Meddig életképes a Fidesz "csodalufija"?
2010.05.18. 04:41

A válsággal a Fidesznek is meg kell küzdenie - figyelmeztetnek az elemzők hangsúlyozva, hogy az új kormánynak a széleskörű felhatalmazás ellenére is kevés a mozgástere. Egyes reformok elhalaszthatatlanok, viszont az ezekből fakadó népszerűségvesztés kompenzálható a közrend helyreállításával. Politológusok az ellenzéknek is üzennek: a Fidesz kétharmados többsége nem lehet ürügy.
Oszsza meg másokkal is
A Fidesz abban a kedvező helyzetben kezdi kormányzását, hogy a Bajnai-kormány már meghozta a legkellemetlenebb és legnépszerűtlenebb intézkedéseket - szögezte le Gyömöre Máté a Progresszív Intézet elemzője. Azonban ha a leendő kormánypárt tartani akarja a költségvetési hiányt, nem szabad lazítani a jelenleg igen feszes büdzsén - tette hozzá.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a Fidesszel szemben jelentős "csodavárás" tapasztalható, így nem véletlen, hogy már hónapok óta építi a Fidesz azt a regisztert, amelynek nyomán igyekszik a saját kormányzása számára financiális mozgásteret teremteni. Azt az üzenetet közvetíti jó ideje, hogy a kormány valójában hamis adatokat közöl, sokkal nagyobb a hiány, mint az a könyvekben szerepel.
Gyömöre Máté azonban úgy látja, hogy ennek a realitása kétséges, hiszen mind az IMF, mind az EU árgus szemekkel követi a kormányzat lépéseit, és így az elszámolást is. Sokkal valószínűbb, hogy az IMF-fel való tárgyalásai nyomán sikerül "kialkudni" magasabb hiánycélt, ami akár ezer milliárd forintos mozgásteret is biztosíthat az új kormánynak. E mozgástér éppúgy lehet fedezete némi adócsökkentésnek (amelynek mértéke drasztikusan csökkent a választási kampány során), mint állami kiadásokat igénylő intézkedéseknek.

A Progresszív Intézet elemzője szerint az várható, hogy a Fidesz szimbolikus lépéseket tesz majd. Ilyen lehet a gyes, gyed szabályok visszaállítása, vagy némi adóegyszerűsítés végrehajtása. Ugyanakkor jól látszik, hogy az elsőként meghozni szándékozott intézkedések egyike sem gyakorol jelentős hatást a GDP-re, vagyis sem az önkormányzati képviselők megfelezésétől, sem a kisebb parlamenttől, sem a médiatörvény módosításától, vagy éppen a kettős állampolgárság megadásától nem lehet arra számítani, hogy hirtelen beindulna a gazdasági növekedés - fogalmazott.
Gyömöre Máté szerint a Fidesznek egyébként is célszerű óvó tekintetét az egész eurózónára és különösen Görögországra vetnie, melynek összeomlás közeli állapota lehet, hogy a lassan növekedésnek induló magyar gazdaságot visszaveti, így a kormány mégis megszorító intézkedésekre kényszerülhet.
Kérdéses az is, hogy recesszióban mennyire lehet sikeres a belső fogyasztás élénkítése, mely egyébként nem idegen a Fidesz gazdaságpolitikai repertoárjából, hiszen már 1998 és 2002 közötti kormányzásuk között is alkalmazták. Gyömöre Máté hangsúlyozta, hogy nem szabad elfelejteni azonban, hogy akkor világgazdasági konjunktúra volt. Vagyis a leendő kormánypárt aligha lesz képes megfelelni azoknak az elvárásoknak, melyeket az elmúlt években választói támasztottak velük szemben, így várható, hogy bizonyos szimbolikus ügyek kapnak majd nagyobb hangsúlyt.
Példaként említette az elszámoltatást, a közbiztonság kérdését, vagy éppen a kettős állampolgárság ügyét. Ezek azonban hosszú távon nem lesznek képesek feledtetni a kellemetlen gazdasági döntéseket - fogalmazott hozzátéve, hogy márpedig olyanokra szükség lesz.
