Valami bűzlik a BÉM-ben
2009.08.02. 05:37

A volt Borsodi Ércelőkészítő Mű telephelyén működő BÉM Zrt. hulladékfeldolgozó üzeme ellen már nemcsak a civilszervezetek hallatják egyre hangosabban a hangjukat. Bár a helyi hatóságok mindent rendben találtak a cég háza táján, szakértők szerint – egy joghézagot kihasználva – súlyosan egészségkárosító ipari tevékenységet folytat, amit azonnal meg kellene szüntetni.
"A BÉM Zrt. fő tevékenysége magas vastartalmú zsugorítvány gyártása veszélyes és nem veszélyes hulladékok hasznosításával. Ez a technológia képes a magas vastartalmú kohászati és gépipari hulladékok és veszélyes hulladékok meghatározott csoportjának késztermékké alakítására. Az előállított késztermék vaskohászati alapanyag, amely a nemzetközi piacon is megállja a helyét."
A hulladékhasznosító a szakértő szerint túllépi a kén-dioxid-kibocsátási határértéket
(Fotó: MH)
Eddig a cég tevékenységének jól hangzó bemutatása, kardinális kérdés ugyanakkor, hogy milyen fokú környezetszennyezés valósul meg, miközben a veszélyes hulladékból piacképes késztermék születik. Hány Sajó-menti település lakójának életét keseríti meg a sajókeresztúri üzemből ködfátyolként leereszkedő kénes gáz, ami e tevékenység – állítólag ártalmatlan – mellékterméke.
A Sajó-völgye Környezetvédelmi Egyesület a BÉM Zrt. környezetszennyező és egészségkárosító tevékenységére jó ideje próbálja felhívni a figyelmet – szerinte ugyanis a szennyezés egyértelmű. Május végén tüntetést szervezett az egyesület, amelyen kérelmet adott át a Környezetvédelmi Felügyelőségnek. Ebben a BÉM Zrt. tevékenységének megtiltását, az egységes környezethasználati engedély visszavonását kérte, valamint azt, hogy a hatóságok a döntéshozatal során a környezetvédelmi szakmai szempontokat és a lakosság érdekeit is vegyék figyelembe.
"Mindössze azt akarjuk elérni, hogy ne mérgezzék tovább a lakosságot, s kapjuk vissza élhető környezetünket– mondta lapunknak Burinda Endre, a helyi környezetvédők elnöke. – Az egyesületünk által felkért igazságügyi szakértő véleménye alapján a sajókeresztúri hulladékhasznosító folyamatosan igen jelentős mértékben túllépi a megengedett kén-dioxid-kibocsátási határértéket. Az erre vonatkozó jogszabály megfelelő értelmezése és alkalmazása esetén az üzem nem folytathatná a tevékenységét." Az üzem – állítja a környezetvédő – az előírt határértékeknek kizárólag a füstgáz hígításával tud megfelelni, azaz a folyamathoz szükséges levegő tízszeresét használja, hogy a tevékenysége legális maradhasson. "Valószínűnek tartjuk – tette hozzá az elnök –, hogy az előírások betartásával és korszerű szűrőberendezések alkalmazásával a környezetszennyezés, így a lakossági panaszok is megszüntethetőek lennének, erről azonban a BÉM Zrt. hallani sem akar." Mivel az elnök szerint a környezetvédelmi hatóság nem végzi a dolgát, az egyesület környezetszennyezés miatt keresetet adott be a Miskolci Városi Bíróságra.
