Devizahiteles mentőcsomag: elbukott egy javaslat
2010.10.07. 05:51

Jelentősen átírták a bankok és a civilek a fideszes mentőcsomagot. Kiesett a csomagból az úgynevezett tisztalappal indulás joga, de helyére bekerült, a közjegyzői díjak átalánydíjjá alakítása. A parlament elé hétfőn kerül a törvényjavaslat.
Oszsza meg másokkal is
Hétfőn kerül a parlament elé a lakáshiteleseket megsegítő fideszes elképzeléseket rögzítő törvényjavaslat, amely a korábban jelzett nyolc pontból hetet foglal majd jogszabályba. A javaslatokat jegyző Rogán Antal és Kósa Lajos pénteken jelentette be, hogy "kiesett" a csomagból az úgynevezett tisztalappal indulás joga, de lesz egy nyolcadik javaslatuk is: indítványozni fogják a közjegyzői díjak átalánydíjjá alakítását.
Mint Rogán mondta, a törvényjavaslat egyértelműen kimondja az egyoldalú szerződésmódosítás tilalmát az ügyfél számára hátrányos esetekben, befagyasztja a pénzintézetek által eddig alkalmazott díjakat, költségeket, azok további emelése nem képzelhető el. Az önkényes kamatemelésről szóló javaslat kapcsán a törvényjavaslat azt rögzíti, hogy a kamat csak kormányrendeletben szabályozott speciális esetben emelhető. A törvényjavaslat továbbá tartalmazza a középárfolyam kötelező alkalmazását, a hitel ingyenes előtörlesztésének lehetőségét, illetve a futamidő-hosszabbítás ingyenességét.
"Kemény tárgyalásokon vagyunk túl, de kompromisszumos megoldások születtek. Olyanok, amelyeket a banki rendszer is el tud fogadni és alkalmazni is tud" - mondta a Hírszerzőnek a bankszövetség főtitkára.
A civilekkel és a pénzintézetekkel való tárgyalások után egyébként jelentős mértékben módosultak a pontok ahhoz képest, amit Rogán Antal és Kósa Lajos szeptember elején jelentett be. A hitelintézetek például azt közölték, hogy ha életbe lép az a javaslat, miszerint a hitelfedezet értékét meghaladó tartozást el kell engedni, akkor Alkotmánybírósághoz és az unióhoz fognak fordulni, így ez a javaslat ki is került. Igaz, az egyeztetéseken az adósokat védő civil szervezetek is úgy látták, kivitelezhetetlen ez a pont. A civilek azon kérése viszont nem került be, hogy ne csak a lakáshitelesekre, hanem a szabad felhasználású kölcsönökre is vonatkozzon a törvényjavaslat.
Okkal lehet kamatot emelni
Az eredeti javaslat megtiltotta volna minden esetben az egyoldalú szerződésmódosítást, illetve nem is emelhették volna a kamatokat. A végleges törvényjavaslat egyértelműen kimondja az egyoldalú szerződésmódosítás tilalmát az ügyfél számára hátrányos esetekben, befagyasztja a pénzintézetek által eddig alkalmazott díjakat, költségeket, azok további emelése nem képzelhető el. A banki magatartáskódex mintájára viszont a kamat emelhető, de csak ha megindokolják. Az okokat kormányrendeletben szabályozzák majd.
Középárfolyamon kell átváltani a törlesztőrészletetm/b>
Bár nagy vitát váltott ki, a bankok végül nem írták át az eredeti terveket, így a jövőben néhány ezer forinttal kevesebb lesz a devizahitelesek törlesztője. Az a bank, amelyiknek van saját árfolyama, annak azon, amelyiknek nincsnen, annak a Magyar Nemzeti Bank középárfolyama alapján kell átváltani a havi részleteket. Eddig ugyanis a hitelintézetek 3-4 forinttal magasabban határozták meg a törlesztő árfolyamot.
Automatikusan nem jár a futamidő-hosszabbítás
Rogánék szeptember elején még azt szerették volna elérni, hogy ha az ügyfél kéri, akkor automatikusan hosszabbítsák meg a futamidőt öt évvel. Ez azonban igencsak módosult. Az ügyfélnek és a banknak kell megegyeznie arról, hogy hány évvel hosszabbítják meg a futamidőt, de a szerződésmódosítás ingyenes lesz. A további hosszabbításoknál pedig a maihoz képest több mint a felére csökken a díj. Igaz, a válság kirobbanása óta ezt a gyakorlatot már alkalmazzák a bankok.
Csak egyszer lesz ingyenes az előtörlesztés
Meglehetősen homályos volt ez a pont, emiatt pedig a civilek és a pénzintézetek is mást láttak bele. Ráadásul a legnagyobb trükközésre is ez a javaslat adta volna az okot. A végső törvényjavaslat szerint minden adós kérheti egyszer minden felár nélkül az előtörlesztést, de csak akkor, ha két évig már rendesen törlesztette a hitelét.
Büntetőkamatok
A tartós fizetésképtelenség beálltát követően csak a futó hitelek esetében meglévő költségeket lehet majd felszámítani. A késedelmi kamat felszámítása a felmondást követő 90 nap után nem képzelhető el.
A törvényjavaslat a már megkötött hitelszerződésekre is, és nemcsak deviza-, hanem forinthitelesekre is vonatkozik.
forrás : hirszerzo.hu
|