közérdekű ! ? : Milliárdokat hozhatnak az új kormánynak a minisztériumi épületek |
Milliárdokat hozhatnak az új kormánynak a minisztériumi épületek
2010.06.03. 05:07

Szinte biztosra vehető, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium dönthet majd arról, mit kezd az állam az üresen maradt minisztériumi épületekkel. Egyelőre bizonytalan a sokmilliárdot érő kormányzati ingatlanok a sorsa.
Oszsza meg másokkal is
A napokban megalakult második Orbán-kormány azzal magyarázza az összevont minisztériumi rendszert, hogy így költséghatékonyabb lesz az államigazgatás. Egyelőre azonban majdnem minden korábbi minisztérium marad a helyén, van olyan hely, ahol államtitkárság formájában - értesült lapunk.
Orbán beköltözik elődei szobájába
A jelenlegi miniszterelnöki szobákat foglalja el a parlamentben Orbán Viktor kormányfő - nyilatkozta Szijjártó Péter. A szóvivő közölte: az Országház I. kapujánál található főemeleti miniszterelnöki szobákba és az ahhoz tartozó termekbe költözik be Orbán Viktor és ott kaphat szobát Semjén Zsolt leendő miniszterelnök-helyettes is.
A Varga Mihály leendő államtitkár által vezetett Miniszterelnökség és a szóvivői stáb az épületnek ugyanebben a szárnyában, a félemeleten foglalja majd el az irodákat. A főemeleti helyiségeket használta Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, Orbán egykori miniszterelnöki szobája 1998 és 2002 között viszont a VI. kapuhoz közel lévő, főemeleti iroda volt, ezt most jelenleg Sólyom László köztársasági elnök használja.
Információink szerint a Fellegi Tamás vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium dönthet az esetleg üresen maradó kormányzati épületek hasznosításáról. Egyelőre azonban nagyjából mindenki marad ott, ahol eddig: őszig az államtitkárságok is az egyes szaktárcák épületeiben üzemelnek.
A tárcák közül a Honvédelmi Minisztérium marad a fővárosi Balaton utcában, a Belügyminisztérium a Roosevelt téren, a Vidékfejlesztési Minisztérium a Kossuth Lajos téren, a Külügyminisztérium pedig a Bem téren. A Pénzügyminisztérium József nádor téri épülete helyett a gazdasági tárca Szemere utcai épületébe költözik be a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium. A Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az eddigi Miniszterelnöki Hivatal Kossuth Lajos téri épületébe költözik be, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pedig egyelőre a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium Akadémia utcai épületét veszi át.
A több eddigi tárca munkáját összefogó Nemzeti Erőforrások Minisztériuma - őszig legalábbis - az egészségügyi tárca Arany János utcai épületét veszi birtokba, de információink szerint az államtitkárok még az irányításukra bízott ágazatok korábbi minisztériumi épületeiben kezdhetnek dolgozni. Őszig - tudtuk meg Fidesz-közeli forrásunktól - valószínűleg a régi a helyén működik majd az oktatási és szociális ágazat is, így például Hoffmann Rózsa a Szalay utcai székházában vághat neki az oktatási rendszer átalakításának, míg a szociális tárca Alkotmány utcai épületét Soltész Miklós veheti majd birtokba.
Százak kerülhetnek néhány héten belül utcára a minisztériumok átszervezése miatt, de az ő bizonytalanságukon túl az üresen maradó ingatlanok sorsa is kétséges. Az már egészen biztos, hogy a környezetvédelmi, a közlekedési és az önkormányzati minisztérium teljesen megszűnik a Miniszterelnöki Hivatallal együtt, hatáskörüket más tárcák veszik át. Éppen ezért több tízmilliárdos egyszeri bevételt hozhat az új Orbán-kormány konyhájára, ha eladják az összevonások miatt üresen maradó minisztériumi épületeket, ráadásul az ingatlanok fenntartási költségein is százmilliókat spórolnának évente.
Amennyiben egy intézmény teljesen kiürül, az valószínűleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez (MNV) kerül, ott dönthetnek róla, hogy eladják vagy más kormányzati szervet költöztetnek oda. Információink szerint jelenleg összesen 165 milliárd forint értékű ingatlant birtokolnak a minisztériumok országszerte, ezek éves fenntartása pedig legalább 3,7 milliárdba forintba kerül a költségvetésnek. Az MNV minisztériumi épületeket felsoroló listája szerint jelenleg 42 fővárosi ingatlant használ az államigazgatás, ezeknek összértéke - a bérleményeket nem számítva - mintegy negyvenmilliárd forint, éves fenntartásuk pedig körülbelül 1,2 milliárdot tesz ki.
Az új kormányzati struktúra alapján értékesíthetővé válnak a környezetvédelmi, a gazdasági, az oktatási, a szociális és a közlekedési minisztérium épületei, miután ezek a tárcák az új rendszerben vagy teljesen megszűnnek, vagy más tárcákkal vonják össze őket. A kérdés csak az, hogy az üresen álló ingatlanokba más államigazgatási szerveket költöztetnek-e. Egyelőre a Fidesz semmit sem árul el terveiről, abból azonban, amit a szerkezetalakítás indoklásakor közöltek - mármint, hogy spórolni szeretnének az összevonással -, úgy tűnik, valóban milliárdokhoz juthatna az állam, ha el- vagy kiadja a nem használt épületeket. Amikor azonban legutóbb, még 2007-ben a kormányzati negyed tervezésekor szóba került a minisztériumi épületek eladása, alig néhányat találtak piacképesnek az ingatlanszakértők. Nem elég, hogy egy irodaház nyilvántartási értéke hatalmas - fogalmazott lapunknak egy szakember -, hanem a forgalmi érték nagyban különbözhet ettől. Ráadásul ha találnak is vevőt a jelenlegi nehéz piaci helyzetben, akkor is több szempontnak kellene megfelelniük ezeknek az épületeknek. Hiába vannak jó helyen, mégis nagyrészt elavult évszázados épületekről van szó, melyeknek a műszaki állapota nem a legkorszerűbb. Így csak nagy ráfordítással lehetne a mai elvárásoknak megfelelő iroda- vagy egyéb (esetleg többfunkciós) ingatlanokká alakítani ezeket az épületeket.
forrás : B.I.M. / Népszava
|