Gazdaggá tesz 20 év politizálás?
2010.02.07. 05:56

Meggazdagodtak-e a politizálásból a rendszerváltás óta a köz ügyeinek intézéséből élő, most visszavonuló „nagy öregek”, vagy a politika első vonalában is egykor szerepet vállaló, de most a Parlamenttől búcsúzó politikusok? A vagyonnyilatkozatok alapján erre a kérdésre kerestük a választ. Az biztos, hogy döntő többségüknek a T. ház elhagyása után sem lesz megélhetési gondja.
Oszsza meg másokkal is
Sok képviselő feladta az állását, amikor politikai pályára lépett, ám akad olyan is, aki megtartotta, vagy épp a nyugdíj mellett dolgozott. Néhányuk hitelből vett házat, autót, másoknak viszont sokmilliós megtakarításuk van. Ám olyan is akadt, akinek alig van bevétele, ingó- és ingatlanvagyona. Ami mindannyiukban közös: 300-400 ezres laptopot kaptak a párttól vagy a frakciótól, mobilra azonban nem mindenki költött.
A XII. kerület Mécs Imre bázisa: itt található mindkét garázsa és a 80 négyzetméteres lakása is (a 8/10 részének a tulajdonosa). A volt SZDSZ-es, most MSZP-s képviselőnek van egy fél háza a II. kerületben, ez 178 négyzetméteres, illetve Szigligeten már eladott egy parasztházat, azonban ennek a haszonélvezeti joga őt illeti egészen a haláláig. A tavaly vásárolt Skoda Superb mellett egy 48 köbcentis Babetta tulajdonosa, ingóságai között bútorok, könyvek, ezüstnemű, ólomkristályok és festmények is találhatók. Ezernél több OTP-részvénye van, illetve ingatlanbefektetési részvénye 400 ezer forint értékben. A kutató-fejlesztő mérnök jelenleg felfüggesztette az állását, emellett egy olyan Bt. kültagja, amelynek a 80 százaléka az övé.
A nyugdíjából élő Pető Ivánnak (SZDSZ), havi 221 ezer forintot „hoz a postás”. Budapest XIII. kerületében egy 128 négyzetméteres lakása van. Ingóságként egy Subaru Forester mellett befektetési jegyeket (6,9 millió forint), 5,6 millió értékű részvényt és 36 ezer eurós életbiztosítási kötvényt sorolt fel a nyilatkozatában. Tartozása viszont nincs.
Az MSZP-s Filló Pál egy VII. kerületi 90 négyzetméteres lakás, illetve egy érdi nyaraló tulajdonosa, mindkettőnek a fele az övé. Egy négy éve vásárolt Citroen C3-assal jár, és 12 festményt örökölt. 14,2 millió forintját kincstárjegybe fektette, 6,22 millió forintja pedig a bankban kamatozik. A pénzintézeti számlakövetelése 21,1 millió forint. Filló szakmája nyomdász, ám jelenleg nincs állása. Így a jövedelme a képviselői illetmény mellett eseti juttatásokkal egészül ki: a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Tanács tagjaként 207 ezer forintot kap alkalmanként.
A volt miniszterelnök, Boross Péter (MDF) nevén nincs ingatlan: egy II. kerületi lakás haszonélvezeti jogán kívül még egy balatonakali nyaralót használ, ám ez sem az övé. Az ingósága 2,5 millió forintot tesz ki, könyvekből, ezüstből és ékszerekből áll. 85 Mol- és 260 Telekom-részvénye van, kötvényalapban közel 3 milliója, kincstárjegyben pedig több mint 15 millió forintja van. Lekötött pénze meghaladja az ötmillió forintot, de több ezer euró és dollár is pihen a bankszámláin. Jövedelméről viszont nem nyilatkozott.
Hitelből vásároltak
Épp lakáscsere közben érte a vagyonnyilatkozat-készítés Horn Gábort: még nem tudta eladni VII. kerületi, 105 négyzetméteres lakását, ám családi és banki kölcsönből már megvett egy II. kerületi, kisebb lakást. Az SZDSZ-es képviselőnek sem állása, sem gazdasági társaságban nincs semmilyen érdekeltsége, és – a dokumentum alapján – autót, mobiltelefont sem vásárolt.
