Szilvásyt végigrágta az egész parlament
2008.04.22. 09:49

Csúnyán belefutott a Fidesz a megfigyelési-botrány ügybe. Kiderült, hogy ők is alkalmaztak titkosszolgálati módszereket politikai célokra - Szilvásy György titokminiszter erről dokumentumot mutatott be a parlamentben, amikor a megfigyelési botrány ügyében hétfőn szinte mindenki őt interpellálta. A kérdés már nem az, hogy most van-e, hanem, hogy ki kezdte előbb a titkosszolgálatok politikai célú alkalmazását.
Az előzetes tervekkel ellentétben nyílt ülésen tárgyalták a Kósa Lajos fideszes képviselő által benyújtott, lehallgatási botránnyal foglalkozó interpellációt, mivel feloldották az érintett kormányhatározat titkosságát. Az ellenzéki politikus arról a határozatról kérdezte a titokminisztert, amely "lehetővé teszi lényegében a teljes magyar politikai elit titkosszolgálati eszközökkel történő jogellenes megfigyelését, a róluk gyűjtött információk politikai célzatú felhasználását" - olvasható az interpelláció címében. Ugyanakkor Szilvásy György "nem jó szívvel" oldotta fel a márciusi kormányhatározat titkosságát - erről a miniszter a parlament nemzetbiztonsági bizottságának hétfő délelőtti ülésén beszélt. Szilvásy az ülésen azt mondta, hogy aggályosnak tartotta a titkosítás feloldását, de miután a fideszes képviselők a nemzeti érdekekkel ellentétesen információkat adtak ki a dokumentumról, nem volt más választása a bizalom visszaállítása érdekében.
Amit Ön elmondott, nem felel meg a valóságnak
A délutáni interpellációkban Kósa beszámolt arról, hogy a hozzá kipostázott törvénytervezetet a kiadványozó miniszterelnök nem írta alá és hiányzik róla több igazoló jelzés is. Sőt még azt sem lehet eldönteni, hogy egyáltalán hatályban van-e. Kósa szerint a kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a teljes politikai gárdát le lehet hallgatni, beépülni, házkutatást tartani náluk, kezdve az önkormányzati képviselőktől az országgyűlésen át mindenkinél. Mindezt úgy, hogy bírói aláírás nélkül, csak az igazságügyi miniszter ellenjegyzése szüksége. Kósa szerint ez nem csak törvénytelen és alantas szándékú, de elfogadhatatlan is.
Szilvásy válaszában határozottan visszautasította a feltételezést, hogy a kormány le kívánná hallgatni a politikusokat. Az országgyűlési képviselők lehallgatását egyébként is csak a Nemzetbiztonsági Bizottság engedélyével lehet megtenni. A rendelet célja - Szilvásy magyarázatában - az lenne, hogy szervezet bűnözés befolyása elől megóvják az EU-s pénzek szétosztását, és a pályázatok kiírását végző közhivatalokat. A "védelem" a védett önkormányzattal való együttműködésben valósulna meg, erről együttműködési megállapodást is kötnének, de a megállapodás - a miniszter ismertetése szerint - nem lehet kötelező. Kósa a választ nem fogadta el és hangsúlyozta: "Amit Ön elmondott, nem felel meg a valóságnak, ugyanis a határozatban az is szerepel, hogy a titkosszolgálatoknak akkor is folytatni kell a lehallgatást, ha az érintett önkormányzatok nem egyeznek bele." A fideszes politikus szerint az egyetlen elfogadható válasz az lenne, ha Szilvásy elnézést kérne és visszavonná a határozatot.
Demeter csúnyán belefutott
Ezután Demeter Ervin, az Orbán-kormány volt titokminisztere interpellálta Szilvásyt ugyanebben az ügyben. Demeter szerint alapos a gyanú, hogy a kormány saját politikai tevékenységére használja fel a titkosszolgálatokat. Szilvásy az EU-s pénzek védelmére vonatkozó indoklása pedig sántít, mert már 2004 óta érkeznek az előcsatlakozási pénzek. Demeter szerint összefüggések lehetnek a kisebbségi kormányzati szerepre készülés és az önkormányzatok megfigyelése között. Szilvásy ezt a feltételezést is visszautasította és állítja, hogy nem akarják politikai célokra felhasználni a titkosszolgálatokat. Ezután bemutatott egy dokumentumot, amelyben az Orbán-kormány egyik tisztviselője utasítja a Nemzetbiztonság vezetőjét, végezzenek hasonló megfigyeléseket az önkormányzatoknál. Pedig korábban Demeter azt mondta, bár a Fidesz-kormány idején is hatályban volt ez a jogszabály, ám ők azt sosem alkalmazták. A képviselő végül nem fogadta el Szilvásy György válaszát.
Demeter Ervin és Kósa Lajos az interpellációjuk után rögtönzött sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, hogy a Fideszhez olyan hírek jutottak el, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai kimondottan félnek az önkormányzatok nemzetbiztonsági megfigyelését elrendelő kormányhatározat végrehajtásától, mert világosan látják, hogy törvénytelen eljárásról van szó, aminek ők lesznek a kárvallottjai. Kósa Lajos bejelentette, hogy a Fidesz keddi elnökségi ülésén megvizsgálják, hogyan lépjenek tovább az ügyben. Mint mondta, semmiképpen sem hagyják, hogy a magyar demokrácia a nemzetbiztonsági szolgálatoktól függjön.
forrás : STOP / Szerző: HPG
|