Kormányzati vetélkedések őrlik fel Matolcsy energiáit
2010.10.01. 05:07

Sűrűsödnek a konfliktusok a költségvetésért is felelős Nemzetgazdasági Minisztériumot vezető Matolcsy György körül. Miközben a szaktárca vezetői ellentmondásos nyilatkozatok tesznek az egykulcsos adórendszer bevezetéséről, a bedőlt lakáshiteleseket megmentő állami intézményről, vagy az IMF-tárgyalások folytatásáról, a miniszter meglepetésszerűen ment fel kulcspozícióban lévő szakembereket. A minisztérium működését az is nehezíti, hogy még mindig nincs belső szabályzata.
Oszsza meg másokkal is
„Ez egy fantasztikus áttörés lesz (…). Ez egy olyan adórendszer lesz, amely a térségben, sőt az Európai Unióban a legversenyképesebb, a legalacsonyabb adószinttel működik és a legjobb, legegyszerűbb adózást kínálja” – mondta Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter a Hír Tv-nek adott vasárnapi interjújában, arra utalva, hogy jövőre mindenképpen bevezetik 16 százalékos egykulcsos családi jövedelemadózást. Ezzel cáfolta saját államtitkárának, Kármán Andrásnak a múlt hét szerdai bejelentését, aki a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy csak 2013-tól fogják bevezetni az új adórendszert.
Az utóbbi hetekben nem ez volt az egyetlen eset, amikor a korábbi Pénzügyminisztériumot magába foglaló, a költségvetési tervezés mellett az energetikai, az otthonteremtési és foglalkoztatási ügyekért is felelős csúcstárca vezetői egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek. A Hírszerzőnek nyilatkozó minisztériumi források szerint a Matolcsy vezette tárcánál (NGM) három és fél hónappal az új kabinet felállását követően sem zökkenőmentes az ügykezelés: még mindig nem alakult ki a végleges struktúra, továbbra is folynak az elbocsátások, ami nehezíti a költségvetési tervezést.
Még szmsz sincs
„Még mindig zajlanak a személycserék, többen most kapták meg a felmondásukat a minisztériumnál. A köztisztviselők közül sokan várták a kormányváltást, mert 2008 óta félgőzzel ment az ügyintézés, a kirúgások miatt viszont sokan csalódtak” – mondta egy neve elhallgatását kérőn NGM-es forrás, hogy mi fékezi az ügymenetet a szaktárcánál. A Hírszerző úgy tudja, a gazdasági tárcánál még nem véglegesítették a szervezeti és működési szabályzatot (szmsz) sem, ami a tárcán belül is hatásköri zavarokat okoz.
Az elmúlt héten egyébként több botrányt keltő felmondás is nyilvánosságra került Matolcsy minisztériumából. Az Index szerint a hétvégén Varga Mihálynak kellett közbenjárnia a miniszterelnöknél, hogy Matolcsy ne mondjon fel három héttel a büdzsé parlamenti vitája előtt Bathó Ferencnek, az NGM költségvetési tervezésért felelős helyettes államtitkárának. A hírportál arról ír, a gazdasági miniszter azért akart megválni Bathótól, mert rossz néven vette, hogy a helyettes államtitkár a 2009-es költségvetés zárszámadásában megdicsérte a Bajnai-kabinet válságkezelő tevékenységét. Orbán Viktor szóvivője, Szijjártó Péter a cikk megjelenését követően cáfolta az Index értesüléseit, de a Hírszerzőnek több minisztériumi forrás megerősítette, hogy a napokban valóban napirenden volt Bathó elbocsátása.
„Nehéz lesz pótolni őket”
A múlt héten derült ki, hogy Matolcsy György felmondott az Európai Unió mellett működő magyar képviselet több, pénzügypolitikával foglalkozó szakdiplomatájának. A Napi Gazdaság cikke szerint a gazdasági miniszter levélben tájékoztatta az állandó képviseletet felügyelő Külügymisztériumot (KüM) a személycserékről, melyeket Matolcsy azzal indokolt, hogy „az új kormányzati szerkezetet jobban tükröző képviseletre van szükség, különösen a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökségi feladatok zökkenőmentes ellátása érdekében”.

