Minden gázvezeték Magyarországra vezet
2010.09.18. 05:54

Orbán Viktor miniszterelnök Bakuban aláírta azt az egyezményt, mely egy Azerbajdzsánból induló, Grúzián és Románián áthaladó földgázvezeték megépítését irányozza elő. Az AGRI-vezeték tervéhez való csatlakozással a magyar kormány immár a harmadik földgázszállítási útvonal kiépítését támogatja. Az unió által pártolt Nabucco, az oroszok által építendő Déli Áramlat és az AGRI egyaránt Magyarországon haladna keresztül. A kormány célja az energetikai több lábon állás.
Oszsza meg másokkal is
Kedden Bakuban Orbán Viktor miniszterelnök megállapodást írt alá Ilham Alijev azerbajdzsáni, Traian Basescu román és Mihail Szaakasvili grúz elnökkel. A nyilatkozat aláírói közösen kinyilvánították, hogy támogatják egy Azerbajdzsánból Grúzián át és a Fekete-tengeren keresztül megépítendő földgázvezeték, az AGRI (Azerbaijan–Georgia–Romania Interconnector) létrehozását, mely azeri gázt juttatna Románián keresztül közép-Európa országaiba.
"A lépés jelentős hozzájárulás Európa energiabiztonsága és az energiapiaci verseny megteremtéséhez" – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a Magyar Nemzet Online-val. A nyilatkozat egyelőre csak elvi kötelezettségvállalást tartalmaz a projekt támogatása és az előkészítő munkálatok felgyorsítása érdekében.
Románia, Azerbajdzsán és Grúzia már áprilisban közös nyilatkozatot írtak alá az AGRI megépítésének szándékáról. A mostani aktus megerősítette az áprilisi elhatározást, melyhez most már Magyarország is csatlakozott. A Pipelines International nevű nemzetközi magazin az aláíráskor azt közölte, hogy a tervek szerint a vezetéket a romániai Romgaz Medias, a SOCAR nevű azeri állami olajvállalat és egy grúz olajcég közös konzorciuma, illetve egyéb üzleti-pénzügyi szereplők fogják megépíteni.
Az AGRI az azeri gázkitermelő helyekről szállítaná a gázt Grúziába. A Fekete-tenger partján felépülő terminálban cseppfolyósítanák, majd tartályhajókkal Romániába szállítanák, ahol ismét visszaalakítanák. Innen ismét csővezetéken szállítanák tovább Magyarország, illetve a többi esetlegesen csatlakozó ország irányába.
Még nem tudni, pontosan mib fog kerülni
A azeri és grúz vezetők elismeréssel nyilatkoztak a tervről. Szaakasvili grúz elnök még júniusban nyilatkozta a Trend című azeri lapnak, hogy az energiahordozók szállításában eddig csak a "nagy játékosok" rúghattak labdába, de Európának diverzifikációra van szüksége. A grúz elnök szerint az AGRI projekt ötlete reális, és hamarabb fog megvalósulni, mint a Nabucco gázvezeték.

Gázvezeték: a csövek Magyarországra gezetnek Fotó: MTI
Húsz hónap alatt elkészülhet a beruházás, és 1.2 és 4.5 milliárd euro közötti összegbe kerülhet Natig Aliyev azeri ipari és energetikai miniszter szerint, attól függően, hogy mekkora kapacitásúra tervezik a gázvezetéket. További 4,6 milliárd euróba kerülhet a Constantában, illetve a grúziai Potiban megvalósítandó gázterminálok felépítése, melyek a gáz cseppfolyóssá alakítását illetve visszaalakítását végeznék. A hétfőn szintén a Trendnek nyilatkozó azeri miniszter szerint a beruházás pontos adatai azonban függenek a résztvevő országok szándékaitól és a befektetett pénztől, valamint akkor lehet majd pontosabban tudni őket, ha a megvalósíthatósági tanulmány elkészül.
Az AGRI-val kapcsolatban azonban voltak kevésbé derülátó vélemények is. Májusban az eurasia.net-nek nyilatkozó azeri kormánytisztviselők aggodalmukat fejezték ki Grúzia északi szomszédja, Oroszországokozta kockázati tényező miatt. A 2008-as grúziai bevonulás ugyanis már egyszer komoly következményekkel járt a Grúzián keresztül haladó azeri olajszállításokra. A nyilatkozók kétségeiket fejezték ki a projekt pénzügyi hátterével kapcsolatban is, melynek akkor még semmilyen konkrét finanszírozója nem volt, viszont a költségeit a jelenleginél több milliárd euróval többre becsülték.
Mindent támogatunk
A magyar kormány célja az AGRI-hoz való csatlakozással az energetikai több lábon állás. Ezt az Orbán-kabinet részéről már korábban is elismerték. Az origo-n olvasható közös külügyi és NFM-nyilatkozat szerint a kormány "minden olyan kezdeményezést támogat, ami az ország energiaellátásának biztonságát növeli, legyen az a Nabucco, a Déli Áramlat, a horvát és lengyel LNG- (cseppfolyósított földgáz) terminálokhoz vezető csővezetékek vagy éppen az AGRI-vezeték."
A magyar kormány, bár állítása szerint prioritásként kezeli az Unió által is pártolt, 2014 és 2018 között üzembe helyezni tervezett Nabucco projektet, támogatja a korábban ellenzékben elutasított Déli Áramlat létrehozását is, melyet az orosz Gazprom tervez megépíteni. Emellett most Magyarország csatlakozott az AGRI-hoz, mely azeri gázt szállítana Európába – csakúgy, mint a Nabucco, mely Törökországból indulna, de szintén azeri, és egyes elképzelések szerint iráni gázt szállítana Európába. Az AGRI-t ugyanakkor jóval kisebb kapacitásúra tervezik, mint a két nagy vezetéket.
A tervek szerint mindhárom gázvezeték Magyarországon keresztül érné el közép-Európát. A nyár végén elkészült a Magyarországot és Romániát összekötő gázvezeték, mely továbbfejlesztve része lehet az AGRI-vezetéknek.
Magyarország júliusban Horvátországgal is megállapodást között a két országot összekötő gázvezeték megépítéséről, mellyel Magyarország csatlakozni tud a Krk szigetén felépíteni tervezett horvát LNG terminálhoz . Horvátország jelentős gázvezeték-fejlesztési beruházásokba kezdett, melynek része a Magyarország felé kiépítendő kapcsolat. A horvátok a Déli Áramlatról folytatott tárgyalások mellett két másik jelentős gázvezeték-terv, az Adriai gázvezeték vagy TAP (Trans Adriatic Pipeline) illetve a Ionian Adriatic Pipeline (IAP) iránt is érdeklődnek.
forrás : hirszerzo.hu
|