közérdekű ! ? : Túl minden határon: Matolcsy György kivégezte a magyar jogrendszert |
Túl minden határon: Matolcsy György kivégezte a magyar jogrendszert
2010.07.06. 05:14

Matolcsy szava a törvény, a Hírszerző próbavásárlásai szerint ugyanis valóban nem adtak devizahitelt a bankok. Pedig a hatályos jogszabály szerint adható devizahitel. Úgy tudjuk, a Bankszövetséggel és a pénzintézetekkel nem egyeztetett a kormány a devizahitelstopról, ezért az intézeteknél kör e-mailt küldtek ki csütörtök reggel a dolgozóknak, hogy ne kössenek már új szerződéseket. A befogadott kérelmek ügyintézését azonban felgyorsították.
Oszsza meg másokkal is
Matolcsy szava maga a törvény - legalábbis ez a helyzet állt elő most. A gazdasági miniszter szerdai bejelentése, miszerint július elsejétől nem lehet ingatlanfedezetű devizahitelt felvenni, a bankokat is meglepte. "Azt ugyan tudtuk Orbán Viktor 29 pontjából, hogy erre készül a kormány, ám akkor nem hangzott el semmilyen dátum. Június 8. és 30. között a kormány erről sem a Bankszövetséggel, sem a pénzintézetekkel nem egyeztetett. Tulajdonképpen mi is a hírekből tudtuk meg, hogy másnaptól számos hiteltermékünket nem árulhatjuk" - mondta kikelve magából az egyik bank felső vezetője, aki főleg azt sérelmezte, hogy a gazdasági miniszter a sajtótájékoztatóján azt mondta, a bankok erre felkészültek, mert tudták a határidőt.
A bejelentést érthető módon nagy káosz követte. A Hírszerző munkatársai több bankban próbáltak hitelt felvenni, a tapasztalat szerint azonban nem a hatályos jogszabályokat, hanem Matolcsy szavait követték a pénzintézetek.
Szót fogadtak a bankok
"Nem tudunk önnek euró alapon jelzáloghitelt adni, mert tegnap a gazdasági miniszter bejelentette, hogy mától megszűnik a devizaalapú jelzáloghitelezés" - mondta az ügyintéző az egyik legnagyobb kereskedelmi bankban, ahol a Hírszerző próbavásárlást végzett.
Nem enyhült az ügyintéző arra a felvetésre sem, hogy mi is hallottunk a bejelentésről, de gondoltuk, amíg nem hoz törvényt a parlament, addig tulajdonképpen semmi sem tiltja a devizahitelezést és így a törvény hatályba lépéséig akár meg is kaphatnánk az eurókölcsönünket. A banki alkalmazott a helyzetünkre érvényes szabályként - törvényi hely híján - Matolcsy György kormányszóvivői sajtótájékoztatón elhangzott szavait próbálta felidézni: "a parlament valóban csak július második felében fogadja el az új szabályt, de visszamenőleges hatályú lesz július elsejétől, vagyis már most is érvényes" - mondta meglehetősen értetlen arckifejezéssel és hozzátette, hogy azt majd az okosoknak kell eldönteniük, hogy mit szól ehhez az Alkotmánybíróság.
Az ügyintézőt az az érvelés sem hatotta meg, hogy Magyarország egyszer csak csatlakozik az euróövezethez és emiatt is kizárólag euróban vagyunk hajlandóak felvenni a 15 évre tervezett lakáshitelünket. Közölte, hogy ennek ellenére nem tud rajtunk segíteni, mert reggel minden érintett alkalmazott kapott egy kör e-mailt a vezetőségtől, melyben csütörtöktől megtiltották újabb devizahitelek befogadását. Így azt a tanácsot kaptuk, hogy esetleg próbálkozzunk egy másik banknál, hátha máshol még nem reagáltak a gazdasági miniszter ötletére.
Azonban a többi banknál sem jártunk több szerencsével. Volt ahol azt mondták, még folynak a jogi egyeztetések bankon belül és próbálkozzunk talán egy hét múlva. Másutt inkább a forinthitelt ajánlották, mondván gyakorlatilag az euróhitelekkel azonos kamatokkal futnak már, és van olyan konstrukció is, ahol 3-5 évre rögzített a kamat, így nem kell félni egy esetleges jegybanki kamatemeléstől.
