közérdekű ! ? : "Afrikai módszer": a hazai felső tízezer adóparadicsoma lett a szubszaharai régió? |
"Afrikai módszer": a hazai felső tízezer adóparadicsoma lett a szubszaharai régió?
2010.03.22. 05:51
Magyar művészek, politikusok, ügyvédek, feltalálók, sőt egykori APEH-vezető nagyszabású, fogalmazzunk így, adóoptimalizálási hadműveletének színtere lehet a szubszaharai régió több országa. A HavariaPress értesülése szerint az egyik sajátos adóparadicsom azonos azzal az országgal, amelynek utazó nagykövete Fürst György, a hűtlen kezeléssel gyanúsított terézvárosi volt szocialista alpolgármester.
Oszsza meg másokkal is
Fürst György, a hűtlen kezeléssel gyanúsított volt terézvárosi alpolgármester vélhetőleg annak az afrikai ország diplomatájának adta ki magát, amely ország hatóságai az elmúlt években számos esetben adtak ki vagyonosodási vizsgálatokhoz magyar állampolgároknak fiktív adó- és jövedelemigazolásokat - értesült a HavariaPress .
A hírügynökség szerint ezzel a módszerrel juthatott kettős állampolgársághoz és a vagyonosodási vizsgálatokat megúszó, számos hirtelen meggazdagodott, milliárdos magyar. Ezeket a papírokat a legtöbb esetben az afrikai ország tiszteletbeli konzulátusán intézték.
A visszamenőlegesen kiállított bankszámla- és jövedelemigazolások ára 3 és 15 millió forint között mozgott - állítja a HavariaPress. Ez a tétel azok számára, akik százmilliós jövedelmeket titkoltak el, nem volt jelentős. A hírügynökség szerint titkosszolgálatoknál már évek óta tudtak a fura jövedelemigazolási ügyletekről, ám eddig egyetlen érintett ellen sem indult az ilyesfajta technikák alkalmazása miatt büntetőeljárás.
Terjedő "afrikai módszer"
A HavariaPress ezt azzal magyarázza, hogy mire feljelentésig jutott volna bármelyik ügy, "már a politika magasabb szintjein is kezdték alkalmazni az afrikai módszert", ezért aztán az APEH-nál minden esetben elfogadták a hitelesnek tűnő - szinte szó szerint azonos tartalmú - igazolásokat, negatív megállapítás nélkül sorra megszüntették és jogerősen befejezték a vagyonosodási vizsgálatokat.
OSZKÓ KITÉRŐ VÁLASZAI
Mint arról a Hírszerző beszámolt , a nagy hírveréssel elfogadott adóamnesztiáról szóló jogszabályok eredményéről érdeklődött Oszkó Péter pénzügyminisztertől Gulyás József, volt SZDSZ-es képviselő. A honatya írásbeli kérdésében a Financial Timest idézi, a nagy tekintélyű gazdasági napilap szerint összesen "több mint 500 milliárd dollárnyi vagyont transzferáltak haza az ügyfelek Európa offshore vagyonkezelési központjaiból az elmúlt két év során". Az egyik legeredményesebb ország ezen a téren Olaszország, ahol a lehetőséget kihasználó vállalkozók százmilliárd dollárt utaltak haza.
Magyarországon a gazdasági válság elmélyülésével egy időben született meg a törvényi szabályozás, a kormány akkor 50-100 milliárd forintos bevétellel kalkulált, mint azt a kérdésfeltevés visszaidézi. Gulyás József szerint azonban "sem ez a szabályozás, sem az ezt követő törvénymódosítás, illetve a további intézkedések nem szolgálták kellő hatékonysággal a kitűzött célt". Jelzi ezt az is, hogy Varga Mihály egy korábbi írásbeli kérdésére Oszkó Péter azt mondta, 2008-ban mindössze 24 magánszemély élt a lehetőséggel, és vallott be adót, csupán 2 millió forint összegben.
Oszkó Péter Gulyás több kérdésére sem adott választ. A Gulyás Józsefhez írt leveléből annyi derül ki, hogy a kormány semmilyen bevétellel nem számol idénre az adóamnesztia kapcsán, hogy mégis hányan, hány forintot utalnak/utaltak haza, azt majd csak augusztusban lehet látni, bármely további intézkedés pedig a következő kormányra marad.
Az afrikai országban - és tudomásunk szerint a térség több országában - folytatott fiktív gazdasági tevékenységről és annak nem létező eredményéről szóló, visszamenőlegesen kiállított igazolások híre a társadalmi élet szinte valamennyi rétegét elérték, a számos kétes hírű vállalkozó mellett akadt a megrendelők között művész, politikus, újságíró, ügyvéd, feltaláló, felszámolóbiztos, de volt adóhivatali vezető és tábornok is.
Rejtő él
Mint azt a Hírszerző a közelmúltban megírta , a Közép-Afrikai Köztársaság Európai Unióhoz akkreditált nagyköveteként "tevékenykedett" Fürst György, Terézváros egykori szocialista alpolgármestere, akit különösen nagy vagyoni kárt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsított meg a Központi Nyomozó Főügyészség. A volt politikus védője Fürst diplomáciai státuszára hivatkozva kifogásolta, hogy az ügyészség eljárást folytat védence ellen.
A volt terézvárosi alpolgármestert különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség a terézvárosi ingatlanügyben. A főügyészség vezetője, Keresztes Imre közleményében azt írta: a korábbi alpolgármestert - aki a gyanúsítás ellen panasszal élt és nem tett vallomást - már októberben gyanúsítottként idézték, de arról tájékoztatta a hatóságot, hogy ő egy afrikai ország külügyminisztere által kinevezett diplomata.
A főügyészség ekkor megkereste a Külügyminisztériumot a diplomáciai mentesség ügyében. A tárca tájékoztatása szerint azonban a volt alpolgármester nem szerepel a Magyar Köztársaságban akkreditált diplomáciai és egyéb képviseletek személyzetének tagjai között. A főügyészség nem közölte volt alpolgármester nevét.
A Hírszerző korábbi információi szerint a Külügyminisztériumban azért nem tudtak Fürst diplomáciai mentességéről, mert a volt szocialista alpolgármester a Közép-Afrikai Köztársaság Európai Unióhoz, és nem Magyarországra delegált nagykövete. Úgy tudjuk, Fürst maga utazott az afrikai országba, hogy szert tegyen a diplomáciai megbízásra. A később a Centrum Parkoló Kft. ügyvezetőjévé lényegült Fürst irodája információink szerint a Közép-Afrikai Köztársaság európai nagykövetsége is.
forrás : hirszerzo.hu
|