közérdekű ! ? : Pintér a megtorló igazságszolgáltatás útjára lépett |
Pintér a megtorló igazságszolgáltatás útjára lépett
2010.06.04. 05:56

A jelenlegi hazai joggyakorlat alapján komolyabb súlyú törvényszegésért kisebb büntetés járna a vagyon elleni bűncselekmények esetében, ha a parlament elfogadja Pintér Sándor javaslatát. A Hírszerzőnek nyilatkozó büntetőjogász szerint ma nincsenek meg a feltételei, hogy tömegesen ítéljenek elzárásra szabálysértőket.
Oszsza meg másokkal is
Semmi értelme pénzbüntetésre ítélni az "alsó decilis" tagjait (ez a miniszteri meghallgatások alapján Pintér Sándor egyik kedvenc kifejezése), ha kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekményt követnek el, hiszen ezek az emberek (vagy "népcsoport" - ahogy azt szintén a belügyminiszter említette) úgyis segélyből élnek, tehát lehetetlen rajtuk behajtani a pénzt.
A Fideszt is meglepte Pintér
Pintér Sándor ezért két javaslattal állt elő a meghallgatásokon: a 20 ezer forint alatti vagyon elleni bűncselekmények elkövetőit lehessen egyből elzárásra ítélni, és - mivel ezekből a szabálysértésekből elég sok van - az ügyben bírósági titkár is ítélkezhessen önállóan.
A javaslat meglepetést keltett még a Fideszben is. Legalábbis az alkotmányügyi bizottság egyik fideszes tagja a Hírszerzőnek azt mondta, nem tudtak előzetesen Pintér ötletéről. A képviselő szerint abszurd helyzetet okozhatna, ha bevezetik Pintér javaslatát: ma ugyanis a szabálysértésnél súlyosabbnak minősülő vétségek elkövetésénél a bíróságok első esetben jellemzően próbára bocsátják az elkövetőt.

Pintér Sándoron saját frakciója is megrökönyödött (Fotó: Magócsi Márton)
Vagyis előfordulhatna, hogy egy kisebb kihágásért komolyabban bűnhődne az elkövető. "Ráadásul ma is megvan a lehetőség arra, hogy a pénzbüntetést elzárássá minősítsék, ha az illető nem fizeti be" - tette hozzá forrásunk, aki szerint ugyanakkor várhatóan elfogadja majd a Fidesz-KDNP a javaslatot.
Nem önmagában álló egy ilyen változás. Ha a szabálysértéseket tömegesen elzárással büntetik, az egész ítélkezési gyakorlatra kihat majd - mondta a Hírszerzőnek az elképzeléssel kapcsolatban Hack Péter büntetőjogász. Az ELTE oktatója szerint "jogpolitikai döntés, hogy a jogalkotó komolyabban akarja szankcionálni a kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekményeket, a jogalkotó mondhatja azt is például, hogy a terménylopásokat mostantól szigorúbban bünteti, de ennek természetesen meglesznek a következményei az egész jogrendszerre nézve".
Irány a megtorló igazságszolgáltatás
Vagyis, ha "legalul" elindul egy szigorított ítélkezési gyakorlat, akkor ez végigfut a rendszeren, és nehéz elképzelni, hogy onnantól a vétséget elkövetőket is "csak" próbára bocsássák. Ennek viszont számos gyakorlati következménye lesz Hack Péter szerint. "A magyar büntetés-végrehajtási intézetek már így is 100 százalék fölötti telítettséggel működnek, ha bevezetik ezt a változást, rengeteg újabb elítéltet kellene elhelyezni, amire ma nincsenek meg a feltételek" - mondta Hack Péter.
Szerinte a gyakorlat alapvető szemléletváltást is tükrözne: a modern európai joggyakorlat ugyanis abból indul ki, hogy kisebb súlyú bűncselekmények esetén az úgynevezett "helyreállító jellegű" törvénykezés (akár közvetítő igénybevételével is) a leghatékonyabb, ez állítja helyre a leginkább a megbomlott jogrendszert. Pintér javaslata azonban egyértelműen a megtorló igazságszolgáltatás irányába vinné el a magyar jogszolgáltatást.
forrás : hirszerzo.hu
|