Jean Michel Jarre, a szintetizátor zenék atyja újra Budapestre látogat. A nemrég hatvanadik születésnapját ünneplő sztár igazi varázslatra készül a Pap László Budapest Sportarénában, november 12-én. Újra elhangzik majd a leghíresebb, Oxygen című műve, méghozzá azzal az ötven legendásnak számító analóg szintetizátorral, amelyet harminc évvel ezelőtt is használt.
Az elektronikus zene elindítójaként is ismert művész budapesti koncertje egyben lemezbemutató is lesz, hiszen az eddig már húszmillió példányban elkelt Oxygent Jarre most újra feljátszotta stúdiójában.
A világszerte elismert szupersztár a szabadtéri koncertek egy egészen újszerű előadásmódját vezette be, így úttörő volt a szabadtéri koncertek, és legújabban az elektronikus bulik egy teljesen új generációjának kialakulásában. Ő az első zeneszerző, aki elektro-akusztikus zenét szólaltatott meg a Párizsi Operaház szentélyében, 1971-ben, az AOR balettben.
Franciahon híressége
A lyon – i születésű Jean-Michel André Jarre 1948. augusztus 24 – én látta meg a napvilágot Franciaországban. Azóta a popzene történetének egyik legkreatívabb alkotó zenész-egyéniségévé nőtte ki magát. A kilencvenes évek közepéig több, mint 75 millió lemeze kelt el világszerte. A közismert zeneszerző, Maurice Jarre fia. Ötévesen kezdett el zongorázni, de klasszikus zenei tanulmányait hamar abbahagyta és a jazz felé fordult.
Tinédzserként megalakította a Mystčre IV nevű rockbandát. 1969 óta a párizsi Music-Research művészeti csoport tagja. 1971-ben jelent meg első kislemeze a La Cage, de a kezdeti, útkereső próbálkozások nem arattak sikert. 1976-ban jelent meg az Oxygčne, mely az akkor már ismert film és színházi zeneszerzőt a szupersztárok közé emelte. Az Oxygčne példa nélkül álló nemzetközi sikert ért el, zenei szerkezetével és hangszerelési formáival valóságos zenei forradalmat indított el a popzene történetében. A korongról két szám is felkerült az angol toplistáktra.
1978-ban jött a folytatás;
az Equinoxe, amely szintén hatalmas sikert aratott. Ekkor kezdte el szabadtéri koncertjeinek sorozatát, melyek a mai napig egyedülálló showműsorok is egyben.íbr>
Koncertezett már a párizsi Concorde téren, melyet a kihangosítás következtében szinte egész Párizs élvezhetett. Hatalmas videokivetítőket helyeztek el a város több száz pontján, lézersugarak háromdimenziós effekteket és animációkat rajzoltak, az éji égboltot tűzijáték világította be. Jarre - a koncert nagyságát és látogatottságát tekintve - Elvis Presley, a Beatles és a Rolling Stones után bekerült a Guiness rekordok könyvébe.
Három évben (1986, 1989, és 1991) New age kategóriában Grammy díjat kapott és egyben kiérdemelte a Francia Becsületrend lovagi címét 1995-ben.
Harmadszor jön hozzánk
Aztán 1990. július 14-én ötven zenésztársával Párizsban, a Défense városrészben, egy gigantikus méretű, piramis alakú színpadon adott koncertet, amelyen - a beszámolók szerint - több, mint kétmillió ember gyűlt össze, a Grande Arche és a Diadalív között, majd 1995-ben Jarre a francia kulturális minisztérium és az UNESCO felkérésére, a párizsi Eiffel-torony előtt adott koncertet. Magyarországon először 1993-ban a Népstadionban lépett fel, a Chronologie című albumát mutatva be, majd 1997-ben is járt nálunk, az Oxygene 7-13 című albummal, az akkori BS-ben.
Lemezei között található egy rendkívül érdekes ritkaság: 1983-ban kinyomtak egy korongot Music For Supermarkets címmel, de csupán egyetlen példány készült belőle. Mint ilyen esetben az történni szokott, a lemez aukción kelt el 10 000 dollárért.
Egy magyar hetilapnak 2007. karácsonyi számában adott interjújában elárulta, hogy 2008-ban újra eljön Magyarországra koncertezni az újrakevert Oxygene album anyagával. És most ez meg is valósul.