Csillaghullás Veszprémben
2009.07.14. 05:57

A Veszprémi Ünnepi Játékok 2004. augusztusában debütált a veszprémi vár csodálatos barokk főterén, a Szentháromság téren felállított színpadon. Az azóta eltelt öt évadban számos nemzetközi produkció sikerével írta be nevét a Veszprémfest a magyarországi fesztivál-térképre, illetve a zene-rajongók hangverseny-naptárába.
Július 22-én Bernstein: West Side Story Az előadás - amelyet egyetlen alkalommal láthatott a 2008-as Budapesti Tavaszi Fesztivál közönsége - különlegessége, hogy a főszerepben két eltérő zenei stílus sztárjait láthatjuk, a világsztár szoprán énekesnőt, Miklósa Erikát és az egyik legismertebb musical énekest, Dolhai Attilát. Bernstein művének örökérvényűségét KERO® drámai rendezése és Tihanyi Ákos látványos koreográfiája támasztja alá. Az Izzó Víziók csapata pedig egyedi vetítéssel, különböző látványelemekkel színesíti az előadást.
Július 23-án The Gipsy Kings Az 1970- es években dél-Franciaországban alakult zenekar két zenészcsalád sarjaiból állt össze. A Reyes- és a Baliardo-család elődei közül többen is népszerű muzsikusok voltak. José Reyes, aki mögött időnként fiai is vokáloztak, a Baliardo-család gitáros apjával Manitas de Platával alakított duója már az 1950-es években is jelentős koncertsikereket aratott. Fellépéseik során rengeteget tettek azért, hogy a flamenco nemzetközileg is ismertté váljon. John Steinbeck, Charlie Chaplin, Pablo Picasso, Miles Davis és Salvador Dali mind a duo csodálói közé tartoztak. Apjuk elvesztése után a Reyes-fiúk egy cigány-zarándokúton kerültek közelebb a Baliardo-családhoz, ahol egymásnak átadva a gitárt közösen énekeltek, boroztak és közben szépen lassan összeállt a zenekar. Az életvidám gitárjáték és a szenvedélyes vokál pályafutásuk alatt a csapat védjegyévé vált. Az 1987-ben kiadott Bamboleo és Djobi Djoba c. számaik megjelenésük óta folyamatosan uralják a slágerlistákat. Világszerte több, mint 14 millió albumukat adták el. Platina-válogatáslemezük, a The Best of the Gipsy Kings több mint 1 évig szerepelt a slágerlistákon.
Július 24-én Jan Garbarek Group Jan Garbarek, 1947 március 4-én született a norvégiai Mysenben, majd Oslóban nőtt fel. 14 éves korában autodidaktaként kezdett el szaxofonozni John Coltrane hatására. Először tenor- és szopránszaxofonon, később basszusszaxofonon is játszott. A klasszikus jazz és a világzene területén is kiemelkedő előadónak számít. A kultikus ECM lemezkiadó egyik legmeghatározóbb és egyben legsikeresebb művésze, ők rögzítették szinte minden felvételét. Stílusa egyedülálló, a norvég népzene melankóliával keveredik benne. A hatvanas évek elején ismerkedett meg az akkoriban Skandináviában tevékenykedő Dexter Gordon-nal, Ben Webster-rel és Johnny Griffin-nel. 1969-ben létrehozta első együttesét Jan Garbarek Quartet néven és a következő évben már lemezre vették debütáló albumukat Afric Pepperbird címmel. Komponistaként leginkább a skandináv népzenéből táplálkozik. Az ambiens jazz-szerzemények jeles képviselője, amit leginkább az 1976-ban Ralp Towner-rel közösen készített Dis c. album reprezentál. Itt az improvizációnak kisebb szerep jut és Garbarek egy új stílus felé közelít azáltal, hogy inkább az elnyújtott hangok és az egyszerű szaxofon-játék kap hangsúlyt. Az igazi sikert azonban a Keith Jarrett-féle European Quartet-tel aratta a 70-es évek közepén. A 80-as években Garbarek zenéje kezdte magába olvasztani a szintetizátorok és a world music hangzásvilágát. 1993-ban pedig, mikor tombolt a gregorián hullám, a régizenés Hilliard Énekegyüttessel felvett Officium az ECM kiadó történetének legsikeresebb albuma lett és több európai országban a pop-listákra is felkerült.
