KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Üzletiszféra, Gazdaság
Üzletiszféra, Gazdaság : Végül úgyis az ügyfél fizet

Végül úgyis az ügyfél fizet

  2010.07.26. 04:04

 

A magyar kormány és az IMF-EU küldöttség budapesti tárgyalásai megszakadásának egyik oka az volt, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mereven ragaszkodott az idei évre tervezett 200 milliárd forintos pénzintézeti adóhoz, amit a köznyelv bankadónak nevez.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Szinte valamennyi nemzetközi pénzügyi szervezet, így az EBRD és az Európai Központi Bank ellenállásába ütközik a különadó kivetési szándék, ennek ellenére - az intelmekre fittyet hányva - holnap szinte bizonyosan megszavazza azt a Jobbikkal megerősített kormányzati többség.

A bankadó bevezetése nem idegen az Európai Uniótól, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egy hónapja a tagországok állam- és kormányfői - akik mikor a 2011 és 2020 közötti átfogó gazdaságpolitikai stratégiájukról döntöttek -, megállapodtak abban is, hogy "a bankoknak is ki kell venniük a részüket a válságok terheinek viseléséből." Ezért olyan javaslatot fogadtak el, hogy a pénzintézetek fizető- és "ellenállóképességének vizsgálatára úgynevezett stressztesztet végeznek el..

Az átvilágítás az OTP-nél már meg is kezdődött. Banki körökben a stressztesztet az "igazság" pillanatának nevezik, ugyanis megmutatja: mennyire lennének képesek átvészelni az európai bankok egy újabb pénzügyi/gazdasági válságot. Az EU filozófiája köszönőviszonyban sincs a Fideszével, ugyanis az Uniónál előbb felmérik a bankszektor teherbíróképességét, és ennek függvényében terhelik meg a pénzintézeteket.

(Kézzel fogható különbség az is, hogy az Unió tervezett adója kizárólag a bankokat érinti, szemben a holnap megszavazandó hazai változattal, amely emellett még az üzleti biztosítótársaságra, a lízingcégekre és a pénzügyi szolgáltatókra is kiterjed. Amíg az EU egy alapot képez majd a befolyt összegből, és ebből azoknak a bankoknak nyújtanak támogatást, amelyek nem a menedzsment hibájából, hanem a gazdasági világválság következtében küszkörnek likviditási gondokkal. Ezzel szemben az Orbán-kormányt egyetlen cél vezérli: az idén várható 200 milliárd forintos költségvetési lyukat így akarják betömni. Más szóval a Fidesz-KDNP saját mozgásterét akarja ily módon kibővíteni.(Az ma még nem világos, hogy a pénzintézeteket sújtó adó két, vagy három esztendeig marad majd fenn, és ezekben az esztendőkben mekkora pénzt akarnak a szférától elvonni.)

Azt egyértelműen meg lehet állapítani, hogy a különadó terheinek legalább egy részét a pénzintézetek az ügyfeleikre - a vállalkozásokra, az intézményekre és a lakosságra fogják áthárítani. Megteszik ezt minden mostanában elhangzó ígéreteik ellenére. A pluszterhek megosztásának a mértékéről nincsenek pontos adatok. Várhegyi Évának, a Pénzügykutató Zrt. tanácsadójának véleménye szerint 60 százalék hárul majd a lakosságra. A pénzügyi szféra kezét ugyan megköti az egyoldalú szerződésmódosítás tilalmáról szóló jogszabály, azonban számos eszköz így is rendelkezésükre áll a terheik áthárítására.

A legkézenfekvőbbnek látszik a különböző költségek, díjak és jutalékok felemelése, illetve újak bevezetése, vagyis amit eddig ingyen nyújtottak, azért pénzt kérnek. Ilyen lehet, hogy a bankok a különböző hitelkérelmek befogadása előtt hitelvizsgálati díjat kérnek akkor is, ha a kölcsön végül is megítélik. De azért is díjat számolhatnak fel, ha az ügyfél egyik számlájáról a másikra történik átvezetés.

Megszüntethetnek bizonyos kedvezményeket, ilyen lehet a számos banknál alkalmazott számlavezetési díj elengedése azoknál, akiknek rendszeres jövedelmük vagy nyugdíjuk mindig az ügyfél számlájára érkezik. (A nyugdíjasok több helyen a számlán tartott pénzük ugyan magasabb folyószámla-kamatot kapnak, mint a többiek, itt is mód van a visszalépésre.) Az ATM-terminálok használói a saját bankjuknál készpénzfelvétel esetén vagy teljes díjmentességet élveznek (esetleg a bank külföldi érdekeltségeinél), vagy bizonyos számú havi igénybevételnél adnak kedvezményt, ennek is vége szakadhat.)

