közérdekű ! ? : "Felülről leszóltak": több helyen belharc kíséri a Fidesz jelöltállítását |
"Felülről leszóltak": több helyen belharc kíséri a Fidesz jelöltállítását
2010.06.26. 06:22

Több városban is áll a bál a Fideszben a polgármester-jelölés miatt. Eddig Veszprémben, Budaörsön és Nyíregyházán derült ki, hogy mást akarnak a helyiek, és mást a vezetés. Újbudán feloszlathatják a helyi szervezetet, nem függetlenül a helyhatósági választásoktól. Kósa Lajos szerint "99 százalékban rendben folyik a jelöltállítás".
Oszsza meg másokkal is
"Demokratúra van a Fideszben" - így jellemezte a helyzetet egy csalódott budapesti kerületi képviselő, aki ugyan nagy eséllyel lehetett volna ősztől polgármester, ám a felülről jött leszólás máshogy alakította az életet. Nevét nem vállalta, mert ahogy fogalmazott "még fideszes politikus akarok lenni", de szerinte ez a párt már nem az a párt, amelybe 1995-ben belépett.
A kormánypárt ugyanis azt a taktikát vette elő az önkormányzati választásokra, amit a szocialisták alkalmaztak 2002-ben: azaz csak az lehet polgármesterjelölt, aki országgyűlési képviselő is. Ez 2014-ben különösen fontos lesz majd, mert a parlamenti létszámcsökkentés miatt akár még megyei jogú városok is egy választókerületté válhatnak.
A 2002-ben váratlanul megnyert országgyűlési választáson alkalmazta a szocialista párt azt a taktikát, hogy (a mainál lényegesen nagyobb számú) polgármestereit arra kötelezte, hogy egyéni jelöltként induljanak el a tavaszi országgyűlési választáson - ez feltétele volt őszi, polgármester-jelölti újraindulásuknak. Így igyekeztek kihasználni azt a helyzeti előnyt, amit egy városvezető helyi népszerűsége jelent egy-egy településen. Aki képviselőjelöltként nem vállalta a megmérettetést, azzal számolhatott, hogy elveszti ősszel pártja támogatását polgármesterjelöltként is.
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta a jelöltállítással kapcsolatban a Hírszerzőnek, "sokadrangú kérdés" jelenleg, hogy ki lehet 2014-ben egyéni képviselőjelölt is, mint tudósítónknak fogalmazott, "ha ön udvarol egy hölgynek, önnek is mindegy, hogy az illető milyen messze lakik az ön lakóhelyétől". Azzal ugyanakkor ő is egyetértett, hogy egy hivatalban lévő polgármesternek komoly helyzeti előnye lesz 2014-ben.
Kósa Lajos szerint egyébként "a jelöltállítás 99 százalékban rendben zajlik", legfeljebb néhány esetben fordul elő, hogy a tagság elképzelése nem egyezik a vezetéssel. Mint mondta, a legfőbb szempont, hogy a jelölt esélyes legyen a megválsztásra, a végső szót a megyei választmányok és az országos elnökség mondja ki.
Macerás ügyek
Van azért néhány problémás ügy. Zuglóban például nem a korábbi polgármester és helyi nagymúltú politikusok lettek a befutók, hanem Papcsák Ferenc, akinek semmilyen kötődése nincs a kerülethez, legfeljebb annyi, hogy egyéni jelöltként onnan került a parlamentbe és lett elszámoltatási kormánybiztos. A helyi szervezeti jelölés ugyan nem fulladt botrányba, de többen visszaléptek a jelöltségtől miután erős jelzést kaptak "fentről", hogy bárhogy is igyekeznek, Papcsák lesz a végső befutó.
A Fidesz alapszabálya szerint az Önkormányzati Választási Egyeztető Bizottság tagjai, az adott területi választmány elnökségének tagjai és az érintett helyi szervezet elnöke, valamint az illetékes választókerületi elnök. Az Önkormányzati Választási Egyeztető Bizottság a helyi szervezet javaslata alapján dönt a Szövetség települési polgármesterjelöltjének személyéről.

Debreczenyi János, veszprémi polgármester: nem kellett az országos vezetésnek? (Fotó: MTI)
Botrányba fulladhat viszont a polgármester-jelölési folyamat Budaörsön. A helyi Fidesz tagsága kétharmados többséggel a 2002-ben is jelöltként induló Ritter Imre mellett szavazott, ennek ellenére a Fidesz helyi vezetése a KDNP színeiben politizáló Kapitány Gábort, a párt városi szervezetének alelnökét támogatja.
