Leszámolási tervek
2010.03.11. 05:41
Balsai gyűjtöget
Szemérmesen „elszámoltatást” mondanak. Mások szerint a „leszámolási projekt” már elindult. A netes blogokon némelyek „a Fidesz Kellerének” becézik Balsai Istvánt. A Fidesz elnöki stábjának jogi igazgatója ma még a Fehér Házban „gyűjtöget”. El is kezdte a próbafeljelentéseket Gyurcsánnyal és Veressel. Ám az ügyészség visszautasította. Balsai állítja: minden „szigorúan a jogállamiság normái szerint zajlik” majd. Legújabb, megnyugtatónak szánt nyilatkozata szerint számonkérés lesz, politikai felelősségre vonás nem lesz. Szívesen érdeklődtünk volna, hol tart a tényfeltárás. Az interjú azonban elmaradt. Csak a kérdések maradtak meg BUJÁK ATTILÁNÁL.
Oszsza meg másokkal is
– Pista most Lavrentyij Beriját és McCarthy szenátort alakítja egy személyben – mondja vezetés közben a régi frakciótárs, saját poénján jót derülve.
Alagút jön, a mobil megszakad, majd visszatér a ködből.
– Egyébként kedves, nyugdíjas bácsit látsz majd, ha találkozol vele, aki még egy kicsit elpolitizálgat. Ez a jutalomjáték. Orbánék pedig elmondhatják: az Antall-kormány igazságügyi miniszterét, a nemzeti fórumos Balsait alkalmazták főelszámoltatónak. Feljelentőembernek lenni nem hálás. Nemigen vállalta volna más. Még „Répa” (Répássy Róbert) is inkább a frakcióba menekült. Miniszterségre vár.

Kiszelly Zoltán
Ezek az ügyek nehezen védhetőek
Kiszelly Zoltán politológus szerint „ez tényleg hálátlan szerep”.
Fleck Zoltán jogszociológus keményebben fogalmaz: a politika „kriminalizálása” a nemzetközi irodalom szerint „mediterrán gyakorlat”. Ő igazságügyi miniszteri működésének idején sem tartotta sokra Balsait. Ez pedig – szerinte – pályájának a koronája.
– Balsai nem jogász. Tipikus kelet-európai politikus, jogi végzettséggel – mondja. – Minden szava burkolt fenyegetés. Ami rendkívül káros a magyar jogszolgáltatásra nézve.
Máskor sem
Persze minden bíráló – barát és ellenfél – hozzáfűzi: „sajnos az ilyesmire van fogadókészség nálunk”, és a korrupció visszaszorítása valóban közfeladat. Kérdés: ez-e a Fidesz célja?
Néhány tájékozódó telefon után eldöntjük: célszerűbb, ha helyén, a Fehér Ház hetedik emeletén keressük fel Balsait. Amit a frakciótárs mondott, igaz. Előzékeny, barátságos úriember veszi fel a telefont. „A határidőnaplómat keresem. Csütörtök megfelel?” Meg. Két nap múlva csörren a mobil, Orsolya vagy Mónika keres a párt sajtóosztályáról. Elnézést, de „Balsai úr nem tudja önt fogadni”. És máskor? „Máskor sem” – búgja Orsolya-Mónika. Azért érdeklődöm nála is, személyesen. „Vannak bizonyos eljárásrendek” – mondja szűkszavúan az exminiszter.
Csontvázak dőlnek

Fleck Zoltán
Balsai minden szava burkolt fenyegetés
Megértjük. Nem akar „szegény Mádi Lacika sorsára jutni” (nem Balsait idézzük!), aki egy könnyelműen elpöttyentett mondattal húszéves politikai karriert áldozott fel.
A tablókról levették, a listáról törölték. Megszűnt. Emléke élni fog. Igaz, neki – mesélik politikai anekdotaszerzők – évekkel ezelőtt akadt főbenjáró bűne: MSZP-s képviselőkkel ultizott vagy teniszezett nyilvános helyen. De hát ez nyilván csak pletyka.
A modern Balsai politikusi profilját a Központ dolgozhatta ki. Az akció az apokaliptikus maja halotti kultuszra épül: „Naponta csontvázak dőlnek ki a szekrényekből, vagy már inkább csonthegyek, sőt egész csonttemetők esnek ki...” (2009. október 7. MTV 1.)
Lássuk a csontokat! BKV, MÁV, kormányzati negyed, sukorói kaszinó, Zuschlag, posta. Mára ez kiegészült Benével és Gergényivel, a két rendőri vezetővel. De ez is csak „szivárogtatás”, nem kell komolyan venni. Legyen kemény a párnájuk addig is.
A sajtó is szerepet kap a kormányzati felkészülésben. Balsai néha felfedi forrásait: „Én úgy gondolom... nagy segítséget kapunk a polgári sajtótól, megmondom őszintén. Akár az önök [Hír TV] segítségét is... De most már egész széles a skálája annak a[z]... oknyomozó újságírásnak... amely erre (sic!) ... segítséget ad...”
– A Pista a hetediken ül és olvasgat, lényegében újságokból dolgozik – mondja a régi frakciótárs. – Nem csoda, ha a feljelentések „bedőlnek”. De nem is a siker a cél. Hanem a fenyegetés. És a homály. Hogy a taxisofőrök egy év múlva is emlegessék: „Igen, a komcsik mindent elloptak, a Fidesz visszavette volna, láncon vitték volna el mindet.”
– A nyilvános megszégyenítés bevett gyakorlat a magyar igazságszolgáltatásban, még a vádirat megszületése, sőt az alapos nyomozás előtt – mondja Hack Péter.
Szerinte ami a Zuschlag-ügyben folyik, szakmai értelemben „nem megnyugtató”. Olyan szabályokat alkalmaz az ügyész az expolitikusra, amelyeket csak a maffiákra szokás. („Bűnszövetkezet.”) Gondoljunk bármit a történtekről, a maffia-megközelítést nem a „sima” korrupciós ügyekre találták ki.
Rabszíjon