"Az adócsökkentés bevételkiesését pótolni kell, ráadásul a kórházak adósságainak rendezése, az állami vállalatok (például MÁV) konszolidációja mind kiadásnövelő lépés" - mondta. Azt sem szabad elfelejteni, hogy amennyiben a Fidesz strukturális reformokba kezd, azoknak mindig van egyfajta "bekerülési költsége", ami rövid távon szintén a hiány megugrásához vezet. Márpedig ezek a lépések együttesen (amennyiben nincs mögöttük kiadáscsökkentő szándék) könnyen a nehezen visszaszerzett befektetői bizalom eltűnéséhez vezethetnek.
Hiteltelenné vált az antirasszista retorika?
Paár Ádám a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője kifejtette, hogy Magyarországot jelenleg két típusú válság fenyegeti: a gazdasági válság és a szociális válság. A most hivatalba lépő kormánynak mindkettővel meg kell birkóznia, úgy, hogy közben nem feledkezik el arról, hogy kötik a kezét a Nemzetközi Valutaalap felé vállalt kötelezettségek - mondta.
Szerinte a második Orbán-kormánynak számos területen kell egyszerre, rövid idő alatt eredményt produkálnia, ha meg akarja őrizni a társadalmi támogatottságát. A fő probléma - amellyel a kormány a legelső perctől kezdve szembesülni fog -, hogy a rendelkezésre álló forrásoknak a szakpolitikai célok megvalósítása érdekében történő elosztása beleütközik a költségvetési hiánycélok tartásának nemzetközi kötelezettségébe.
Paár Ádám arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány mozgástere nagyon szűk, a legtöbb területen - az egészségügyben, a közbiztonság területén, az oktatásban - végrehajtandó reformok az állami bevételek növelését igénylik, ehhez képest meglepő, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter legalább egy tucat adónem megszüntetését jelentette be.
Az elemző leszögezte, hogy a kormánynak a költségvetés területén tartania kell a Nemzetközi Valutaalap által megállapított hiánycélokat. Szerinte ebben a kiélezett pénzügyi helyzetben, amikor Magyarország és a magyar kormány rá van utalva a nemzetközi pénzügyi szervezetek bizalmára, óriási kommunikációs hiba volt Simor András jegybankelnök személyének megtámadása. "A kormány kommunikációja rossz üzenetet küldött a nemzetközi pénzvilág felé. Simor elmozdíthatatlansága a fő biztosíték a nemzetközi pénzügyi szervezetek számára, hogy a kormány tartani kívánja a hiánycélokat" - mondta.
A Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője az Orbán Viktor által meghirdetett nemzeti konzultációsorozat ózdi állomásával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a téma prioritása és a helyszín nem véletlen, hiszen az ország több térségében - így Északkelet-Magyarországon - romlott a közbiztonság, és általában romlott az állampolgárok szubjektív biztonságérzete is. "Az időzítés is kiváló, hiszen a kormány ezt a területet tudja a legkönnyebben kommunikálni az állampolgárok felé" - fűzte hozzá.
Paár Ádám felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormány kétharmados felhatalmazása nem lehet ürügy az MSZP és az LMP számára, hogy elkényelmesedjenek, és mindenért eltolják a felelősséget. "A szocialistáknak ugyanis vállalniuk kell a felelősséget a mulasztásokért, például azért, hogy nyolc év kormányzás alatt semmilyen jövőképet nem kommunikáltak a fiatalok felé".
Az elemző rámutatott, hogy az antirasszista retorika is hiteltelenné vált: a Fidesz padsoraiban három roma képviselő lesz, az MSZP padsoraiban egy sem. Ez az ára annak, hogy Teleki Lászlót, a legtehetségesebb és legaktívabb szocialista politikusok egyikét az országos lista 56. helyére tették, tudva, hogy nincsen esélye a parlamentbe való bejutásra. Ami az LMP-t illeti, a párt vezetése még mindig nem értette meg, hogy a profi politizáláshoz markáns identitásra és kommunikációra van szükség.
forrás : nepszava.hu
|