Íme, a Jobbik-kormány!
2010.03.06. 08:40

"Egyéni képviselőjelöltjeinket és programunkat már bemutattuk, a tervezett kormánylistánk neveit azonban csepegtetjük, mert csak így jönnek el sajtótájékoztatóinkra az újságírók, ezzel az »árukapcsolással« tudjuk elérni, hogy ne hallgassák el teljesen a szakmai mondandónkat" - nyilatkozta Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője a párthoz közel álló kuruc.info hírportálnak.
Oszsza meg másokkal is
Ahogy a Heti Válasz korábban megírta : Az Árnyékkormány tagjai címmel jelentetett meg írást 2009 szeptemberi számában a Jobbik havilapja, a Barikád. A cikk a radikális párt szakpolitikai kabinetjeinek vezetőit mutatja be: a Jobbik hatalomra jutása esetén a felsoroltak esélyesek a miniszteri bársonyszékekre.
A cikk első nagy igazolásként Pősze Lajost említi, aki a párt szakpolitikáját koordinálja, s „1990-ben az MDF kampányfőnökeként egy kormányzásra készülő párt programírásának a szervezését már végigélte".

A matematikus végzettségű Pősze az Antall-kormány idején a Szerencsejáték Rt. vezérigazgatója volt. Pőszének aztán megromlott a kapcsolata az MDF-fel, az 1994-es választáson ugyanis függetlenként indult Hajdú-Bihar megyében. Nem sokkal később már az FKGP környékén tűnt fel (Torgyán József egy 2004-es interjújában másokkal egyetemben „karrierpolitikusnak" nevezte Pőszét). A Jobbik kancelláriaminiszter-jelöltje Budapest XIII. kerületében indult kisgazda jelöltként 1998-ban.
A Jobbik ezév február 12-én erősítette meg, hogy egy jövőbeli Jobbik-kormányban Pősze vezetné a Miniszterelnöki Hivatalt, és egyben hivatalosan is bejelentették: árnyékkormányt állítanak fel.
A Barikád-cikk és a Jobbik hivatalos jelölése közötti újabb egyezést mutatta, hogy február 19-én bejelentették: az egészségügyi miniszteri székbe Gyenes Gézát, a Magyar Orvosi Kamara korábbi főtitkárát, a Magyar Orvosok Szövetségének elnökét ültetné a párt.
A párt múlt heti sajtótájékoztatóján viszont bebizonyosodott: a Barikádban bemutatott kabinetvezetők és a miniszterjelöltek személye nem feltétlenül fedi egymást. Staudt Gábor a Jobbik jogi kabinetjének és az etikai bizottságnak is a feje, tehát a papírforma szerint ő lett volna az igazságügyminiszter-jelölt. A jogi tanulmányait 2007-ben végzett fiatalember esetleges tárcavezetése azonban még a Barikád szerzőjének is erős lehetett, ezért a tavaly őszi cikkben megjegyezte, hogy az árnyékkormányban Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat első embere is vihetné a területet. A Jobbik végül bejelentette: Gaudi-Nagy a párt igazságügyi miniszterjelöltje.

