A befejezetlen mondat: újabb Gripen-fejlemény
2009.04.30. 04:56

Törékeny a béke a magyarországi Gripen-beszerzések körül. Most épp egy titkos brit nyomozási jelentés egy félmondata kavarta fel az állóvizet.
„A szocialistáknak történő 7,5 százalékos kifizetés” – ez a mondattöredék újabb találgatásokra adott okot a múlt héten a brit British Aerospace (BAE) és a svéd Saab kooperációjában készült Gripen vadászgépek 2001-es magyarországi beszerzése kapcsán. A szöveg forrása az osztrák Format magazin által megszellőztetett és a Gripen-eladásokat körüllengő bűncselekménygyanút vizsgáló brit korrupcióellenes hivatal, az SFO tavaly júliusi titkos jelentése, amelyet az osztrák hatóságoknak küldtek Ali fedőnéven, utalva a Gripen-eladást Magyarországon is feltűnő buzgósággal egyengető, korrupcióval gyanúsított osztrák–magyar Alfons Mensdorff-Pouilly gróf becenevére. A nyilvánosságra került dokumentum egyébként amolyan nyomozati háttérinformációnak tűnik; a Format által közölt szöveg sok eleme visszaköszön abban a hivatalos házkutatási parancsban, amelyet tavaly szeptemberben adott ki a bécsi államügyészség a gróf rezidenciájára és M.P.A. nevű bécsi cégének irodájára. Házkutatás egyébként Mensdorff-Pouilly magyarországi címein, például az M.P.A. Kft. Vas megyei székhelyén is történt (HVG, 2008. október 11.).
Gripenek Budapest fölött
A fenti, a BAE két munkatársa közötti feljegyzésből elcsípett kijelentésnek azonban nemcsak ez ad magyarországi aktualitást, hanem az is, hogy – mint a cikkből kiderül – az SFO gyanúja szerint a BAE összesen 107,6 millió eurót juttatott „harmadik félnek”, azaz kenőpénzként való kifizetésekre. Szerintük ennek nagy része Magyarországon landolt, s ebből jutott volna 7,5 százalék „a szocialistáknak”. Az MSZP mindenesetre gyorsan reagált, és Nyakó István pártszóvivő a legkézenfekvőbb módon cáfolt, mondván: mivel az ominózus időszakban (a feljegyzés 2001. október 3-án született) az MSZP ellenzékben, vagyis nem döntéshozó pozícióban volt, meglehetős butaságra vallott volna bárkinek őket megkenni.
Mindazonáltal az időpont a magyarországi Gripen-beszerzés eseménytörténetét figyelembe véve érdekes. Ezekben a hetekben fordult ugyanis a széljárás. A Nemzetbiztonsági Kabinet számára 2001. augusztus 31-ei dátummal készült előterjesztés még az amerikai F–16-os harci gépek kiválasztását javasolta, tíz nappal később azonban az Orbán Viktor akkori miniszterelnök részvételével zajlott kabinetülés már a svédekkel való tárgyalások haladéktalan, vagyis 10 napon belüli megkezdéséről döntött. A Nyakó-féle magyarázatot nem látszik megingatni az ügyben mutatott akkori parlamenti MSZP-álláspont sem. A gépbeszerzésről szóló, december végén született országgyűlési határozat – amely egyébként nem tartalmaz géptípust – elfogadásánál a szocialista frakciótagok közül egyedül Szűrös Mátyás nyomott igen gombot.
A 30 oldalas SFO-dokumentumban Waffen (azaz Fegyver) Alinak is nevezett gróf a hírek szerint továbbra is tartja magát ahhoz a vallomásához, miszerint Magyarországon nem korrumpált senkit. Változatlan a magyar bűnüldözők hivatalos álláspontja is: indult ugyan ügyészségi vizsgálat Gripen-ügyben, az azonban nem talált bűncselekményre utaló jeleket. Mensdorff-Pouilly és a BAE üzleti kapcsolatait ugyanakkor az SFO tágabb összefüggésben, vagyis a magyar mellett a korrupciógyanús cseh Gripen-üzlet kapcsán vizsgálja, s az osztrák hatóságok egy korábbi Eurofighter-beszerzés miatt is érdeklődnek. A nemzetközi szálak pedig az SFO-jelentésben egész hálóvá állnak össze, ahogy különböző cégérdekeltségeiken keresztül a gróf és a BAE-nél 2007-ben bekövetkezett haláláig tanácsadóként dolgozó Timothy Landon mozgatták a szálakat. Az exkatonatiszt Landont, akinek özvegye Mensdorff-Pouilly unokatestvére, az SFO-dokumentum amúgy is meglehetősen színes figuraként jellemzi. 1970-ben, még brit titkosügynökként, állítólag államcsínyt szervezett Ománban, amiért – nyilván egyebek mellett – a Fehér Szultán nevet kapta, továbbá jócskán meggazdagodott abból, hogy az embargó alatt lévő Dél-Afrikának olajat szállított.
A brit nyomozók koronatanúja egyébként Marc Cliff, Landon egykori munkatársa, aki a jelek szerint kipakolt. Ő a megfejtője például egy 2002-es Landon-levél azon kitételének, hogy „jelenleg egyedül a kofferek jelenthetnek megoldást”. (A koffer, nem meglepő módon, kenőpénzt jelent.) Cliff amúgy Hans Malzachert, a Daimler-Puch konszern első emberét is belerángatta az ügybe, amikor azt állította, hogy az elnök-vezérigazgatónak is jutott 5 százalék kenőpénz.
Kérdés, hogy a svéd–brit–osztrák vizsgálat milyen meglepetéseket tartogat még a Mensdorffék által az egyik érintett cég neve után Vörös Gyémántnak nevezett akciósorozattal kapcsolatban. Az osztrákok április elején mindenesetre feloldották a gróf előzetes letartóztatását, államügyészségi közlés szerint befejezték a belföldi nyomozást, és immár a britekre várnak. Az SFO egyelőre hallgatásba burkolózik, a HVG-nek az ügy állását és tartalmi részleteit firtató kérdésére nem kívánt válaszolni. A svéd részről eljáró Christer van der Kwast ügyész is csak annyit közölt lapunkkal: az ügyben együttműködik az SFO-val, részletekbe azonban nem kívánt bocsátkozni.
forrás : hvg.hu / TÖMÖRY ÁKOS
|