Magyar Bálintnak (SZDSZ) Budapest II. kerületében van egy fél családi háza, ez 255 négyzetméteres. A házat hitelből vásárolta, 191 ezer svájci frank tartozása van a bank felé. Egy hatéves Volkswagen Tourane tulajdonosa, amelyet szintén részletre vásárolt (7,67 millió forint). Emellett a vagyonnyilatkozata szerint örökölt bútorai és festményei vannak még. 14 millió forint és 29 400 euró tartaléka kamatozgat a takarékban, továbbá 1,2 millió forintnyi értékpapírba fektette a pénzét. Magyarnak nincs állása, a képviselői illetményből (4,74 millió forint évente), valamint a European Innovation and Technological Institute-tól származó évi 14 ezer eurós bevételből él.
Nyíregyházán egy 129 négyzetméteres családi háznak a fele a fideszes Mádi Lászlóé, de van a városban egy üres telke is. Budapesten a IX. kerületben egy 49 négyzetméteres lakásnak is a felét birtokolja, illetve egy 2006-os Opel Astrát tart. Jelzáloglevélbe, befektetési alapba és államötvénybe fektette a pénzét (összesen 1,2 milliót). 3,6 millió forint betétje van, a hiteltartozása ennél kevesebb: 3,2 millió forint. A közgazdászi állását a Michelinnél felfüggesztette, de két főiskolán is tanít: a nyíregyházin félállásban (120 ezer forintért havonta), a Zsigmond Király Főiskolán pedig óraadóként (esetenként 80 ezer forintért). Kiegészítésként újságcikkeket publikál, szintén eseti díjazásért. Ez utóbbival nagyjából 20 ezer forint folyik be neki egy hónapban.
Erdők-mezők urai
Az SZDSZ-es Molnár Lajosnak a II. kerületben van egy fél háza (130 négyzetméteres) és garázsa, Szentendrén pedig üdülője, amelynek szintén a fele az övé. Több hektárnyi erdő, szántó (Salgótarján, Karancsberény, Budapest külterülete) szerepel a nyilatkozatában, illetve van egy présháza Mórógyon. 57,5 millió forint értékben birtokol kincstárjegyet és kötvényeket, illetve több mint 3500 OTP-részvényt vásárolt. A betétszámláján 109 500 euró pihen, a hiteltartozása pedig 15 millió forint. Molnár Lajos nyugdíja egy hónapban 209 900 forint, illetve 51 százalék a tulajdona egy kft.-ben.
Több mint 25 hektárnyi erdő, szántó és gyep is Katona Kálmán tulajdonában van, Balotaszálláson és Zsanán. Emellett a XV. kerületben egy 160 négyzetméteres családi ház fele, valamint a XIV. kerületben egy feleekkora lakás is az övé. Szuhán van egy parasztháza, ahol fontosnak tartotta közölni, hogy az alapanyaga „vájog” (sic!), illetve Balatonszemesen egy üdülője. Ez utóbbiról nem derül ki a dokumentum alapján, hogy a negyede vagy a fele a képviselőé, ugyanis az 1/2-ben a kettes szám át lett írva négyesre (vagy fordítva). Katona két autót tart: egy Suzuki Swiftet és egy Honda Accordot. Pénzintézeteknél a feleségével közösen 45 millió forintja, takarékban pedig 4,5 milliója van. Magánkölcsönként 14 millió forintot vett fel. Önkormányzati képviselőként 180 ezer forintot keres egy hónapban, és van 51 százalékos tulajdonrésze egy kft.-ben.
Budapesten kívül
Tóth Károly (MSZP) nevén Békéscsabán egy közel 100 négyzetméteres családi ház van, illetve egy Opel Corsa és három darab mobiltelefon. A megtakarítása 400 ezer forint, de van egy egymillió forintos életbiztosítása is. A hitele viszont eléri a 7 millió forintot. A szakközépiskolai tanár jelenleg szünetelteti a munkaviszonyát, önkormányzati képviselőként pedig 145 700 forintot keres egy hónapban.
Nincs lakása Budapesten a liberális Kuncze Gábornak, viszont egy balatonakarattyai 90 négyzetméteres ház kétharmada az övé. Egy három éve vásárolt Skoda Superb, valamint befektetési jegyek, kötvények (körülbelül 4 millió forint értékben) és részvények (848 OTP és 1050 Fotex) tulajdonosa. A takarékban 650 ezer forintja van, a tartozása viszont több mint 17 millió forint. A megélhetését a tanácsadással foglalkozó kft.-jéből származó eseti osztalékkifizetés biztosítja, ez 7 millió forint körül van egy évben.
forrás : fn.hu
|