Anarchiához vezethet az erőszakhullám
2008.05.18. 07:38

Napjainkban egyre nagyobb teret nyer az erőszak. A lakosság életminősége évről évre romlik, a munkanélküliség hatalmas méreteket ölt, és ez a probléma már nemcsak a leszakadt régiók lakóit érinti. Bizonyára ezek is közrejátszanak az áldatlan állapotok eluralkodásában, de magyarázható-e mindez az elszegényedéssel? – kérdeztük Szabó Sándor református lelkészt, a miskolci Lévay József Közművelődési Egyesület elnökét.
Bárki célpontjává válhat az országon végigvonuló erőszakhullámnak. Megélhetési bűnözés volna ez csupán, vagy több annál? "Én az emberben meglévő agresszív indulatok elszabadulásának tulajdonítom – mondta a lelkész. – Ha pedig az erőszakhullámot nem tudjuk megfékezni, akkor megrendülhet a jogállamiságba vetett bizalom." Valakitől egyszer azt hallottam, "elvették az emberektől a hitet, és nem adtak helyébe semmit". A folyamat akkor kezdődött, amikor a polgári erkölcsöt felváltotta a szocialista erkölcs, és társadalmi méretű erőszakhullámmal párosult.
A diktatúra időszakában megszüntették az iskolai hittanoktatást, és a fiatalok erkölcsi nevelés helyett ideológiai nevelést kaptak. A kommunizmus mély morális válságot hagyott maga után. A nagy társadalmi átalakulásban a szocializmust felváltotta a vadkapitalizmus korszaka, s az erkölcsi vonatkozásokat tekintve minden maradt változatlanul.
"Az egyik legnagyobb probléma, hogy az előző rendszerben úgy nőtt fel egy generáció, hogy nem kapott semmiféle erkölcsi nevelést. Napjainkban már a második nemzedék életéből marad ki ezen értékek továbbadása – folytatta Szabó Sándor. – Márpedig ahhoz, hogy megmaradjon nemzetünk, szilárd erkölcsi alapokra kell állítani az egész társadalmat."
A lelkész, gondolatainak alátámasz-tására Berzsenyi A magyarokhoz intézett versét idézi: "minden ország támasza, talpköve a tiszta erkölcs". Ennek elvesztése aláaknázza és megdönti a rendszert, mint egykor a Római Birodalmat. Ezért erkölcsileg meg kell erősíteni a társadalom tartópilléreit: a családot, az oktatást, a kultúrát, és a közoktatásban tanuló diákoknak meg kellene tanítani minden erkölcsi törvény alapját: a tízparancsolatot, amely forrása a jó és rossz közötti különbségtételnek. Helyre kell állítani a munka becsületét, és értelmes, vállalható, előremutató célokat kell megfogalmazni az egész társadalomnak. "Depresszióba süllyedő nemzetünknek vissza kell adni a hitet, önbecsülést és erkölcsi tartást. Csak ekkor tudjuk megfékezni ezt a negatív tendenciát, a növekvő erőszakhullámot. Ebben közös a felelősségünk, de az államé minősített. Ha az állam nem tudja megállítani a folyamatot törvényes eszközökkel, kialakulhat a társadalomnak egy olyan védekező mechanizmusa az erőszakkal szemben, amely végül anarchiához vezet."
forrás : magyar hirlap online / Kégl Ildikó
a képek, az MNO archivumából, feltöltve
|