A Fidesz felkarolta a civilek ügyét
Az elmúlt napokban Miskolcra érkezett a Fidesz szakpolitikusa, Illés Zoltán, s elmondta, hogy a Környezetvédelmi Minisztériumnál már indítványozták a légszennyezettségi határértékről szóló kormányrendelet módosítását. Véleménye szerint ugyanis a BÉM Zrt. egy olyan törvényre hivatkozva mossa kezeit, amit jó ideje "elfelejtettek" felülvizsgálni. "Lényegtelen hogyan próbál kibújni a törvény alól a BÉM, a tény attól még az, hogy a füstgáz visszaáramlása súlyos veszély forrása"– nyomatékosította, utalva arra a jogi dilemmára, miszerint nem egyértelmű, hogy alapanyag-készítésnek, avagy hulladékhasznosításnak minősül-e a tevékenységük. "És nem pusztán a füst okozta fiziológiai kellemetlenségekről van szó – folytatta –, alá tudjuk támasztani, hogy Csókavár-Üröm területéről jelentős kéntartalmú hulladék érkezik az üzembe, s ezek égetésével bizonyítottan rákkeltő anyagok keletkeznek." Csöbör Katalin, a Fidesz helyi képviselője kiemelte, nem céljuk a térség siralmas munkanélküliségi mutatóit rontani azzal, hogy az üzem bezárását követeljék, de "nem megengedhető, hogy erre hivatkozva szemet hunyjunk a környezetszennyezés felett".
________________________________________ A BÉM vezetése mossa kezeit, cáfolja a vádakat
Megkérdeztük a BÉM Zrt. vezérigazgatóját, Baptiszta Tibort. Ő cáfolta a vádakat, s hangsúlyozta, hogy a Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladékhasznosító Mű működése során kielégíti a hatályos nemzeti és uniós szabályozást, továbbá a hatóságok határozatban előírt követelményeit. Elmondása szerint az ÁNTSZ, az Észak- magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is folyamatos és meglehetősen átfogó méréseket végez a BÉM Zrt. területén, amelyek minden esetben megfelelnek az előírásoknak. Lapunk kérdésére a vezérigazgató megerősítette, hogy a Pest megyei településről érkezett már a telephelyükre veszélyes hulladék, ugyanakkor cáfolta, hogy annak kéntartalma magasabb lenne a megengedettnél. Mint mondta, a Csókavár-Üröm bányaüreg-megtisztító projektbe cégük csak alvállalkozóként kapcsolódott be, de arról tudomása van – hangsúlyozta – , hogy rendkívül szigorú előírások mellett zajlik az úgynevezett kármentesítő program. Végül megjegyezte, szeretettel várja a környezetvédőket, a Fideszt, a sajtó képviselőit és mindenkit, aki a technológiájukat meg kívánja ismerni, hogy bizonyítsa, a vádaskodás alaptalan.
________________________________________ Fejfájás, köhögési roham a füstfátyolban
"Minket nem a határértékek érdekelnek – panaszkodik Ujj Béla vállalkozó – , hanem az, hogy a településre ködfátyolként boruló szúrós gáz megkeseríti az életünket." Elmondása szerint tavaly májustól decemberig harminc alkalommal tett bejelentést a helyi felügyelethez emiatt. "Az ügymenetről annyit – mondja –, hogy a bejelentések hatására a BÉM Zrt. saját alkalmazottait küldi ki a panaszosokhoz, s ők elmagyarázzák, nincs itt környezetszennyezés. Azonban a füstfátyol leereszkedése szemmel látható, és érdekes módon mindig ezután kezd hasogatni a fejem" – mondja a férfi. Megemlíti azt is, hogy lassan a barátaik is elmaradoznak, mert sem kint az udvaron, sem a lakásban nem lehet elviselni az iszonyatos bűzt. Bodnár Józsefné a Petőfi utcában lakik, közvetlen a gyár szomszédságában. A nyugdíjas asszony azt mesélte lapunknak, hogy néhány nappal ezelőtt a nála nyaraló 11 éves unokája csodálkozott el azon, hogy Sajókeresztúron délben leszállt a köd. "Van, amikor olyan sűrű ez a füstgáz, hogy egy méterre is alig látni – panaszkodik az idős asszony – , ilyenkor gyakran köhögési rohamom lesz, vagy folyni kezd a könny a szememből."
forrás : magyarhirlap.hu / Kégl Ildikó
|