Hack Péter
A rabláncot nem a média csatolja fel
Hack szerint az is középkorias jelenség, hogy olyan személyeket, akikről sem a szökés, sem az erőszakosság nem feltételezhető, rabszíjon vezetgetnek fel-alá. – Gondolom, ez a médiának szólhat – vetjük közbe.
– Lehet. De a rabláncot nem a média csatolja fel, hanem a bv.
Indul tehát az elszámoltatás. Balsai sejtelmes kommunikációja és Orbán csavaros mondatai máris eredményesek. A magyar közigazgatásra nem nehéz ráijeszteni.
– A próba nagy – mondja Fleck Zoltán. – Az a kérdés, hogy a jogállam intézményrendszere elviseli-e a politikai nyomást.
Nyilatkozóink hangsúlyozzák: a felelősség nemcsak a Fideszé.
A romlásban közreműködtek azok is, akik a kiterjedt korrupciónak nem vetettek gátat.
Magasabb körök
Nem véletlen, hogy Balsai hangsúlyozza az ügyészség fontosságát. Ezzel a szervezettel a jobboldal végtelenül elégedett.
– Ez az ügyészség – mondja Fleck Zoltán – jottányit sem változott. Ma is a Legfőbb Ügyészségen dolgozik Polt Péter, ma is a főügyész helyettese a Polt által támogatott Belovics Ervin, aki az intézményt gyakorlatilag igazgatja. A szervezet könnyen rángatható jobbról, ám ez a jobboldali ráhatás bizonyíthatatlan. A testület „takarásban működik”.

Ágh Attila
A Fidesz kettéválasztotta a játszmát
A végeredmény csak az lehet – állítja a jogszociológus –, hogy „ha én állok a kormányrúdnál, én veszem igénybe a »szolgáltatásokat«. Ha te, akkor majd váltunk”.
De ez csupán a jogászok aggálya. A politológusok és a frakciótársak a „politikai eredményekre” figyelnek.
Ágh Attila szerint a Fidesz „kettéválasztotta a játszmát”. Balsai eltérő retorikát használ a „BKV-típusú találkozásokra”, és másként kezeli a Gyurcsány–Veres-párost. Ha magasra lép, óvatosabb.
– Mit is mondott a jogi igazgató úr utoljára? – elemzi írásunk hősét fideszes képviselőtársa. – Nagyjából azt, hogy a hullámok a főpolgármesterinél magasabb körökig is elér(het)nek, az eljárások odáig (is) elmehetnek. Nyelvileg korrekt. Ám Balsainak a veretes nevek kellenek. Addig meg válogat.
A fideszeseknek – ez a legújabb társasjáték a büfében – „jelöltjeik” is vannak.
– Szalainé: felfüggesztett – mondják. – Mesterházy Ernő? Határeset. Szóvivő Évi: ujjlenyomatvétel. Hunvald? Talált, süllyed. Hagyónak csengőfrásza lehet. Joggal.
– Ezek az ügyek nehezen védhetőek – mondja Kiszelly Zoltán. – A lepusztult és drága BKV-n minden magyar utazott. Irányítói akkor sem rokonszenvesek, ha szent életű remeték lennének. Ráadásul nem is azok.
Ingyen van

Bazánth Ivola felvétele
Balsai volt frakciótársa nem preju-dikál. A választási csillagállást annál jobban ismeri. A szokásos újraelosztási játszma zajlik „elszámoltatás” fedőnéven.
– Akinek szemet vetnek a szalámijára, és hajlandó önként odaadni a felét, az a másik felét megtarthatja. Aki nem, attól elveszik az egészet.
Hack Péter szerint könnyebb „jogi úton” sikert elérni, mint gazdasági eredményeket produkálni. Az elszámoltatás ugyanis „ingyen van”. Költségvetési vonzata nincs.
A fideszes honatyák szerint nem kell túlbonyolítani a dolgot. Be kell jelenteni: sínen van az ügy. Már elkezdődött. A végső igazság pedig az, hogy Balsainak sem könnyű. A Jobbik meghirdette programjában a Nemzeti Igazságtételi Központ létrehozását.
S ha a „radikálisok” egyszer beindulnak, keresztülgázolnak az egész ernyeteg politikai eliten. A Fideszen és Balsain is. Elszámoltatásban a Jobbik sokkal jobb. Míg a Fidesz a cirkuszt kedveli, a Jobbik már a borotvát feni.
forrás : 168ora.hu
|