Horthy-rendőr a Belvárosban
2008.10.24. 08:35

Köpcös, „joviális” bronz rendőrszobor vigyázza október 20-tól a járókelők lépteit Lipótvárosban. A Zrinyi utca és az Október 6. utca sarkán csillogó alkotás felállításával voltaképpen mindenki egyetértett: tetszett a kerületi és a fővárosi önkormányzat illetékes bizottságainak, a szakmai zsűrinek, még a rendőrségnek is. Csak néhány idősebb járókelő vetett furcsa pillantást a közrend régi őrére: az alak valahonnan a Horthy-korszakból köszönt vissza neki.
A biztonságot sugárzó rendőr az 1909 és 1945 közötti közrendőrök ünnepi ruháját viseli, fején az ismert Zrínyi-sisak, amelyet 1909-ben vezettek be. A korszak vitatott, még akkor is, ha tudjuk, hogy a XX. század eleje még a béke völgye volt. A pécsi Janus Pannonius Múzeum már őriz egy Horthy-rendőrt, Goldmann György művét. Ez a zömök, bikanyakú ólomszobor azonban éppen erőt és kegyetlenséget sugároz, amely a korabeli – 1936-ban készült a plasztika – rendőrség sajátja volt. A lipótvárosi bronzalak viszont a korszak ellentétes figurája: ő a jóságos, biztonságot nyújtó biztos úr. A szobrot leleplező Rogán Antal V. kerületi polgármester békebeli képet lát, ha a bronzrendőrre tekint, úgy véli, ezt a kedves bácsi elhomályosítja a diktatúra rendőreinek negatív képét. Bencze József országos rendőr-főkapitány a közbizalom megnyilvánulásának tartja a szoborállítást, Zsigmond Attila, a Budapest Galéria igazgatója pedig „élményszerűen historizáló biztos úrnak” nevezi Illyés András szobrászművész alkotását. Ezek a gondolatok az avatóünnepségen hangzottak el. Mi újra megkérdeztük az érintetteket: jól látták-e, amit láttak?
Bencze József főkapitány leszögezte: az avatáson meg sem fordult a fejében a Horthy-korszak, egyébként sem kötné ehhez az időszakhoz az alkotást, még akkor sem, ha 1945-ig ezt a ruhát viselték ünnepnapokon a rend őrei. Emlékeztetett rá, az állami rendőrség 1871 óta működik, a ruha tehát igen régi. A szobor Zrínyi-sisakot visel, ez az embléma szerepel ma is a rendőrök karjelvényén és más eszközein is. Bencze szerint ez a szobor hozzátartozik az utcaképhez, ugyanúgy, mint a hús-vér rendőrök. Csak a ruhája más.
Zsigmond Attila zsűritagban egyetlen politikai gondolat sem merült fel, amikor az alkotást bírálta. Kérdésünkre kijelentette: nem kakastollas csendőrről van szó, nem egy erőszakszervezet tagjáról. A szobor egyszerű közrendőrt ábrázol.
Az V. kerületi polgármesteri hivatal sajtóreferense utalt rá, hogy mind a kerületi, mind a fővárosi kulturális, illetve városfejlesztési bizottságok egyhangúlag elfogadták az alkotást, amely pályázat útján valósult meg. Megkérdeztünk néhány fővárosi bizottsági tagot, miként vélekednek a szoborról, de ők „őszintén szólva” nem emlékeznek már rá.
Bojár Iván András művészettörténész, a Budapest Európa Fővárosa 2011 elnevezésű projekt főpolgármesteri biztosa politikai szempontból nem tudja megítélni a szobrot, de „elege van” abból, hogy a XXI. század elején XIX. századi típusú bronz köztéri bácsikat mintáznak, szerinte ezek közé tartozik a Nagy Imre-szobor is. Mint mondta, ettől korszerűtlen a város, s művészete retrográd módon jelenik meg. Bojár Iván András nem érti, miért pont ezt a szobrot kellett az említett helyre felállítani, kinek és miért jutott eszébe a rendőr bácsi.
forrás : Népszava Online
|