Előtérben ! : Akár el is vehetik az özvegyi nyugdíjakat |
Akár el is vehetik az özvegyi nyugdíjakat
2011.10.11. 05:04
Lesz, akitől elvonhatják, másoknak pedig csökkenthetik jövőre az özvegyi nyugdíját; ami biztos, hogy az ellátást már nem a nyugdíjbiztosítási-, hanem a tervezett nemzeti szociális alapból fizetik, mégpedig jövedelempótló támogatásként. A jövőben bizonyos feltételek alapján bírálják majd el, kinek jár és kinek nem például az özvegyi ellátás.
Oszsza meg másokkal is
Azt, hogy melyek ezek a feltételek, egyelőre nem tudni. Nem emelkedik jövőre a családi pótlék és a gyes összege sem, a gyed viszont - a minimálbér növelése miatt - változhat.
Elvonhatják vagy csökkenthetik jövőre az özvegyi nyugdíjat - erre hívta fel a figyelmet Korózs Lajos. A szocialista szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy a költségvetési tervezet szerint a korhatár előtti öregségi nyugdíj mellett az árvaellátás, a szülői nyugdíj és az özvegyi nyugdíj forrása is kikerül a nyugdíjbiztosítási alapból, és átkerül az úgynevezett nemzeti szociális alapba. Ezzel megszűnik ezeknek az ellátásoknak a "biztosítási védelme", azaz a kormány megteheti, hogy kedvére megváltoztatja az összeget és a folyósítás feltételét. Azt már tudni - mondta Korózs -, hogy az említett ellátások egyike sem emelkedik jövőre, és az is biztos, hogy új kategóriába kerülnek: ellátás helyett jövedelempótló támogatás lesz belőlük.
Mindez azt jelenti - magyarázta az ellenzéki politikus -, hogy szociális rászorultság alapján mérlegelik majd, ki kaphat például özvegyi nyugdíjat és kinek csökkentik, vagy kitől veszik el teljesen az ellátást. Azt egyelőre nem tudni, milyen feltételek szab a kormány, a részleteket sarkalatos törvényben rögzítik - tette hozzá. Kifejtette azt is, hogy noha a kabinet csak arról beszél, hogy jövőre nem emelkedik a korhatár előtti nyugdíj, valójában ez egy hosszabb távú terv, az érintett a rá irányadó - fokozatosan emelkedő - nyugdíjkorhatár betöltéséig egyetlen forinttal sem kap többet, mint most.
A nehéz társadalmi helyzetben élőkre fordított forrás is csökken, 40-45 százalékkal kevesebb pénz jut majd például az utcai szociális munkára vagy a krízisotthonok fenntartására. Befagyasztja a kormány a családi pótlékot, az anyasági támogatást, a gyest, valamint a pénzbeli gyermekvédelmi támogatások összegét is - derül ki a jövő évi költségvetésből. Ezek összege "2012-ben nem emelkedik" - olvasható a tervezetben. A javaslat annak ismeretében érdekes, hogy a választások előtt Navracsics Tibor akkori fideszes frakcióvezető még arról beszélt, ha kormányra kerülnek, akkor sokkal bőkezűbb családtámogatási rendszert építenek ki, mint az előző kabinet. Tavaly még úgy fogalmazott, a gyermeknevelés esélyeinek csonkítása a jövő felélését jelenti.
A kormány a jövő évi költségvetésben 4,2 százalékos inflációval számol, vagyis a támogatásokat még reálszinten sem tartják. Az egygyerekes családok 2008 óta nettó 12 ezer 200 forintot, a kétgyerekesek 26 ezer 600 forintot kapnak családi pótlékként, és ez egy ideig így is marad. Ráadásul az infláció 2009-ben 4,2, 2010-ben 4,9, 2011 első félévében 4,1, százalékos volt, így a családi pótlék jövőre 20 százalékkal ér kevesebbet, mint négy éve. Pedig a Magyar Szegénységellenes Hálózat kutatása szerint ez a gyerekek után járó legfontosabb ellátás, az egyik legjelentősebb része a családi költségvetésnek. A családok többsége megérzi, ha az összeget nem emeli a kormány, vagy a támogatás veszít vásárlóértékéből. Ez fedezi ugyanis a gyerekekkel kapcsolatos és a megélhetéshez szükséges legalapvetőbb kiadások egy részét.
A gyermekgondozási segély (gyes) összege sem változik, marad a jelenleg bruttó 28 ezer 500 forint, amiből 25 ezer 650 forintot kapnak meg a családok a 10 százalékos nyugdíjjárulék levonása után. Ennek összege sem emelkedett 2008 óta. A gyermekgondozási díj (gyed) viszont emelkedhet. Összege a jelenlegi rendelkezések szerint a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, maximum összege pedig a mindenkori minimálbér (2011-ben 78 000 forint) kétszeresének a 70 százaléka. Ez idén 109 ezer 200 forint. Jövőre viszont a minimálbér 92 ezer forint lehet, így, ha a jelenlegi szabályok nem változnak, akkor a gyed felső határa 128 ezer 800 forint lesz.mbr>
forrás és szerző : Muhari Judit / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|