IT, Mobil : Mindenki mobilszolgáltatóvá válhat |
Mindenki mobilszolgáltatóvá válhat
2011.05.02. 05:50
A magyar mobilszolgáltatók szerint hazánkban nincs gond a lefedettséggel, de mindig lesznek olyan helyek, ahová nem jut el a térerő. A Vodafone ezért piacra dobott két apró bázisállomást Mini Bázis néven, amelyekkel a legmélyebb pincék és az eldugott erdei házak is kiváló lefedettséget kaphatnak. Persze csak akkor, ha már van ott vezetékes internetelérés.
Oszsza meg másokkal is
Egyértelműen a mobilszolgáltató feladata a hálózat kiépítése és működtetése, de vannak olyan helyzetek, amikor a felhasználónak is érdemes segítenie. A Vodafone például azt vállalta, hogy 2012-re a lakosság 99 százalékát lefedi 3G-vel, és azt mondja, hogy ezt saját erőből meg is valósítja. Mégis piacra dobott két bázisállomást, úgynevezett femtocellát, amelyet az ügyfélnek kell megvennie, és a saját szélessávú netjére kell rákötnie, ha jobb lefedettséget akar.
Fehér foltok
A femtocella nagyjából olyan, mint egy wifi hotspot. Tulajdonképpen egy rádiós végpontot biztosít a saját szélessávú elérésünkhöz. Csakhogy amíg a wifire szinte bármivel felcsatlakozhatunk, a femtocella kizárólag SIM-kártyás eszközökkel érhető el. Ebben az esetben Vodafone-kártyával.
Akkora, mint egy wifi hotspot
A Vodafone Mini Bázis a mobilhálózat jelét tuningolja 30-100 méteres körzetben, és ennek köszönhetően a lakás legmélyebb zugában is akadozás nélkül beszélgethetünk, vagy videotelefonálhatunk, és a letöltési sebességünk is gyorsabb lehet. Az Alcatel Lucent által gyártott kütyük 3G/HSDPA lefedettséget hoznak létre, amelyhez csak 3G-készülékkel lehet csatlakozni, és eleinte 7,2 megabit lesz rajtuk a maximális letöltési sebesség.
Más országokban már 2-3 évvel ezelőtt megjelentek a femtocellák, a Vodafone UK már több mint százezret adott el belőle. Azt viszont tudni kell, hogy Angliában az összes mobilszolgáltató lefedettsége sokkal rosszabb, mint Magyarországon. Idén Londonban egy telefonhívásom 3-4 perc alatt körülbelül ötször szakadt meg, amit csak bóvlinak tudok nevezni. A magyar Vodafone elsősorban azokat veszi célba a Mini Bázissal, akiknek üzleti érdekük a lefedettség növelése. Egy borospincében vagy egy erdő mélyén lévő hotelnek fontos lehet, hogy a VIP ügyfelek ne maradjanak térerő nélkül.
Az árak egyáltalán nem durvák, a lakossági ügyfeleknek szánt változat, amely egyszerre négy telefonhívást tud kiszolgálni 30 ezer forintba kerül, míg a nyolc egyidejű hívást lebonyolító vállalati kütyüért 115 ezer forintot kérnek. Az utóbbi egy átlagos irodai környezetben (értsd: ahol nem telefonos ügyfélszolgálat működik) a Vodafone szerint 40-50 felhasználóra elegendő. A lakossági eszköz hatósugara 30-40 méter, a vállalatié 80-100. Ez persze nem igaz a vasbetonnal két négyzetméteres szobára osztott épületekben, hiszen a falak akadályozzák a jel terjedését.
Az üzleti modell világos, a felhasználó fizeti a vezetékes netet és a meglévő mobilos tarifacsomagja sem változik attól, hogy néha nem a háztetőn lévő nagy bázisállomásra, hanem a saját femtocellájára csatlakozik. A femtocella folyamatos működés esetén havi 260-400 forinttal dobja meg az áramszámlánkat, de a 3-4-szeres jelerősség miatt lassabban merül le a mobilunk akkuja.
Nem feltétlenül kell fizetni a femtocelláért. hiszen indokot esetben akár adhat is egy femtót az operátor. Például akkor, ha ezzel megelőzheti az ügyfél esetleges szolgáltatóváltását. Más országokban arra is van példa, hogy az ügyfél kedvezményes tarifát kap, amikor a saját femtocelláját használja.
Cellatársak
Eleinte olyan egyszerű lesz a femtocella, mint egy fapapucs. Az ügyfél bedugja, csatlakoztatja a netre és bekapcsolja. Ennyi. Később a júzer azt is megadhatja majd, hogy kit enged be a cellájába. A nyílt üzemmód mellett megjelenik egy zárt is, amelyben csak az előre megadott számok tudnak majd a cellára csatlakozni, mintha a saját otthoni mobilszolgáltatónk lennénk. A Vodafone szerint a félig zárt mód lesz a legnépszerűbb, amelyben néhány szám mindig prioritást kap, egyébként mindenki csatlakozhat.
Egyelőre nem tudni, hogy a Vodafone milyen intelligensebb szolgáltatások bevezetését tervezi, de az biztos, hogy a femtocella sok lehetőséget kínál. Például a szülők automatikus sms-t kaphatnak, amikor a gyermek hazaért, azaz belépett a femtocella hatósugarába. Ugyanez a módszer a cégeknél a jelenléti ívet helyettesítheti. Arra is van lehetőség, hogy a mobil automatikusan letöltsön minden fényképet és videót az otthoni fájlszerverre, amint a cellánkba léptünk. Illetve a lakásunkba betörő bűnözők nagyobb eséllyel kerülnek a jól megérdemelt börtöncellájukba, ha van náluk mobil, mert a femtocella idegen telefonszámok jelenléte esetén riasztást tud küldeni.
Lakásba kisebb femtocella való
Copycat
Szabályozási szempontból a Mini Bázis ugyanolyan bázisállomás, mint amiket a hatalmas adótornyokon látunk. A Vodafone január vége óta teszteli, és több hónapig tartó munkával felkészítette a hálózatát az új eszközök fogadását. Ha csak pár ezret adnak el belőle, akkor is többszörösére nőhet a hazai bázisállomásaik száma.
A femtocella csak a felhasználó által megadott földrajzi címen működik, és külföldön egyáltalán nem használható. A távfelügyeleti rendszerekkel a hekkelést is ki tudják szűrni, valószínűleg letiltják majd a kütyüt megbuheráló előfizetőket.
forrás és szerző : index.hu / Tóth Balázs
Az eredeti írás itt olvasható
|