-fel közösen kapott székházának eladásából befolyt bevételeknek köszönhetően.
Simicska Lajos, az APEH egykori elnöke, a Mahir Magyar Hirdető Zrt. vezérigazgatója szűk körben, zárt közegben fejti ki üzleti aktivitását, nyilvános eseményeken ritkán látni. A Figyelő információi szerint mégis lehetetlen túlbecsülni a befolyását a hazai gazdaságban.
Bár a nyár döntő részében nem is bukkant fel Budapesten, mégis személyi kinevezések, a gazdaságot érintő döntések sorát véleményezte. Minden bizonnyal ennek is köszönhető, hogy a rendkívül intenzív változások közben Simicska Lajos üzleti köréhez sorolható üzletemberek sora kapott fontos állami tisztséget. Így a jobboldal fontos háttérembere – aki eddig is nagyon fontos játékos volt a magyar gazdaságban – a megerősödött politikai háttér-támogatással már a magyar gazdaság legbefolyásosabb potentátjai közé sorolható.
Simicska Lajost az elmúlt években a média (részben a közterületi reklámpiac, részben a sajtó), az építőipar, az ingatlan-fejlesztések, a mezőgazdaság közvetlenül érdekelte. Az építőipar szereplői szerint Simicska Lajos befolyása alatt áll a Közgép Zrt., amely komoly – a közelmúltig elsősorban önkormányzati – megbízásokat kapott, s amellyel a különféle konzorciális együttműködések miatt sok versenytárs igyekszik jóban lenni. A Figyelő forrásai szerint ez sokaknak sikerült is, ugyanakkor a legutóbbi jobboldali kormányzat idején még számos megbízást elnyert Vegyépszer Zrt. nincs jó viszonyban a Közgéppel.
forrás : hirszerzo.hu
|