Repülőgép-kiállítás nyílt (Galéria)
2010.05.05. 05:55
Újra megnyitotta kapuit a Közlekedési Múzeum Repüléstörténeti és Űrhajózási kiállítása. A megújult tárlat legnagyobb újdonsága az első magyar repülőgép, az Adorján János tervezte Libelle másolata.
Oszsza meg másokkal is
A Petőfi Csarnok emeletén 4000 négyzetméteren több mint ötven gépet, sok száz alkatrészt és fényképet tekinthetnek meg az érdeklődők, valamint megismerkedhetnek a magyar repülés történetével az 1900-as évek elejétől nagyjából a rendszerváltásig - a modern repüléstechnika (tulajdonképpen érthetően) már nem fért bele a keretekbe.
A gyűjtemény légi járművei közül kiemelkedő jelentőségű a Junkers F-13, amely a világ első fémszerkezetű polgári repülőgépe, magyar vonatkozásban pedig id. Rubik Ernő motoros- és vitorlázó repülőgépei. A modellek és az utánépített szerkezetek között a kiállítás gyűjteményét gazdagítja Leonardo da Vinci csapkodószárnyas szerkezetének valósághű rekonstrukciója is.
Leonardo csapkodószárnyas szerkezete (Fotó: Magócsi Márton)
Kattintson a képre a kiállításon készült galériánk megtekintéséhez!
A megújult kiállítás legnagyobb újdonsága az első magyar repülőgép, a Libelle (Szitakötő) hiteles másolata. A magyar repülés történetében kiemelten fontos ez a modell: Adorján János, magyar gépészmérnök 1909-ben gróf Andrássy Géza anyagi támogatásával építette ezt a kéthengeres, Adorján-Dedics motorral szerelt repülőgépet. Első sikeres felszállását 1910. január 10-én hajtotta végre Rákosmezőn, így idén 100 éves a magyar motoros repülés.
Minden érdeklődő számára különleges látványt nyújtanak továbbá a mezőgazdasági- és iskola-repülőgépek, valamint a régi, dugattyús repülőgépmotorok, forgómotorok, sugárhajtóművek. A tárlatot színesíti a TU-154-es repülőgép pilótafülkéje és a látogatók által is kipróbálható repülési szimulátorok. A tárlat részét képezi a történeti modell gyűjtemény és a magyarországi légiforgalmi irányítás történetét bemutató kiállítás is.
Az első hazai motoros: Adorján János gépészmérnök, repülőgép-tervező "Libelle" (Szitakötő) nevű, kéthengeres gépe (Fotó: Magócsi Márton)
Kattintson a képre a kiállításon készült galériánk megtekintéséhez!
|