A különadó minden pénzintézet számára jelentős érvágást jelent majd, néhány nagyobb biztosító társaság, valamint az OTP kivételével gazdálkodási problémákat idéz majd elő. A legnagyobb lakossági pénzintézet a teljes bankszektor nyereségének több, mint felét szokta realizálni, a különadó terheinek azonban csak az egynegyede esik majd rá, a tevékenységarányos elosztás miatt. A hírek szerint a kormány eredeti elgondolása az volt, hogy "kőbevésettnek" tekintik a bankokra jutó 130 milliárd forintos adóterhet, és a társaságok az elosztás módját majd maguk között eldöntik. Az érdekeltek azonban nem tudtak megegyezni, így született meg a jelenlegi, a múlt esztendei mérlegfőösszegre vetített adóztatási megoldás. Ezzel szemben az üzleti biztosítók - bár korántsem értenek egyet a különadó bevezetésével - abban megállapodtak egymással, hogy a szektor 36 milliárd forintját az úgynevezett korrigált díjbevétel, illetve az iparűzési adóalapján osszák fel.

Irány az Alkotmánybíróság?

Tanulságos, hogy a 2004-ben, a Gyurcsány-kormány által kivetetett banki különadót az érdekeltek megtámadták az Alkotmánybíróságon, amit akkor ott elutasítottak. Közismert, hogy az alkotmánybírák valamely sérelmezett jogszabályban lefektetett összegeket nem szoktak vizsgálni. Viszont még 1991-ben - más ügyben - született egy olyan ítélet, amely kimondja, hogy ha egy adó "olyan túlzott mértékű, hogy már nem is a célt valósítja meg, hanem az adóalany ellehetetlenülését idézi elő", akkor már az alkotmányosság maga is megkérdőjelezhető." Vagyis, ha a mostani érintettek a taláros testülethez fordulnának panasszal - erre jó esély van ezúttal is -, akkor a csaknem két évtizeddel ezelőtt született döntést a jogászaiknak célszerű lesz figyelembe venniük. Sokan úgy vélik, hogy egy ilyen beadványnak most jobb esélyei lehetnek, mint amilyenek 2006-ban voltak. A biztosítók számításai szerint a rájuk kirótt - már említett 36 milliárd forintos különadó a nyereségük kétharmadát elviheti.

Amíg a bankok egyértelműen sérelmesnek tartják még magának a különadónak az ötletét is sérelmesnek találták, addig a biztosítók - fogcsikorgatva bár - 20 milliárdot esetleg lenyelnének. A biztosítóknak a fő gazdálkodási gamiondja az, hogy számukra a jogszabály előírja az úgynevezett szolvencia elvét, ami azt jelenti, hogy a hosszú távú fizetőképességük megőrzése céljából tartalékot kell megképezniük. A különadó befizetése azonban ezt veszélyeztetné, és a gazdálkodásukat ellehetetlenítené.

Torzítónak tartják a bankadóra vonatkozó törvénytervezetet a szakértők, mert egy módosítással kivették a "baráti" biztosítókat e körből - ők mentességet kapnak a fizetés alól. Másrészt az adó vetítési alapjának meghatározása is torzítja a versenyt. Az elemzői aggodalmakat nem osztja Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkárának meggyőződése, hogy a pénzintézetek nem hárítják át többletterheiket a vállalkozókra, vagy a lakosságra, mivel mégis csak működik a verseny. Azt el tudja képzelni, hogy a jelentős adóemelés miatt megváltozik a gazdaság finanszírozásának feltételrendszere. A főtitkár meggyőződése, hogy a bankadó kivetése politikai döntés volt, amit az államháztartási hiány tartása iránti elkötelezettség okán kellett megtennie a kormánynak.

Heim Péter közgazdász állítja: még üdvös is lehet a bankadó, ha bevezetik, mert ennek nyomán akár át is alakulhat és letisztulhat a hazai pénzügyi rendszer. Mint mondta, a világban, s idehaza is tapasztalható a bankválság, amely - normális körülmények között - 20-25 évente következik be, igen sokba szokott kerülni az államoknak. Úgy tartják, hogy ez kiteheti a megtermelt bruttó hazai termék, a GDP 5-7 százalékát is. Az állam ezt a pénzt beszedheti finom formában, évekre egyenletesen elosztva és drasztikus mértékben, egy-két, esetleg három esztendőre elosztva. Az előbbi esetben évente körülbelül a GDP 0,2 százalékát szedik be, ami hazánkban mintegy 60 milliárd forintot jelentene. Lehet persze azt mondani - vélte a szakember -, hogy a költségvetés állapota azonnal "segélyt" igényel, ezért a durvább megoldás mellett kell voksolni. Ha a bankadót önmagában nézzük, az valóban visszavetheti a gazdasági növekedést. Mivel azonban ez az intézkedés egy csomag része, ezért ez nem csupán egyedül ható tényező - magyarázta Heim Péter. Ennek középtávon része lehet az adócsökkentés, a vállalkozások tőkehelyzetének javítása és a megfelelő garanciarendszer bevezetése.