Július 25-én Candy Dulfer A páratlanul tehetséges és gyönyörű muzsikus 7 évesen lépett először színpadra, 14 éves korában létrehozta saját zenekarát (Funky Stuff), 19 éves kora óta készít lemezfelvételeket és 20 éves kora óta turnézik. Többek között olyan világhírű művészekkel játszott lemezen és színpadon, mint Prince, Dave Stewart (Eurythmics), Van Morrison, Maceo Parker, Beyoncé, Pink Floyd, Chaka Khan, David Sanborn, Larry Graham, Aretha Franklin, Jimmy Cliff, George Duke, Blondie, Jools Holland, Jamie Cullum, Angie Stone, Tower of Power, The Time, Alan Parsons, Fred Wesley, Pee Wee Ellis, Joey Di Francesco és Jonathan Butler. A Eurytmhics-ből ismert Dave Stewart-tal való első közös munkájuk gyümölcse a Lily Was Here c. szerzemény volt, ami 1989-ben vezette az európai slágerlistákat. 1999-ben Robert Altman Cuki hagyatéka c. filmjéhez írták közösen a zenét, majd 2002-ben Stewart új projektjével (Da Univerzal Playaz) turnéztak Jimmy Cliff reaggee legendával. 2007-ben régi álma vált valóra ugyanis önálló televíziósorozat keretében (Candy meets), muzsikustársaival készíthetett interjúkat. A veszprémi közönség a 2009 májusában megjelenő vadonatúj Funked up & Chilled out c. albumából kaphat ízelítőt.
Július 25-én Maceo Parker Maceo Parker az észak-karolinai Kinston városában született 1943-ban. A zene mindig is központi szerepet játszott a Parker-család életében és egyfajta kapaszkodót is jelentett a nehéz időkben. Maceo 11 évesen kezdett el szaxofonozni, a charlie parkeri hagyományt követve. Melvin bátyjával 1964-ben került James Brown zenekarához, igaz a funky király először csak a dobos Melvint szerette volna, de ő Maceo bevonásához is ragaszkodott, így végül mindketten a zenekar tagjai lehettek Kezdetben bariton- és tenorszaxofonon játszott, majd Brown hatására áttért az altszaxofonra. Szólókarrierje alatt Maceo újra létjogosultságot nyert a műfajnak, stílusa sokrétű, zenéjében egyedülálló módon ötvözi a soul, a funky, a jazz és a hip-hop elemeit. Híresen hosszú koncertjeit a közönség szinte csak egy pillanatnak érzi. A fergeteges funky buli Veszprémben is garantált!
Július 26-án Salif Keita A műfaj egyik alapítója lesz a Veszprémi Ünnepi Játékok 2009-es világzenei vendége. A nemzetközileg is elismert énekes-dalszerző Djoliba (Mali) városában született 1949-ben. Az Afrika arany hangjaként emlegetett különleges zenész a legendás Manding Birodalom alapítójának, Szundjata Keitanak egyenes ágú leszármazottja. A Maliban uralkodó politikai helyzet miatt ez utóbbival Keita elhagyta Malit és Abidjanba, Elefántcsontpartra költözött, ahol az együttes neve Les Ambassadeurs Internationalesre változott. Keita leginkább átütő előadásmódjával és szenvedélyes dalaival alapozta meg hírnevét. 35 éves pályafutása során a világzene egyik legmeghatározóbb alakjává vált, számos albumát olyan neves előadókkal rögzítette, mint Carlos Santana, Joe Zawinul vagy Wayne Shorter. 2005-ös M'Bemba című lemezének jelentése nagyapa. Gyökereihez és afrikai kulturájához való visszatérését ünnepli ezzel az egyedi dallamvilágú zenével, amit most a veszprémi közönség is élvezhet.
forrás : mixonline.hu / Fotó: -a-
|