Kizárták a gimnázium alapítóit a Gandhiból
2009.09.08. 04:55

Nem engedélyezték az iskolalátogatást a Gandhi Gimnáziumot működtető alapítvány nyolc tagjának, pontosabban az ő nevükben eljáró Wallenberg Egyesület elnökének. A példátlan lépés megadja az alaphangot az alapítók következő, jövő heti közgyűléséhez, ahol újra megpróbálják rendezni a gimnázium körül kialakult helyzetet.
Ha lehetséges, akkor még az eddigieknél is furcsább dolgok történtek az elmúlt napokban a pécsi Gandhi Gimnázium környékén, ahol az alapítók egy része próbált tájékozódni első kézből az elmúlt hónapok eseményeiről, sikertelenül. Az eredetileg az információszerzést és a kölcsönös bizalom megteremtését szolgáló kezdeményezés kudarca minden valószínűség szerint tovább növeli a feszültséget az alapítók és a jelenleg hivatalban lévő csonka kuratórium között.
Augusztus végén a 24 alapító közül nyolc azzal a kéréssel fordult Várnai Márton kuratóriumi elnökhöz, hogy a szeptemberben esedékes alapítói közgyűlés előtt helyben tekinthessék át a legutóbbi, június 26-ai közgyűlés óta meghozott kuratóriumi döntéseket és egyben az iskola jelenlegi helyzetét.
Az iskolába lépni szigorúan tilos!
A nyolc alapítót, többek között az Amalipe Egyesületet, a Wallenberg Egyesületet, avagy a magyar kormányt a Wallenberg Egyesület elnöke képviselte volna és ő vette fel a kapcsolatot a hivatalban lévő kuratórium elnökével is, aki információink szerint első körben nem zárkózott el a találkozótól. A problémák annak helyszínének megválasztásakor kezdődtek.
Az alapítók leginkább egy, a Gandhiban megtartott találkozónak örültek volna, ám ez valamilyen oknál fogva túl nagy kérésnek bizonyult. Információink szerint az iskola új igazgatója kategorikusan elzárkózott ettől a kéréstől, mint ahogy attól is, hogy az alapítók képviselője a nemrég drasztikus változásokon átesett nevelőtestület bármelyik tagjával találkozzon, és csak a közalapítvány irodájában, Várnai Márton kuratóriumi elnök társaságában mutatott hajlandóságot a megbeszélésre - ilyen feltételekkel viszont az alapítók nem mentek bele a látogatásba.
Kívül tágasabb? A régi vezetőket már az épületben sem látják szívesen
(Fotó: MTI)
Az eset már csak azért is furcsa, mert lényegében azoktól a szervezetektől, személyektől tagadták meg a tájékozódás jogát, akik magát a Gandhit működtető szervezetet alapították és akik az alapítványi kuratórium megválasztása révén mai napig felelősséggel is tartoznak az intézményért - nem is beszélve arról, hogy egy döntően állami forrásokból működő iskola esetében alapvető elvárás az intézmény működésének átláthatósága.
Az érintett nyolc alapító a történtekről sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünkbe, amelyben "nyugtalanságuknak" adnak hangot, miután az események fényében nem látják biztosítottnak, hogy a kuratórium és a közoktatási intézményekre vonatkozó jogszabályok maradéktalanul érvényesülnek a Gandhi Gimnázium esetében.
Újabb forduló
Az alapítók és az egyszer már leváltott, ám az új kuratórium felállásáig még hivatalban lévő régi kuratórium közötti újabb konfliktus valószínűleg nagyban meghatározza a következő, valamikor a jövő héten megtartandó közgyűlés alaphangulatát, ahol a kudarcba fulladt látogatás épp az első napirendi pontra való felkészülést szolgálta volna, amely a Gandhiban és kuratóriumában nyáron történt eseményeket tekinti át.
Az ezek után valószínűleg feszült hangulatban induló közgyűlés egyébként is lépéskényszerben van, hiszen jelenleg minden téren jogi bizonytalanság uralkodik a Gandhi környékén. A június 26-ai legutóbbi közgyűlés ugyan döntött egy új kuratórium megválasztásáról , ám miután az még mindig nem kapta meg az összes alapító hozzájárulását, lényegében nem állt fel.
Az alapítók között ráadásul komoly törésvonalak is húzódnak: egyikük a Hírszerző birtokába került levelében például amellett kardoskodik, hogy a június végi, általa jogszerűtlennek tartott közgyűlési döntéssel ellentétben ne válasszanak új kuratóriumot, hanem a jelenlegi, a lemondások miatt döntésképtelenné vált testületet egészítsék ki.
forrás : hirszerzo.hu
|