közérdekű ! ? : Az áldozat a hibás? - Valamit megint elszúrhatott az Országgyűlés |
Az áldozat a hibás? - Valamit megint elszúrhatott az Országgyűlés
2009.07.03. 04:16
Úgy látszik, Magyarországon még mindig várni kell arra, hogy egy valóban hatékony és szakmailag is megfelelő távoltartási törvény szülessen. A jogvédők szerint legalábbis a hétfőn elfogadott passzus az elkövető érdekeit védi a bántalmazottal szemben. Az már csak hab a tortán, hogy azt "sunyiban, egyeztetések nélkül" fogadta el a parlament.
A köznyelvben csak távoltartási törvényként elhíresült passzust némi módosítás után hétfőn fogadta el az Országgyűlés. Nem sokkal az után, hogy májusban nyilvános ülésén mondta ki róla az Alkotmánybíróság, hogy az alkotmányellenes.
A hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvényt az Országgyűlés 2008. december 15-én fogadta el, a köztársaság elnök azonban nem írta alá a jogszabályt, és előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól.
Gombhoz a kabátot
Sólyom László döntését egyebek mellett azzal indokolta, hogy a törvény túl szélesen értelmezve használja az erőszak és a hozzátartozó fogalmát, valamint abban aránytalanul korlátozzák a tartózkodási hely szabad megválasztását. Most a jogszabályban fogalmakat pontosítottak, és bizonyos garanciákat tettek bele, mielőtt ismét zárószavazásra bocsátották.
Októbertől hatályos a szakmaiatlan törvény
(Fotó: Hírszerző)
A többszörösen át-, de inkább szétrágott törvény már régóta nem tetszik a jogvédőknek. Spronz Júlia, a Patent jogvédő egyesület munkatársa a Hírszerzőnek azt mondja: a két fogalmat a legkevésbé sem sikerült tisztázni, sőt az összes pontosítás szűkítés lett valójában, amitől "szakmaiatlan, emberi jogokat mellőző, felelősséget elmosó lett a törvény". "Nem garanciákat építettek bele, hanem miután a köztársasági elnök visszadobta, levágták a problémás részeket, azaz a gombhoz keresték a kabátot. A törvény alkalmazása áldozathibáztató lesz."
A jogvédő szerint ugyanis, míg korábban az erőszak definíciójába beletartozott a rendszeresen ismétlődő magatartás is, ezt most csak a közvetlenül és súlyosan veszélyeztető tevékenységekre, illetve mulasztásokra alkalmazzák. "Ezzel pedig a családon belüli erőszak áldozatainak nagy részét kizárják a meghatározásból, ugyanis tudható, hogy az erőszak sok esetben éppen hogy nem súlyos, viszont rendszeresen ismétlődik" - mondja Spronz Júlia.
A legrosszabb út?
A jogvédő szerint az erőszakot veszélyeztető tevékenységként, vagy mulasztásként értékeli a törvény, holott az súlyos jogsértéseket foglal magába. "Arról nem is beszélve, hogy komoly alkalmazhatósági problémákat vet fel, és gyakorlatilag a rendőrség megítélésére bízza majd az egész ügyet."
A hozzátartozó definiálásánál is a legrosszabb utat választották Spronz szerint: kidobták belőle az udvarló/barát/barátnő, illetve a volt élettárs, volt jegyes fogalmát is. "Elég csak az elmúlt néhány hónap híradásaira gondolni, amikor is számos esetben éppen a volt élettárs az elkövető."
A korábbi törvény is használhatatlan volt, de ebben egyenesen a bántalmazó jogait védik az áldozatéval szemben - vélik a szakemberek. Spronz Júlia szerint egyébként az már csak hab a tortán, hogy "sunyiban, egyeztetések nélkül fogadták el hétfőn a törvényt. Nem volt idő az egyeztetésre, senki sem tudta, hogy hétfőn akarnak zárószavazni róla. Olyannyira nem, hogy a szavazás előtt néhány órával került csak fel az Országgyűlés honlapjára".
A módosított előterjesztésre hétfőn 210 képviselő szavazott igennel, 1 nemmel, 116-an tartózkodtak. A törvény október elsején lép hatályba.
forrás : hirszerzo.hu
|