KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Üzletiszféra, Gazdaság
Üzletiszféra, Gazdaság : Nicsak, a Fidesz is támogatja a Déli áramlatot

Nicsak, a Fidesz is támogatja a Déli áramlatot

  2010.08.22. 07:47

 

Ügyes – mondhatnánk, erkölcsi szempontokat félretéve, ha a Fidesznek a Déli áramlat gázprojekttel kapcsolatos álláspontját vizsgáljuk. Három év ellenséges habverése után a párt kormányon, ha halkan is, de támogatja a agyarországon áthaladó orosz gázvezeték tervét.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Egyoldalú gázellátási helyzete miatt Magyarország érdekelt úgy a különböző gázszállító útvonalak kiépítésében, mint a több forrásban. Így támogatja mind a Nabucco, mind a Déli áramlat tranzitvezetékek megépítését és összekapcsolását a hazai elosztó rendszerekkel - válaszolta lapunk megkeresésére néhány napos egyeztetést követően az ügyben illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A Déli áramlat gázvezeték legnagyobb előnye, hogy az orosz gáz szállítását Ukrajna megkerülésével teszi - szögezik le, hozzátéve, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján a magyar földgázellátást külső tényezők: a tranzités forrásország (Ukrajna és Oroszország) vitái veszélyeztetik a legnagyobb mértékben. A tárcánál úgy látják, erre a vitára és megszüntetésére ráhatásunk minimális, sokszor még az EU legfelső szintű nyomásgyakorlása sem elégséges. Szintén stratégiai kérdésnek nevezik, hogy a Déli áramlat nem csupán egy új gázvezeték építését jelenti: az elképzelések között jelentős föld alatti gáztároló kiépítése is szerepel. Erre a magyar földtani adottságok kitűnőek. Ha ez Magyarországon valósul meg, az ország szerepe a térség ellátásában felértékelődik, és fontos földgázelosztó csomópont lehetünk.
 

kép=

A Saipem 7000 csővezeték-fektető óriás hajó a Boszporuszon. Már több földgázvezeték lefektetésében részt vett
MTI/AP - Murad Sezer

 

A Déli áramlat veszélyezteti Magyarország biztonságát, növeli az orosz gáztól való függőségünket, megöli a Nabucco-tervet (melyet uniós országok gründolnak, más vidékek gázára alapozva), a szerződés egy alkotmányjogilag illegitim puccs, csak arra szolgál, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök köre gazdasági pozíciókat építsen ki, az előkészületeket azonnal le kell állítani - ezeket és hasonlókat a jelenlegi kormánypárt képviselői mondtak néhány hónapja, még ellenzékben. A láthatólag összehangolt és profi n kivitelezett, elsősorban az akkor kormányzó szocialisták ellen irányuló szóhadjárat 2007-től (Gyurcsány Ferenc Nabuccót álomnak minősítő szerencsétlen nyilatkozatától) egészen a választásokig tartott. A küzdelemben a legkeményebb kijelentéseket főképp a párt akkori külügyi arca, Németh Zsolt, illetve maga Orbán Viktor pártelnök tette. Habár a megfi gyelőknek már akkor feltűnt: a Fidesz az éles kirohanások ellenére azt nem említette, hogy kormányra kerülve visszalépne a Gyurcsány-kabinet kötötte szerződéstől. Az egyetlen konkrét vállalást Orbán Viktor akkor tette, amikor - a későbbi választási győzelem tudatában - tavaly nyáron az MSZP-nek írott levélben megígérte: kormányon módosítják a Déli áramlat-szerződést.

A választók jó része a párt eme - nem központi, mégis rutinosan, erőlködés nélkül kivitelezett - kommunikációs hadjáratából talán csak annyit szűrt le, hogy ez is egy újabb visszataszító szoci balhé, oroszokkal súlyosbítva. Ezalatt az MSZP végig defenzívába kényszerült: hiába ésszerű a vezetékterv, hiába hozták nyilvánosságra a szerződést, hiá ba tettek hitet látványos rendezvényeken a Nabucco mellett, hiába cáfolták többször, hogy Gyurcsány Ferenc a Déli áramlat vezetői székébe vágyna, a hangulat érzékelhe tően az - immár hiteltelennek tartott - baloldali kabinet ellen fordult. Ráadásul eközben a szocialisták a ku lisszák mögött az orosz féllel is éles vitákat folytattak, aminek még a PR-értékét sem használták ki.