Oszkó Péter volt pénzügyminiszter internetes blogján azt írta a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió delegációjának hirtelen távozása kapcsán, hogy a bankadó komoly téma volt a tárgyalásokon, amiatt, mert ez nagy károkat okoz a gazdaságban. Egyrészt drágítja a hitelhez jutást, másrészt kivon 200 milliárd forintot a gazdaságból. Ráadásul a kivetés módja is diszkriminatív és versenytorzító. A jelenlegi tárgyalás célja valójában annak tisztázása volt, hogy a meglévő hitelkeret fel nem használt 6 milliárd eurós részéhez hozzáférhet-e még a kormány. A jelenlegi hitelkerettel kapcsolatos tárgyalások valószínűleg véglegesen zárultak le, sajnálatos módon kudarccal - állította Oszkó Péter.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója kiáll a bankadó mellett annak ellenére, hogy számításai szerint az új teher 35 milliárd forintos mínuszt jelent majd a pénzintézetnek. Azt mondta: a legfontosabb, hogy a magyar kormány tartani tudja a 3,8 százalékos hiánycélt, mert az OTP elsőként érzi meg azt, ha az országi iránti piaci bizalom eltűnik. Utalt arra, hogy a bankadó nélkül jövőre olyan megszorításokra kényszerülhet a kormány, amely a reálgazdaságot is veszélyeztetné.

Újabb különadó?

Lázár János tegnap kijelentette: az energiaszektorra és a távközlésre kivetett különadó is elképzelhető. A Fidesz frakcióvezetője szerint ugyanis azoknak kell többet fizetnie, akik az elmúlt években többet profitáltak, így például a pénzintézetek mellett az energiaszektor is.

Nemzeti felelősség

Az egyetlen konkrét elvárás Magyarországgal szemben a 3,8 százalékos költségvetési hiány, ezt az ország be is fogja tartani, de ezen kívül minden más kérdésben a tárgyalás az IMF és Magyarország között "illetéktelen", az pedig, hogy a hiányt hogyan kell betartani, kizárólagos nemzeti felelősség - hangsúlyozta Orbán Viktor a visegrádi országok (V4) kormányfőinek budapesti csúcstalálkozója után.

Elhárított felelősség

Gyurcsány Ferenc volt kormányfő kedden így írt internetes naplójában: "Az elmúlt években sokszor tárgyaltam az IMF-fel. Teljesen világos, hogy a kormány tárgyalási pozícióját a miniszterelnök határozza meg, de legalább is hagyja jóvá". Orbán Viktor eltolja magától a felelősséget, amikor arról beszél, hogy a forint és az IMF ügyben Matolcsy György gazdasági miniszter az illetékes.

Aránytalanul magas

Thomas Mirow, az EBRD elnöke tegnap úgy nyilatkozott: az "aránytalanul magas" bankadó tervezett magyarországi bevezetése nem jó jel. Ez a lépés növeli az aggodalmat azzal kapcsolatban, hogy a bankok tevékenységét korlátozzák, és ezáltal a gazdasági növekedést veszélyeztetik. Ezen a téren a Nemzetközi Valutaalap joggal figyelmeztette Magyarországot. A bankelnök egyetértett azzal, hogy a pénzpiacok bizalma még ma is hiányzik egyes kelet-európai országokkal szemben. Ennek kapcsán úgy ítélte meg: Magyarország példája mutatja, hogy mennyire fontos ma a megbízható költségvetési és pénzpolitika. Egy ilyen feszült helyzetben korántsem apróság, ha megszakadnak a tárgyalások egy eladósodott országnak nyújtandó hitelről. Reményének adott hangot, hogy a magyar kormány az elkövetkező hetekben megállapodik a megoldásról a Nemzetközi Valutaalappal.

Külföldi visszhangok

A keddi Financial Times "Magyar baklövések" címmel szerkesztőségi cikkben foglalkozik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU küldöttségével folytatott tárgyalások ügyével. A londoni gazdasági napilap szerint Orbán Viktor "még akár mesterhármast is elérhet öngólokból". A futballrajongó magyar miniszterelnök, akit nyolc év után áprilisban választottak újra, már két "súlyos baklövésért" felelős. A múlt hónapban a kormány azzal idegesítette fel a befektetőket, hogy Magyarország gondjait Görögországéihoz hasonlította. Most pedig azzal keltett újabb rémületet befektetői körökben, hogy elvesztette a hozzáférést az IMF és az EU által nyújtott likviditási kerethez - áll a Financial Times keddi írásában.

Magyar erőfitogtatás címmel közölt kommentárt kedden a Der Standard című osztrák liberális napilap. "Egy kicsit egy gall falura hasonlít ezekben a napokban Magyarország" - írta a liberális lap. Orbán Viktor miniszterelnök bankadót akar bevezetni, amelynek az idén 700 millió eurót kell hoznia. Nagyjából ugyanennyinek kell befolynia a német bankadóból is, csakhogy a német gazdaság hússzor nagyobb a magyarnál. "Ezzel meg is magyaráztuk az egész felbolydulást" - tette hozzá.

Aki tudni akarja, hogy miként válhat a pénzpiacok spekulációinak célpontjává, annak tanulmányoznia kellene a magyar kormány magatartását - így vélekedett kedden a német üzleti körök lapja, a Financial Times Deutschland. Az újság szerint a közelmúltban megválasztott magyar miniszterelnök, Orbán Viktor csapata teljesen szükségtelenül lépett a viszály útjára a Nemzetközi Valutaalappal és ez által elbizonytalanította a befektetőket.

forrás : B.M. / Népszava

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!