A jogász bemutatkozásakor „a jogállamiság útjára való visszatérésre, valamint a szabadságjogok ellen vétő hivatali és rendőri vezetők kemény elszámoltatására" tett ígéretet. A Vona Gábor pártelnök által az igazságügy „iron man-jeként" bemutatott jelölt hangsúlyozta: a jelenlegi „elnyomó" jogalkotásban és jogalkalmazásban kettős mérce figyelhető meg, és a határozott bírálatot megfogalmazó politikai ellenzékkel szemben „folyamatosan bunkósbotként használják a jogot". Hozzátette: a Jobbik kormányra kerülése esetén közkegyelmi törvényt kezdeményez a „politikai elítélteknek", köztük azoknak, akik „hősies módon kezet mertek emelni" a Szabadság téri „szovjet szörnyemlékműre".
A miniszterjelölt úgy fogalmazott, hogy tárcavezetősége esetén a jogalkotás és a jogalkalmazás elválasztását tekinti legfontosabb feladatának, valamint azt, hogy a „jog ne a kifosztás és elnyomás eszköze legyen, hanem a közjót szolgája és biztosítsa a magyar emberek szabadságát, méltóságát, biztonságos, büszke és boldog életét". Elmondása szerint hosszú évek óta folytatnak „keresztes hadjáratot az emberjogi válsághelyzet megszűntetése" érdekében, azért, hogy az emberek „megkülönböztetés, bebörtönzés" nélkül gyakorolhassák egyebek mellett gyülekezési és sztrájkjogukat is.
A jogász katasztrofálisnak nevezte az egész igazságügyi rendszer állapotát, úgy vélekedett, hogy a Fővárosi Bíróság a működőképesség határára került. A bírósági eljárásokat radikálisan fel kell gyorsítani, mivel egy bíró 200-300 ügy terhe alatt nyög, amiért „sokszor nem tudnak megfelelni az igazságszolgáltatás követelményeinek" - jelentette ki Gaudi-Nagy. Kiemelte: a fentiekkel párhuzamosan ki fognak térni az 1990-ben elmaradt igazságtételre is, amelynek részeként „felelősségre vonják a felelősöket és jóvátételben részesítik az áldozatokat".
Az igazságügyi miniszterjelölt megjegyezte: a közigazgatás jelenleg „ellensége a magyar embereknek", ezért a közigazgatási szervekkel szembeni eljárásokat is le kívánják egyszerűsíteni. Gaudi-Nagy Tamás kérdésre válaszolva emlékeztetett: a Jobbik - az MSZP-vel és a Fidesszel szemben - nem kíván visszaélni az alkotmányozó hatalommal, hanem egy új alkotmányozási folyamatot kíván elindítani. Ennek részeként az alaptörvény koncepciójáról népszavazást írnának ki, a „történelmi jogfolytonosságot visszaállító" alkotmányt pedig egy nemzetgyűlés fogadná el. Megjegyezte, az új alkotmányban a politika túlhatalmával szemben létrehoznák a szakmai érdekképviseleti szervként működő és a határon túli magyarokat is képviselő második országgyűlési kamarát.
A jelek szerint a Jobbik hetente, péntekenként fogja bemutatni további miniszterjelöltjeit. Az esélyes politikusokra továbbra is a Barikád szeptemberi cikke alapján lehet következtetni: a gazdasági miniszterjelölt minden bizonnyal Lenhardt Balázs lesz, a párt mezőgazdasági kabinetje arcaként pedig Varga Géza agrármérnököt, a Gaia Ökológiai és Vidékfejlesztési Alapítvány vezetőjét nevezi meg a lap.
Érdekes színfolt az ifjúsági- és sportkabinetet vezető, tehát sportminiszter-esélyes Tömör-Tones Zsolt, aki korábban az FTC szertárosaként tevékenykedett. Később az ex-labdarúgó Hrutka János sportmarketing cégének egyik vezetője lett, jelenleg résztulajdonosa a Goldbergerből Hunniává változott női kézilabda klubnak is.
A párt EU-kabinetjét Zsiga-Kárpát Dániel irányítja, akit az erre fogékony nagyközönség uniót kritizáló könyveiből és a Kárpátia folyóiratból ismerhet - kiadványait ismeretlen okból Z. Kárpát Dániel néven jegyzi a politikus. Az önkormányzati munkacsoportot Hegedűsné Kovács Enikő, Budakeszi alpolgármestere elnökli, aki a Magyar Gárdát szinte tábori lelkészként segítő ifjabb Hegedűs Lóránt felesége - Hegedűsné országgyűlési képviselőjelöltként minden bizonnyal ezért indul a férje lelki vezetése alatt álló Hazatérés Temploma körzetében, a budapesti V. kerületben.
A Jobbik nagy fogásának tűnik Osvát László nyugállományú rendőr ezredes, aki korábban a terrorelhárító szolgálat parancsnokhelyettese, majd parancsnoka volt (emberei fogták el 1999-ben például a viszkis rablót). Ő a csendőrséggel foglalkozó szakcsoportban vállalt szerepet. A párt nemzetbiztonsági kabinetjét Navratil Attila, a Jobbik pásztói elnöke vezeti; személyében még a szolgálatok „árnyékvilágával" hivatalból kapcsolatot tartó, a kormány tagjainak védelmét ellátó Köztársasági Őrezred egykori munkatársa is szerepet kapna egy jobbikos kormányban.
Aligha erősíti viszont a kormányzóképesség látszatát a szociális és családügyi kabinetet irányító Sneider Tamás egri önkormányzati képviselő, a párt Heves megyei elnökének múltja. A politikus a kilencvenes években Roy néven a magyar szkinhedmozgalom egyik ismert figurája volt. Amint az Bartus László az Élet és Irodalomban megjelent írásából kiderül, Sneider 1992-ben még bíróság előtt is állt vádlottként, miután cimboráival leütött és összerugdosott egy cigány férfit.
forrás : hetivalasz.hu
|