Sötét lyuk a bejelentés

Mindenkit váratlanul ért a gazdasági miniszter bejelentése
(Fotó: MTI)
Olyan magyarázatot is kaptunk az egyik ügyintézőtől, hogy a bank most azért nem fogad be devizahitel-kérelmet, mert nem kockáztathat, ugyanis ha megköti a szerződést az ügyféllel, majd a parlament visszamenőleges hatállyal letiltja a hitel mögül a jelzálogot, akkor a bank kihelyezett pénze fedezet nélkül marad.
Később azonban megtudtuk azt is, hogy a bank visszaléphet a hitelszerződésből, ha nem lehet jelzálogbejegyzést helyezni a biztosítékul felajánlott ingatlanra. Vagyis a bankok annak ellenére, hogy tisztában vannak a jogi lehetőségeikkel, feltételezhetően megijedtek a gazdasági miniszter bejelentésétől és jobbnak látták, ha egyelőre behúzzák a kéziféket.
A pénzintézetek egyébként még találgatják, hogy a devizahitelstop vonatkozik-e a folyamatban levő, befogadott kérelmekre, ez ugyanis korántsem egyértelmű. Matolcsy György tegnapi bejelentéséből az nem derült ki, hogy a július elsejei határidő vonatkozik-e azokra is, akik már 3-4 hete elkezdték a hitelfelvételi procedúrát, és már nagy költségbe verték magukat (például az értékbecslői díjjal, a tulajdoni lap másolatainak illetékével), hogy a kiszemelt devizahitelt felvegyék. Ezért információink szerint több hitelintézet ma elkezdte felgyorsítani a folyamatban levő devizahitelek ügyét.
Azt sem lehet tudni, hogy a devizahitelstop csak a lakosságra és csak az ingatlanvásárlásokra vonatkozik, vagy a vállalati ügyfelekre és az ingatlanfedezetű személyi kölcsönökre is. "Ha a gazdasági miniszter szavaira támaszkodnak a bankok, akkor ezekre is kiterjed a tilalom, legalábbis pár hétig biztosan megáll az élet, amíg a közlönyben végre megjelenik a tényleges törvény vagy kormányrendelet. Addig azonban skizofrén helyzetben vagyunk" - mondta a Hírszerzőnek az egyik bankfiókvezető.
A kormánynak eszébe sem jutott, hogy elveszik a mentőövet
A bankoknak és a hitelfelvevőknek homályos az is, hogy a devizahitelstop vonatkozik-e a hitelátváltásra is. A svájci frankban eladósodott lakáshiteleseknek ugyanis jelenleg az az egyetlen menekülő útvonala a történelmi árfolyam elől, ha hitelüket átviszik egy olyan bankhoz, amelyik ugyanarra a devizanemre alacsonyabb kamatot kínál. Ezzel a megoldással azért járhatunk jobban, mint a forinthitelre való átváltással, mert nem realizáljuk az árfolyamveszteséget, viszont még mindig találunk az eredeti ajánlatnál lényegesen jobb kamatkonstrukciót.
Csakhogy kormányzati körökben ez a megoldás fel sem merült, azzal az indokkal, hogy ilyet senki sem csinál, hiszen attól még megmarad az árfolyamkockázat, ezért javasolják azt, hogy a devizahitelesek váltsák át forintra meglévő hitelállományukat. Ebben az esetben viszont ha valaki felvett egy 10 millió forint értékű svájcifrank-hitelt, az árfolyamgyengülés miatt most 12-13 millióval tartozik a banknak, és ha ezt az összeget váltják át forintra, akkor ezzel elbukja az árfolyamgyengülés miatt összegyűlt, most még csak "papíron" létező többletadósságot.
Kérdés azonban, hogy azzal, hogy a hitelátváltás lehetőségét, amely a magatartási kódex miatt most díjmentes, elfelejtette a kormány, nyernek vagy veszítenek a frankhitelesek. A jogszabály szövegét ugyanis megalkothatják úgy, hogy tiltják ezt is, amely jelenleg az egyetlen mentőöv a bajba jutott devizahiteleseknek, de úgy is, hogy ezt továbbra is engedélyezik.
forrás : hirszerzo.hu
|