A Fidesz kormánybénító attakjának a belpolitikán túl határozott külpolitikai körvonalai is kirajzolódtak. Az erőteljes szavak mögött rendre felsejlett az Egyesült Államok kormányának támogatása, így orosz körökben némi zavar támadt. A Magyarországon át Olaszországig tervezett vezetékben érdekelt orosz állami gázvállalat, a Gazprom a hírek szerint ezért sem sürgette, hogy a választások előtt a magyar szakasz minden dokumentumára pecsét kerüljön. Talán nem véletlen az sem, hogy Vlagyimir Putyin orosz kormányfő tavaly többször egyeztetett a témában a Fidesz vezetőivel - különösen Orbán Viktorral -, és a jelek szerint meg is találták a közös hangot.

Oroszországban állítólag tartottak attól, hogy Németh Zsolt lesz a külügyminiszter, aki végül államtitkár lett. A posztot az oroszok által sokkal inkább elfogadott Martonyi János kapta meg, aki - lényegében egyedüliként - áprilisban, még csak várományosaként a külügyi tárcának - egyértelmű, határozott nyilatkozatot tett a Déli áramlat mellett.

A nyilatkozat azokat a - szocia listák által is unalomig ismételt - szakmai érveket hangoztatta, miszerint valódi alternatívát ugyan tényleg a Nabucco jelent, de az Ukrajnát kikerülő Déli áramlat sem csökkenti, hanem növeli Magyarország ellátásának biztonságát, a várható tranzitdíjról nem is beszélve. Martonyi szavainak, legyenek azok bármennyire is logikusak, a Fideszkommunikáción belül nem találni előzményét. A választások óta a párt hangadói finoman szólva szintén nem verik nagydobra véleményüket: legalábbis nem született a pálfordulás indokait átütően megvilágító nyilatkozat. Németh Zsoltot nem értük el, a külügyi tárca még nem válaszolt.

Mindazonáltal lapunk megkeresésére az energetikai ügyeket vivő fejlesztési tárca - melynek vezetője, Fellegi Tamás immár az orosz-magyar gazdasági kapcsolatok kormánybiztosa is - megismétli a Déli áramlat melletti elkötelezettséget, láthatóan az Orbán-kormány egyértelmű álláspontját tükrözve. Azokra a kérdéseinkre, hogy a kabinet tervezi-e esetleg módosítani a megállapodást, netán indítanak-e valamiféle vizsgálatot a szerződés kapcsán, nem kaptunk választ. Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztos nyilvánosságra került listáján mindenesetre nem szerepel ilyesmi.

Pedig az előző kormány sokak szerint tényleg feltűnően hajtotta az ügyet. Ennek megfelelően ez év januárjában még gyorsan aláírták a hazai szakasz üzemeltetésére szánt közös cég minden jogilag fontos dokumentumát (egy amúgy feszült orosz- magyar ülésen), ami ily formán köti az új kabinetet is. Értesülésünk szerint azok a személyek, akiket az előző kormány által hazai szerződő félnek megnevezett s az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a mi oldalunkról a közös vállalat vezetőinek szánt - köztük Erős János volt MFB-vezérigazgató -, lemondtak, ám az új kabinet irányította MFB még nem jelölt újakat.

A Gazprom részéről már érdeklődtek, de méltányolják, hogy a magyar kormányzati változások miatt most újra kell szervezni a menedzsmentet - válaszolta megkeresésünkre az MFB sajtóosztálya. Arra, hogy kiket kívánnak jelölni, azt válaszolták, hogy kompetens szakembereket, azután, hogy az állami vezetés a közeljövőben egyeztet az orosz féllel. (Értesülésünk szerint Fellegi Tamás még e hónapban orosz-magyar találkozón vesz részt, ahol bizonyára számos más téma - Malév, Szurgutnyeftyegaz - is terítékre kerül.) Az MFB nem tud olyan határidőről, amelyhez képest a fejlesztés késedelmet szenvedhetne - tették hozzá.

A jelek szerint tehát a magyar belpolitikai fejlemények, illetve a nyomvonalon fekvő többi állam szerződései ismeretében a Déli áramlat az eredeti, 2015-ös időpontra elérheti hazánkat.

Nincs hír a tervtanulmányról

Ismereteink szerint egyelőre nem mozdult előre lényegesen a Mol és a Gazprom által létrehozott közös cég, a Sep Co. tervtanulmányának az ügye sem. Az előző kormány és a Mol hullámzó kapcsolatára visszavezethető pont értelmében az MFB–Gazprom közös vállalatnak e társaságtól kellene megvásárolnia a Déli áramlat hazai nyomvonalára vonatkozó tervtanulmányt, becslések szerint több százmillió forintért. Legutóbb a Sep Co. tendert kívánt kiírni a tanulmány elkészítésére. A kormányközi megállapodáskor még kigolyózottnak tűnt Mol később mégis komolyan társult a tervhez: a Gazprommal alapított közös vállalatuk ugyanis Pusztaföldváron alakít ki egy kapcsolódó gáztárolót.

forrás : nol.hu

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!