Belháború Matolcsy körül?
Fotó: Fazekas István
A gazdasági miniszter brüsszeli tárgyalásait is előkészítő – az uniós pénzügyminiszterek testületének angol neve után Ecofinnak nevezett – titkárság az állandó képviselet legfontosabb csoportja, melyre jelentős feladatok vártak volna a magyar elnökség hat hónapja alatt. Az EU menetrendje szerint ugyanis a 2011-es magyar elnökség idején kiemelt téma lesz az uniós költségvetés reformja, az új hétéves büdzsé kereteinek kialakítása, amelyben jelentős vita várható a 27 tagország között.
A magyar Ecofin-titkárság fő feladata az információszerzés, a hazai és brüsszeli bürokrácia közötti koordináció, amellyel elősegíthették a tagállami álláspontok közelítését, a magyar kormány számára a legjobb megoldás kidolgozását. „Itt nemcsak a szaktudás, hanem az ügyismeret is fontos, márpedig a titkárság munkatársai több éves tapasztalatokkal rendelkeztek, nehéz lesz őket három hónap alatt pótolni” – mondta Balázs Péter, a Bajnai-kabinet külügyminisztere, az állandó képviselet korábbi vezetője.
Fejcserés támadás
„Ez olyan, mintha a döntő futam előtt a zsoké lelőné a lovát” – kommentálta a brüsszeli szakértők leváltását egy, a jövő évi uniós elnökségre való felkészülést szervező kormányzati forrás. Szerinte még akkor is hiba most leváltani az állandó képviselet tagjait, ha azok az előző kormányok politikai kinevezettjei lennének, de – hangsúlyozta a forrás – egyiküket sem tartották annak, ezért az NGM és a KüM munkatársai körében is megütközést váltott ki Matolcsy döntése. Egy másik, neve elhallgatását kérő minisztériumi forrás szerint az Ecofin-csoport helyzete már akkor bizonytalanná vált, amikor augusztusban a kormány visszahívta Iván Gábort, az állandó képviseletet vezető diplomatát.

Iván Gábor
Fotó: Túry Gergely
Több kormányzati forrás is azt mondta a Hírszerzőnek, hogy a miniszter személyzeti döntései már az október végére tervezett uniós csúcson is zavarokat okozhatnak, ugyanis az EU-s állam- és kormányfők ekkor fogják megtárgyalni az Európai Tanács elnöke által kidolgozott szankciókat, melyeket a közösen lefektetett költségvetési előírásokat megsértő országokkal szemben kívánnak a jövőben bevetni. Orbán Viktor miniszterelnök is sokat vár az októberi csúcstól: egy júliusi interjújában azt mondta, az őszi találkozón kialakítandó közös gazdaságpolitikai elvek nyugtathatják meg a Magyarországgal szemben bizalmatlanná vált piacokat.
Zavaros kommunikáció, hatásköri átfedések
Nemcsak az NGM személyi döntései okozhatnak zűrzavart az EU-ban, de a szaktárca kommunikációjával sincs minden rendben, ami közvetve kihathat még a devizaárfolyamra is – vélik kormányzati források. Példaként az új adórendszerrel kapcsolatos ellentmondásokat említették, de hasonló gondokat okoztak a Nemzeti Valutaalappal (IMF) kapcsolatos bejelentések is.
Az amerikai hírügynökség, a Bloomberg kérdéseire adott válaszában az NGM augusztus 24-én úgy fogalmazott, hogy ősszel folyatni kívánják az IMF-fel júniusban megszakadt tárgyalásokat. Ezt aznap az MTI-nek is megerősítette a tárca, mire a forint erősödni kezdett. Másnap a gazdasági tárca közölte, még sincs szükség új hitel-megállapodásra, és a Bloombergnek elküldött közleményben csak az IMF alapokmánya által előírt, szokásos őszi egyeztetésre utaltak – ez a bejelentés viszont pár napig megint mélybe küldte a forintot .
Késnek a korábban bejelentett tervek is: az NGM otthonteremtésért felelős államtitkára Bencsik János nyár végére tervezte a nehéz helyzetbe került lakáshitelesek megsegítését célzó állami intézmény, a Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NEK) kialakítását, ám egyelőre az erről szóló tervezetet még a szakmai érdekvédelmi szervezetek sem látták . A csúszások mögött minisztériumi források szerint hatásköri zavarok állnak: az új Széchenyi Tervvel, az energetikai, az uniós kérdésekkel, a NEK-kel nemcsak a gazdasági, hanem a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is foglalkozik, ráadásul kormányzati források szerint a két tárca közötti kommunikáció sem igazán működik.
Meg nem erősített – a kormányzati források által „minisztériumi pletykának” minősített – információink szerint a meglepő döntések, ellentmondásos kijelentések mögött az áll, hogy megrendült Matolcsy pozíciója a kormányban, sőt még az is felmerült, hogy Varga Mihály miniszterelnök-helyettes visszaveszi a pénzügyi-költségvetési területet. Egy neve elhallgatását kérő minisztériumi forrás azt mondta, ezekről a „pletykákról” Matolcsy is tud, ezért bizalmatlan a munkatársaival szemben, és „minden ügyet a felügyelete alá próbál vonni”. A forrás szerint ezzel magyarázható az NGM és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közötti múlt heti vita is: a gazdasági minisztérium mindenképpen maga akart dönteni a 41 főosztályvezetői posztra kiírt pályázatokról, de ez a a köztisztviselői törvény szerint a KIM-re tartozik, ezért újra meghírdették az állásokat.
forrás : hirszerzo.hu
|