sztármódi?! : Vágó, Fábry, Korda, Dzsudzsák - celebválogatott a politikai küzdőtéren |
Vágó, Fábry, Korda, Dzsudzsák - celebválogatott a politikai küzdőtéren
2010.01.30. 05:18
Egyáltalán nem előzmény nélküli, hogy pártok hírességeket nyernek meg a kampányuknak. Sőt, korábbi ciklusokban kifejezetten bevett gyakorlat volt egy-egy celeb képviselősége: színészek egész sora, valamint sztárrendőr és sztárpilóta is tagja lett az Országgyűlésnek. A legváratlanabb fordulatokkal az MDF szolgált, de a Fidesz, az MSZP és az SZDSZ is rendszeresen próbálkozott hírességekkel.
Oszsza meg másokkal is
Bombaként robbant a hír ma reggel, hogy Dzsudzsák Balázst, a magyar válogatott és a holland PSV Eindhoven labdarúgóját kérte fel a Fidesz, hogy legyen az egyik kampányarcuk. És bombaként robbant a focista Napi Ásznak adott nyilatkozata is, miszerint nem foglalkozik a politikával, de szívesen szerepelne az ellenzéki párt plakátjain, ha ezzel segítene ráirányítani a figyelmet a sportra és a labdarúgásra.
A játékos menedzsere tárgyal az ellenzéki párttal és hamarosan megállapodhatnak. A Fidesz délután már visszafogottabban nyilatkozott az ügyről: nagyon örülnek annak, hogy a saját területükön kimagasló teljesítményt elérő emberek - jelen esetben sportolók - szívesen támogatják a pártot és a párt kampányát, konkrét döntés azonban még nem született.
A politikai celebkísérlet egyáltalán nem előzmény nélküli, sőt, már összeszedni sem egyszerű a hírességek és a pártok közös kalandjait.
Tavaly például meglepetést keltett , hogy Bokros Lajos és Habsburg György került az MDF európai parlamenti listájának élére, pedig a párt már korábban is próbálkozott "celebekkel". Két éve a volt rendőrségi szóvivőt, Dézsi Mihályt indították a IX. kerületi időközi választáson, igaz, az exrendőr a demokrata fórum biztonságpolitikai kabinetjét vezette, vagyis nem párton kívüli, mint a volt pénzügyminiszter és a trónörökös.
Négy évvel ezelőtt az egyetlen magyar űrhajóssal, Farkas Bertalannal próbálkoztak egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei választókerületben. A volt washingtoni attasé, akit egy ittas vezetés után nyugdíjaztak, nem jutott be a parlamentbe. 2005-ben Anettka televíziós műsorvezető meghívásait csak az MDF politikusai fogadták szívesen, így hetente háromszor demokratafórumos politikusok lettek a törzsvendégek Anettka műsorában. Majd Anettka az MDF szakértője lett, bár Dávid Ibolya pártelnök elhatárolódott tőle.
Dicső múlt
Még korábban Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és Bánfy György színművész erősítette az MDF frakcióját. Igaz, az első szabadon választott Országgyűlésben nem ő volt az egyetlen színész: Darvas Iván az SZDSZ színeiben került a parlamentbe, és ki is töltötte a ciklust. Ne feledkezzünk meg Csurka István íróról sem, aki az MDF-ből kilépve megalakította a MIÉP-et, és 1998-ban parlamentbe is juttattta.
1994-ben egyéni választókerületet nyert Pécsi Ildikó színművésznő, aki négy évig volt az MSZP képviselője. Eperjes Károly szintén 1994-ben került be a parlamentbe, de néhány hónap után távozott, mert csak a nevével akarta húzni a Fidesz listáját. Egy időre aztán elhalt a dolog, majd 2002-ben az MSZP találta ki, hogy népszerű civilekkel erősíti meg országos listáját. Doszpot Péter "sztárrendőr" és Vári Gyula "sztárpilóta" csak egy ciklust töltött ki. A volt nyomozó visszatért a gyökerekhez, és inkább a Kincstári Vagyoni Igazgatóság biztonsági vezetője lett. Vári Gyula maradt a politika közelében, és bár 2006-ban nem jutott be az Országgyűlésbe, Bács-Kiskun megyei pártelnök lett. A legutóbbi tisztújításon azonban visszalépett.
Később egy valóságshow győztese, a VV Szabolcs néven ismertté vált Mészáros Szabolcs lett az MSZP egyik kampányarca, sőt, 2004-ben zuglói önkormányzati képviselője. Az ifjú titánt azonban
féltékenyen fogadták a párt ifjúsági szervezetében, és ma már nem találtuk nyomát az MSZP-ben.
A szocialisták legtöbb rendezvényén feltűnt Dévényi Tibor, Korda György, Balázs Klári, sokszor fellépett Molnár Ferenc Caramel, a Padödö, egyszer pedig a Nox együttes, amely utána jelezet, nem politikai szimpátiája alapján vállalta a fellépést. Biodíszlet Fidesz módra
A Fidesznek is megjött a kedve a celebekhez: a párt 2002-es választási nagygyűlésén Orbán Viktor mögött hírességek sora vonult fel. Ott volt Egerszegi Krisztina úszó, Kovács István ökölvívó, Cseh Tamás énekes, Grosics Gyula volt focista. Az akkori kormányfő beszéde előtt énekelt Pataki Attila és Varga Miklós. Aztán jött az ex-Deltás műsorvezető, Kudlik Júlia, és Rákay Kálmán, alias Philip, ex-Viva-műsorvezető, akik sokáig minden fideszes rendezvény házigazdái voltak.
A 2004-es, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtti fideszes nagygyűlésen Keresztes Ildikó énekelte az Igen című dalt, egy másik kampányrendezvényen pedig Marót Viki lépett fel. A 2006-os Fidesz-kongresszuson felszólalt Császár Angela színművésznő is, aki mindenkit felkér, hogy Barabás helyett Jézusra és életre szavazzon, és a már említett Eperjes Károly, illetve Csókay András idegsebész is többször idézte a Bibliát. Borkai Zsolt olimpiai aranyérmes tornász, lassan négy éve Győr polgármestere fideszes színekben.
Másfél éve az SZDSZ Vágó Istvánt kérte fel, hogy induljon listájukon az európai uniós parlamenti választásokon. A kvízmester habozott egy ideig, majd visszautasította a lehetőséget, de azóta többször is kiállt politikai meggyőződésének hangot adni. Például akkor, amikor a Fidesz-szimpátiáját mindig is vállaló Fábry Sándorral politikáról vitázott. Szintén az SZDSZ-szel szimpatizál Hajós András.
A hírességeket mellőző pártok mellett kivétel a Lehet Más a Politika (LMP), az ő kampányukat Lovasi Andás és Novák Péter zenészek, valamint Cserhalmi György és Szabó Győző színművészek is segítik.
forrás : hirszerzo.hu
|