Az ügy furcsasága, hogy bár a jelöltállító szavazáson a Fidesz-tagság a KDNP-s Kapitány Gáborról még csak szavazni sem volt hajlandó és 39-19 arányban Ritter Imrét támogatta, addig a jelöltek személyéről döntő, és azt a pártvezetésnek továbbító Önkormányzati Választási Egyeztető Bizottság (ÖVEB) ülésén elvileg már csak Kapitány Gáborról szavazhatnak a testület tagjai. A testület azonban információink szerint úgy döntött, hogy végül nem foglal állást, és Ritter és Kapitány személyét is a Fidesz országos elnöksége figyelmébe ajánlja, döntsenek ők az ügyben.
Állóháború
A történtek alapján úgy tűnik, állóháború készül a budaörsi Fideszben, amely a helyi szervezet feloszlatását is eredményezheti. Az ügy nyertese a korábban az SZDSZ színeiben politizáló Wittinghoff Tamás lehet, aki a Fideszben kitört belviszály miatt végső esetben akár kihívó nélkül őrizheti meg polgármesteri székét. "Ha Kapitány lesz végül a polgármesterjelölt, megnézem, hányan fognak neki plakátolni a helyi fideszesek közül" - mondta egy városi forrásunk.
Kapitány Gábort a Budai Központi Kerületi Bíróság 2006-ban csalás, közokirat-hamisítás bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt pénzbüntetésre ítélte. A KDNP-s politikus az ítélet ellen nem fellebbezett és a jogerőre emelkedés napján mentesült a hátrányos jogkövetkezmények alól.
Úgy tudjuk, a Fidesz-KDNP nem kötött megállapodást a helyhatósági választásokra. A közös jelöltállítást és a szövetségek megkötését mindenütt a helyi szervezetekre bízza a Fidesz, de - ahogy az a pártban már megszokott - a pártközpont szeret beleszólni a dolgokba.
Van, ahol már oszlatnak is
Hasonló a helyzet Nyíregyházán. Ott a napokban Vinnai Győző városi elnököt választotta meg a Fidesz helyi szervezete polgármesterjelöltnek, 104:41 arányban Kovács Ferenc ellenében. Mindketten a város két választókerületének egyéni országgyűlési képviselői.
Információink szerint a szavazáson jelen volt a Fidesz országos alelnöke, Kósa Lajos is, aki jelezte: ez még nem tekinthető végleges döntésnek, mert azt a megyei választmány hozza meg. A hírek szerint az országos vezetés favoritja ugyanis Kovács Ferenc, akit baráti kapcsolat fűz a Fidesz legfelső vezetőinek egyikéhez. Az Önkormányzati Választási Egyeztető Bizottság végül nem hozott döntést az ügyben, így az egész tisztújítás újraindul.
"Az ÖVEB mindkét jelöltet alkalmasnak tartotta, így nem tudott dönteni közöttük, ezért ismételjük meg a folyamatot" - mondta ezzel kapcsolatban a Fidesz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének elnöke, Tilki Attila. A fehérgyarmati polgármester szerint nincs elvárás az országos vezetés részéről a jelöltekkel szemben, és még időben vannak a kiválasztásban, hiszen július elseje a határidő.
Hétfőn derült ki az is, hogy Veszprémben nem a Fidesz helyben népszerű regnáló polgármesterét indítják újra, hanem az egyik alpolgármestert. Debreczenyi János a Fideszben szokatlan módon, nyilvánosan fogalmazta meg értetlenségét a döntés miatt. A helyi szervezet tagjai Porga Gyula mellett döntöttek, de egy megyei politikus szerint ebben igen nagy szerepet játszott, hogy Navracsics Tibor - akinek tekintélye megkérdőjelezhetetlen Veszprémben - erőteljesen jelezte: számára Debreczenyi, akia tavaly év eleji Cozma-gyilkosság után nyilvánosan fordult szembe a rasszista hangulatkeltéssel, nem elfogadható.
Belháború van Újbudán is , ahol a Fidesz országos vezetése egyenesen a pártszervezet feloszlatását indítványozta egy a Népszava birtokába került levél szerint. Ebben az áll, hogy a kerületi szervezet szekértáborokra szakadása veszélyezteti a párt önkormányzati esélyeit. Azt a Hírszerzőnek is megerősítették kerületi források, hogy Schneller Domonkos jelenlegi, és Kupper András volt kerületi elnök között éles harc dúlt a jelöltségért, olyannyira, hogy végül a pártvezetés sugallatára is, egy kompromisszumos megoldás született Simicskó István személyében.
forrás : hirszerzo.hu
|